Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. Zuly19
  2. Zulmarie

Give list a short description

  Zuly19's Rating My Rating
1
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
2
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
3
The Amityville Horror 2005,  R)
4
The Longest Yard 2005,  PG-13)
5
Scary Movie 2000,  R)
6
Scary Movie 2 2001,  R)
7
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
8
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
9
Ladder 49 2004,  PG-13)
10
The Hot Chick 2002,  PG-13)
11
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
12
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
13
Tommy Boy 1995,  PG-13)
14
Mean Girls 2004,  PG-13)
15
She's the Man 2006,  PG-13)
16
A Cinderella Story 2004,  PG)
17
My Super Ex-Girlfriend 2006,  PG-13)
18
Just My Luck 2006,  PG-13)
19
House of Wax 2005,  R)
20
40 Days and 40 Nights 2002,  R)
21
The Notebook 2004,  PG-13)
22
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
23
Stay Alive 2006,  PG-13)
24
Accepted 2006,  PG-13)
25
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
26
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
27
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
28
Heartbreakers 2001,  PG-13)
29
My Cousin Vinny 1992,  R)
30
Garfield - The Movie 2004,  PG)
31
Bad News Bears 2005,  PG-13)
32
White Chicks 2004,  PG-13)
33
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
34
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
35
Bad Company 2002,  PG-13)
36
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
37
Happy Feet 2006,  PG)
38
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
39
Deck the Halls 2006,  PG)
40
Unaccompanied Minors 2006,  PG)
41
Cars 2006,  G)
42
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
43
Flushed Away 2006,  PG)
44
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead 1991,  PG-13)
45
School for Scoundrels 2006,  PG-13)
46
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
47
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
48
Ice Age 2002,  PG)
49
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
50
Chasing Papi 2003,  PG)
51
The Legend of Zorro 2005,  PG)
52
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
53
Barnyard: The Original Party Animals 2006,  PG)
54
Failure to Launch 2006,  PG-13)
55
See No Evil 2006,  R)
56
Little Man 2006,  PG-13)
57
The Little Mermaid 1989,  G)
58
The Little Mermaid II - Return to the Sea 2000,  G)
59
Because I Said So 2007,  PG-13)
60
The Messengers 2007,  PG-13)
61
Epic Movie 2007,  PG-13)
62
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
63
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
64
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
65
Deuce Bigalow: Male Gigolo 1999,  R)
66
Deuce Bigalow: European Gigolo 2005,  R)
67
Sleepover 2004,  PG)
68
Without A Paddle 2004,  PG-13)
69
Just Friends 2005,  PG-13)
70
Corky Romano 2001,  PG-13)
71
Who's Harry Crumb? 1989,  PG-13)
72
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
73
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
74
The Unsaid 2001,  R)
75
The Little Rascals 1994,  PG)
76
The Beverly Hillbillies 1993,  PG)
77
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
78
The Holiday 2006,  PG-13)
79
Beverly Hills Ninja 1997,  PG-13)
80
The Lion King 1 1/2 2004,  G)
81
Taxi 2004,  PG-13)
82
White Noise 2005,  PG-13)
83
Chasing Liberty 2004,  PG-13)
84
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
85
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
86
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
87
The Wedding Date 2005,  PG-13)
88
Shrek 2001,  PG)
89
Shrek 2 2004,  PG)
90
Shrek the Third 2007,  PG)
91
Fever Pitch (The Perfect Catch) 2005,  PG-13)
92
The Stepford Wives 2004,  PG-13)
93
Thirteen 2002,  R)
94
School of Rock 2003,  PG-13)
95
There's Something About Mary 1998,  R)
96
The Ringer 2005,  PG-13)
97
Casanova 2005,  R)
98
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
99
Perfect Stranger 2007,  R)
100
Disturbia 2007,  PG-13)
101
Fracture 2007,  R)
102
Old School 2003,  R)
103
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
104
Wedding Crashers 2005,  R)
105
Just Married 2003,  PG-13)
106
National Treasure 2004,  PG)
107
You Got Served 2004,  PG-13)
108
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
109
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
110
Drive Me Crazy 1999,  PG-13)
111
Rush Hour 1998,  PG-13)
112
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
113
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
114
Bratz: The Movie 2007,  PG)
115
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
116
The Mummy 1999,  PG-13)
117
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
118
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
119
Reno 911!: Miami 2007,  R)
120
Dead Silence 2006,  R)
121
Head Over Heels 2001,  PG-13)
122
I Now Pronounce You Chuck and Larry 2007,  PG-13)
123
Big Daddy 1999,  PG-13)
124
Superbad 2007,  R)
125
Mrs. Winterbourne 1996,  PG-13)
126
Sydney White 2007,  PG-13)
127
Ladron Que Roba A Ladron 2007,  PG-13)
128
Mr. Woodcock 2007,  PG-13)
129
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
130
The Heartbreak Kid 2007,  R)
131
Hitman 2007,  R)
132
Awake 2007,  R)
133
Enchanted 2007,  PG)
134
The Comebacks 2007,  PG-13)
135
Juno 2007,  PG-13)
136
The Game Plan 2007,  PG)
137
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
138
The Italian Job 2003,  PG-13)
139
El Orfanato (The Orphanage) 2007,  R)
140
One Missed Call 2007,  PG-13)
141
Over Her Dead Body 2008,  PG-13)
142
Mad Money 2008,  PG-13)
143
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
144
Alvin and the Chipmunks 2007,  PG)
145
The Eye 2008,  PG-13)
146
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
147
27 Dresses 2008,  PG-13)
148
College Road Trip 2008,  G)
149
Definitely, Maybe 2008,  PG-13)
150
Welcome Home Roscoe Jenkins 2008,  PG-13)
151
Get Smart 2008,  PG-13)
152
License to Wed 2007,  PG-13)
153
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
154
El Cantante 2007,  R)
155
7 días 2005,  PG-13)
156
I Love Miami 2006,  R)
157
American Gangster 2007,  R)
158
The Brothers Solomon 2007,  R)
159
Blonde Ambition 2007,  PG-13)
160
Employee of the Month 2006,  PG-13)
161
American Pie Presents: Beta House 2007,  R)
162
Good Luck Chuck 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments