My Favorite Movies


  ZP's Rating My Rating
1
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
Superbly crazy movie
2
Dawn of the Dead 1978,  R)
Dawn of the Dead
The best horror movie ever
3
Grindhouse 2007,  R)
Grindhouse
I want to write a review, but it would be too damn long. This is the most authentic recreation of a grindhouse experience your going to get, and its the most fun ive had at a movie in a long long time
4
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Has yet to get old
5
Garden State 2004,  R)
Garden State
Really good movie , and scrubs is the shit
6
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
Top 5 for movies ive seen this year, and one of my favorites overall
7
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
WOW....just wow
8
Halloween 1978,  R)
Halloween
Still creepy and one of the best horror movies ever
9
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
pegg and wright made a great film that doesnt poke fun at the genre but shows its appreciation for it
10
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
natalie portman bald is still hot
11
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
these guys know how to do paradys right, in that they show their appreciaion for the genre. and dont make fun of it
12
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
flawless action with one of the best villans in any movie
13
Memento 2000,  R)
Memento
Great mindfuck of a movie
14
The Departed 2006,  R)
The Departed
One of the best movies of 2006. everyone in the cast is great and if scorsese doent get nominated for an oscar then then im gonna shit in your hat
15
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
fantastic movie made all the better due to the fact that he got the idea for it on lsd
16
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
porch monkey 4 life
17
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
everything about this movie is great, even david morse with a pony-tail
18
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
the movie that introduced me to QT
19
The Crow 1994,  R)
The Crow
brandon lee's last movie
20
Desperado 1995,  R)
Desperado
the movie that introduced me to RR, and salma hayeks naked
21
Snatch 2001,  R)
Snatch
gut ritchies best film, and brad pitt is brilliant channeling del toros character from usual suspects
22
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
man did carrey get shafted for an oscar nomination..bitches
23
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
X2: X-Men United
probably my favorite comic movie
24
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
every joke in this movie still makes me laugh
25
Tommy Boy 1995,  PG-13)
Tommy Boy
farley is god
26
The Last Kiss 2006,  R)
The Last Kiss
the last kiss is almost the anti-Garden State. it could almost be a look at the charecters a few years down the road once they've settled in to their lives, and the problems that come with living a mundane, planned, boring life. depending on what you think qualifies for that anyway...
27
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Probably the only conclusion to a trilogy that didnt dissapoint me, and is on par with the previous entries. Im glad they didnt cop out on the ending as well.
28
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
i really like how they managed to make the first seem like the first of a trilogy with the ways they connected various things between the two
29
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Depp is my homeboy

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments