My Favorite Movies
| ztorbeck's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Ghostbusters 1984, PG) |
|
| 2 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 3 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 4 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 5 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 6 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 7 |
Superbad 2007, R) |
|
| 8 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 9 |
Detroit Rock City 1999, R) |
|
| 10 |
The Evil Dead 1981, R) |
|
| 11 |
Evil Dead 2 1987, R) |
|
| 12 |
Army of Darkness 1993, R) |
|
| 13 |
Tommy Boy 1995, PG-13) |
|
| 14 |
Pee-wee's Big Adventure 1985, PG) |
|
| 15 |
Groundhog Day 1993, PG) |
|
| 16 |
Rudy 1993, PG) |
|
| 17 |
Halloween 1978, R) |
|
| 18 |
Halloween 2007, R) |
|
| 19 |
E.T. The Extra-Terrestrial 1982, PG) |
|
| 20 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 21 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 22 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 23 |
Rocky II 1979, PG) |
|
| 24 |
Rocky III 1982, PG) |
|
| 25 |
Rocky IV 1985, PG) |
|
| 26 |
Rocky Balboa 2006, PG) |
|
| 27 |
Space Jam 1996, PG) |
|
| 28 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 29 |
Live Free or Die Hard 2007, PG-13) |





























