My Favorite Movies


  zorgsembetty's Rating My Rating
1
Noi 2003,  PG-13)
2
Palindromes 2004,  Unrated)
3
Gummo 1997,  R)
4
Yossi and Jagger 2002,  R)
5
Morvern Callar 2002,  R)
6
Hwal (The Bow) 2005,  Unrated)
7
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
8
Eraserhead 1977,  R)
9
Wild At Heart 1990,  R)
10
The Elephant Man 1980,  PG)
11
Twin Peaks - Fire Walk with Me 1992,  R)
12
The Proposition 2005,  R)
13
The Dreamers 2003,  NC-17)
14
The Rules of Attraction 2002,  R)
15
American Psycho 2000,  R)
16
Nico and Dani (Krámpack) 2000,  R)
17
Pink Flamingos 1972,  NC-17)
18
Crash 1996,  NC-17)
19
eXistenZ 1999,  R)
20
A History of Violence 2005,  R)
21
Oldboy 2004,  R)
22
21 Grams 2003,  R)
23
American Beauty 1999,  R)
24
Secretary 2002,  R)
25
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
26
Blade Runner 1982,  R)
27
Blue Velvet 1986,  R)
28
Show Me Love (Fucking Amal) 1998,  Unrated)
29
The Heart Is Deceitful Above All Things 2004,  R)
30
Memento 2000,  R)
31
Irreversible 2002,  Unrated)
32
Ken Park 2002,  Unrated)
33
The Machinist 2003,  R)
34
Dogville 2003,  R)
35
Malena 2000,  R)
36
Mother and Son 2000,  Unrated)
37
My Life Without Me 2003,  R)
38
Mulholland Drive 2001,  R)
39
Pixote: A Lei do Mais Fraco (Pixote) (Pixote, the Law of the Weakest) 1981,  R)
40
Raise the Red Lantern (Da hong deng long gao gao gua) 1991,  PG)
41
Snatch 2001,  R)
42
Shortbus 2006,  Unrated)
43
Sin City 2005,  R)
44
Breakfast on Pluto 2005,  R)
45
Visitor Q (Bijitâ Q) 2001,  R)
46
Legends of the Fall 1994,  R)
47
The Cider House Rules 1999,  PG-13)
48
Stroszek 1977,  Unrated)
49
Freaks 1932,  Unrated)
50
Harold and Maude 1971,  PG)
51
Spider 2002,  R)
52
Stand by Me 1986,  R)
53
Welcome to the Dollhouse 1995,  R)
54
Lilya 4-Ever (Lilja 4-ever) 2002,  R)
55
372 le Matin (Betty Blue) (37.2 Degrees in the Morning) 1986,  Unrated)
56
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments