My Favorite Movies


  1. zoormarte
  2. Alfonso

Give list a short description

  zoormarte's Rating My Rating
1
Operation Condor (Fei ying gai wak) (Armour of God II) 1990,  PG-13)
2
Armour of God (Long xiong hu di) (Operation Condor 2) 1987,  R)
3
The Legend of Drunken Master (Jui kuen II) (Drunken Fist II) 1994,  R)
4
The Medallion 2003,  PG-13)
5
The Accidental Spy (Te wu mi cheng) 2001,  PG-13)
6
Rush Hour 1998,  PG-13)
7
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
8
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
9
Mr. Nice Guy (Yat goh hiu yan) 1998,  PG-13)
10
Island of Fire (Huo shao dao) (Jackie Chan Is the Prisoner) (Island on Fire) 1990,  R)
11
City Hunter (Sing si lip yan) 1992,  PG-13)
12
The Protector 1985,  R)
13
The Tuxedo 2002,  PG-13)
14
Drunken Master (Jui kuen) 1978,  PG-13)
15
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
16
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
17
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
18
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
19
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
20
Hostage 2005,  R)
21
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
22
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
23
Labyrinth 1986,  PG)
24
Willow 1988,  PG)
25
Dark City 1998,  R)
26
Blade Runner 1982,  R)
27
Alien 1979,  R)
28
Aliens 1986,  R)
29
Alien Resurrection 1997,  R)
30
Alien3 1992,  R)
31
Superman 1978,  PG)
32
Superman II: The Richard Donner Cut 2006,  PG)
33
Superman III 1983,  PG)
34
Superman IV: The Quest for Peace 1987,  PG)
35
Superman Returns 2006,  PG-13)
36
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
37
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
38
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
39
The Adventures of Young Indiana Jones: Attack of the Hawkmen 1995,  Unrated)
40
The Adventures of Young Indiana Jones: Hollywood Follies 1994,  Unrated)
41
The Adventures of Young Indiana Jones: Masks of Evil 1999,  Unrated)
42
The Adventures of Young Indiana Jones: The Trenches of Hell 1999,  Unrated)
43
The Adventures of Young Indiana Jones: Spring Break Adventure 1999,  Unrated)
44
The Adventures of Young Indiana Jones: Treasure of the Peacock's Eye 1995,  Unrated)
45
The Adventures of Young Indiana Jones: Daredevils of the Desert 1992,  Unrated)
46
The Adventures of Young Indiana Jones: Adventures in the Secret Service 1997,  Unrated)
47
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
48
THX 1138 1971,  PG)
49
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
50
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
51
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
52
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
53
American Graffiti 1973,  PG)
54
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
55
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
56
The Last Starfighter 1984,  PG)
57
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
58
What Women Want 2000,  PG-13)
59
Mad Max Beyond Thunderdome 1985,  PG-13)
60
Spaceballs 1987,  PG)
61
The Rookie 2002,  G)
62
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
63
Frequency 2000,  PG-13)
64
Enemy Mine 1985,  PG-13)
65
Wyatt Earp 1994,  PG-13)
66
Great Balls of Fire! 1989,  PG-13)
67
The Parent Trap 1998,  PG)
68
Suspect 1987,  R)
69
In Good Company 2004,  PG-13)
70
Everybody's All-American 1988,  R)
71
Any Given Sunday 1999,  R)
72
Metropolis 1927,  PG-13)
73
Cobra 1986,  R)
74
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
75
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
76
Rambo III 1988,  R)
77
Rambo (Rambo IV) 2008,  R)
78
Tango & Cash 1989,  R)
79
Demolition Man 1993,  R)
80
Judge Dredd 1995,  R)
81
Lock Up 1989,  R)
82
Rocky 1976,  PG)
83
Rocky II 1979,  PG)
84
Rocky III 1982,  PG)
85
Rocky IV 1985,  PG)
86
Rocky V 1990,  PG-13)
87
Rocky Balboa 2006,  PG)
88
Doc Hollywood 1991,  PG-13)
89
The Secret of My Success 1987,  PG-13)
90
For Love Or Money 1993,  PG)
91
The Hard Way 1991,  R)
92
Casualties of War 1989,  R)
93
Back to the Future 1985,  PG)
94
Back to the Future Part III 1990,  PG)
95
Back to the Future Part II 1989,  PG)
96
Junior 1994,  PG-13)
97
End of Days 1999,  R)
98
Conan the Barbarian 1982,  R)
99
The 6th Day 2000,  PG-13)
100
Red Heat 1988,  R)
101
Predator 1987,  R)
102
Kindergarten Cop 1990,  PG-13)
103
The Terminator 1984,  R)
104
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
105
RoboCop 1987,  R)
106
Robocop 2 1990,  R)
107
Aladdin 1992,  G)
108
Tarzan 1999,  G)
109
Beauty and the Beast 1991,  G)
110
Batman 1989,  PG-13)
111
Batman Begins 2005,  PG-13)
112
Batman: Mask Of The Phantasm 1993,  PG)
113
Batman: The Movie 1966,  PG)
114
The Batman vs Dracula: The Animated Movie 2005,  PG)
115
Batman & Mr. Freeze - SubZero 1998,  Unrated)
116
Batman Beyond - Return of the Joker 2000,  PG-13)
117
The Beastmaster 1982,  PG)
118
Beastmaster 2: Through the Portal of Time 1991,  PG-13)
119
Simply Irresistible 1999,  PG-13)
120
Cruel Intentions 1999,  R)
121
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
122
Somewhere in Time 1980,  PG)
123
Village of the Damned 1995,  R)
124
Jerry Maguire 1996,  R)
125
Born on the Fourth of July 1989,  R)
126
Minority Report 2002,  PG-13)
127
Rain Man 1988,  R)
128
Vanilla Sky 2001,  R)
129
Eyes Wide Shut 1999,  R)
130
Troy 2004,  R)
131
Seven (Se7en) 1995,  R)
132
Mimic 1997,  R)
133
Cronos 1993,  R)
134
Pan's Labyrinth 2006,  R)
135
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) 2000,  R)
136
Michael Jackson - Moonwalker 1988,  G)
137
The Wizard of Oz 1939,  G)
138
The Wiz 1978,  G)
139
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
140
The Legend of 1900 (La leggenda del pianista sull'oceano) 1998,  R)
141
Lilo & Stitch 2003,  G)
142
My Science Project 1985,  PG)
143
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
144
The Net 1995,  PG-13)
145
Murder by Numbers 2002,  R)
146
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood 2002,  PG-13)
147
The Truman Show 1998,  PG)
148
Liar Liar 1997,  PG-13)
149
The Number 23 2007,  R)
150
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
151
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
152
JFK 1992,  R)
153
The Untouchables 1987,  R)
154
The Three Musketeers 1993,  PG)
155
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
156
Ultimate Avengers: The Movie 2006,  PG-13)
157
Flash Gordon's Trip to Mars 1938,  Unrated)
158
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
159
Lost In Translation 2003,  R)
160
Excalibur 1981,  R)
161
Dead Poets Society 1989,  PG)
162
Hook 1991,  PG)
163
Patch Adams 1998,  PG-13)
164
Flubber 1997,  PG)
165
Toys 1992,  PG-13)
166
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
167
Happy Feet 2006,  PG)
168
Fathers' Day 1997,  PG-13)
169
Aladdin and the King of Thieves 1999,  G)
170
Good Will Hunting 1997,  R)
171
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
172
The Fisher King 1991,  R)
173
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
174
DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp 1990,  G)
175
Scaramouche 1923,  Unrated)
176
Prince Valiant 1954,  PG-13)
177
Camelot 1967,  G)
178
The Little Shop of Horrors 1960,  R)
179
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
180
The Witches of Eastwick 1987,  R)
181
The Fly 1958,  Unrated)
182
The Fly II 1989,  R)
183
The Fly 1986,  R)
184
Groundhog Day 1993,  PG)
185
Garfield - The Movie 2004,  PG)
186
Garfield: A Tail of Two Kitties 2006,  PG)
187
Ghostbusters 1984,  PG)
188
Scrooged 1988,  PG-13)
189
Ghostbusters 2 1989,  PG)
190
The Raven 1963,  G)
191
I Still Know What You Did Last Summer 1998,  R)
192
Flyboys 2006,  PG-13)
193
The Others 2001,  PG-13)
194
Bewitched 2005,  PG-13)
195
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
196
Thunderbolt (Pik lik feng) 1995,  R)
197
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
198
The Misfits 1961,  Unrated)
199
How To Marry A Millionaire 1953,  Unrated)
200
The Seven Year Itch 1955,  Unrated)
201
There's No Business Like Show Business 1954,  Unrated)
202
Gentlemen Prefer Blondes 1953,  Unrated)
203
Let's Make Love 1960,  Unrated)
204
The Prince and the Showgirl 1957,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments