Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  zonkeevents's Rating My Rating
1
The Proposal 2009,  PG-13)
2
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Russel Crowe - wow! you nailed this one...
3
The Patriot 2000,  R)
4
Blood Diamond 2006,  R)
5
Amistad 1997,  R)
Amistad
Best actors, great performance and wonderful story line.
6
Why Did I Get Married? 2007,  PG-13)
7
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
8
Yesterday 2004,  R)
Yesterday
A mother's love in the midst of a deadly illness, what a moving story! South Africa, this is a great one!
9
Cry, the Beloved Country 1995,  PG-13)
10
American Gangster 2007,  R)
11
The Silence of the Lambs 1991,  R)
12
Rush Hour 1998,  PG-13)
13
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
14
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
15
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
16
Brother Bear 2003,  G)
17
Madagascar 2005,  PG)
18
Ice Age 2002,  PG)
19
Anger Management 2003,  PG-13)
20
The Devil's Advocate 1997,  R)
21
Fast Forward 1984,  PG)
22
The Color Purple 1985,  PG-13)
23
American History X 1998,  R)
24
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
if life was this easy in love - I will sign in
25
Con Air 1997,  R)
26
Face/Off 1997,  R)
27
Pay It Forward 2000,  PG-13)
28
The Perfect Storm 2000,  PG-13)
29
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
Stunning!
30
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
31
The Brave One 2007,  R)
32
Panic Room 2002,  R)
33
The General's Daughter 1999,  R)
34
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
35
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
36
The Cable Guy 1996,  PG-13)
37
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
38
Pandorum 2009,  R)
Pandorum
Add a review (optional)...
39
Taken 2008,  PG-13)
40
Flightplan 2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments