My Favorite Movies


  zpiceboy23's Rating My Rating
1
Enter the Dragon 1973,  R)
2
The Matrix 1999,  R)
3
Léon (The Professional) 1994,  R)
4
The Exorcist 1973,  R)
5
Jing wu men (Fist of Fury) (The Chinese Connection) 1972,  R)
6
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
7
Heat 1995,  R)
8
Oldboy ,  R)
9
The Magnificent Seven 1960,  R)
10
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
11
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
12
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
13
We Were Soldiers 2002,  R)
14
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King) 2006,  R)
15
The Ten Commandments 1956,  G)
16
The Outsiders 1983,  PG)
17
What the Bleep Do We Know!? 2004,  Unrated)
18
Lord of the Flies 1990,  R)
19
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
20
Grease 1978,  PG)
21
The Shaolin Temple 1982,  Unrated)
22
The Matrix Reloaded 2003,  R)
23
Westworld 1973,  PG)
24
The Matrix Revisited 2001,  Unrated)
25
The Matrix Revolutions 2003,  R)
26
Solomon and Sheba 1959,  PG)
27
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005,  PG-13)
28
Braveheart 1995,  R)
29
Bound 1996,  R)
30
Foolproof 2003,  R)
31
The Birdcage 1996,  R)
32
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
33
The Goonies 1985,  PG)
34
The Dreamers 2003,  NC-17)
35
Morituri 1965,  Unrated)
36
Speed 1994,  R)
37
Guess Who 2005,  PG-13)
38
Anastasia 1956,  Unrated)
39
Y Tu Mamá También 2001,  R)
40
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
41
King Kong 1976,  PG)
42
King Kong 2005,  PG-13)
43
Game of Death 1978,  R)
44
The King and I 1956,  G)
45
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) 1973,  R)
46
Lord of War 2005,  R)
47
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
48
The Crime of Padre Amaro 2002,  R)
49
The Lion King 1994,  G)
50
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
51
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
52
Jaws 1975,  PG)
53
50 First Dates 2004,  PG-13)
54
2046 2004,  R)
55
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
56
Red Dragon 2002,  R)
57
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
58
Kiss of the Dragon 2001,  R)
59
Poetic Justice 1993,  R)
60
Samurai I ,  Unrated)
61
Doragon bôru Z: Kono yo de ichiban tsuyoi yatsu (Dragon Ball Z: The Movie - The World's Strongest) 1990,  PG-13)
62
Doragon bôru Z 3: Chikyû marugoto chô kessen (Dragon Ball Z: The Tree of Might) 1990,  PG)
63
Doragon bôru Z 1: Ora no Gohan wo kaese (Dragon Ball Z: Dead Zone) 1997,  Unrated)
64
Doragon bôru Z 6: Gekitotsu! Hyakuoku powâ no senshitachi (Dragon Ball Z: Return of Cooler) 1992,  Unrated)
65
Underworld: Evolution 2006,  R)
66
Miyamoto Musashi Kanketsuhen: Kettô Ganryûjima (Samurai III: Duel on Ganryu Island) (Bushido) 1956,  Unrated)
67
Pantaleon y las Visitadoras 2000,  R)
68
Unfaithful 2002,  R)
69
P.S. 2004,  R)
70
Scarface 1983,  R)
71
Just Friends 2005,  PG-13)
72
Dead Leaves 2004,  Unrated)
73
Land of the Dead 2005,  R)
74
Juice 1992,  R)
75
Batman Begins 2005,  PG-13)
76
Batman 1989,  PG-13)
77
Batman Returns 1992,  PG-13)
78
Steamboy 2004,  PG-13)
79
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
80
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
81
Rambo III 1988,  R)
82
Commando 1985,  R)
83
Predator 1987,  R)
84
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
85
The Terminator 1984,  R)
86
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
87
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
88
Everytime We Say Goodbye 1986,  PG-13)
89
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
90
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
91
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
92
High Noon 1952,  Unrated)
93
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
94
Unforgiven 1992,  R)
95
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
96
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) 1965,  R)
97
Monsters, Inc. 2001,  G)
98
Gladiator 1992,  R)
99
Gladiator 2000,  R)
100
Spartacus 1960,  PG-13)
101
Frazetta - Painting with Fire 2003,  Unrated)
102
Riding Giants 2004,  PG-13)
103
Dust to Glory 2004,  PG)
104
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
105
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
106
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
107
Conan the Barbarian 1982,  R)
108
Conan the Destroyer 1984,  PG)
109
Kinky Boots 2005,  PG-13)
110
Appurushîdo (Appleseed) 2004,  R)
111
Appurushîdo (Appleseed) 1988,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments