My Favorite Movies


  zombilina's Rating My Rating
1
Sin City 2005,  R)
Sin City
Fantastic. Follows the comics well. Violent, stylistic, and dramatic. Action, art and the most sexy Elijah Wood has ever been. Kudos to Robert Rodriguez
2
Evil Dead 2 1987,  R)
Evil Dead 2
Best movie ever!
3
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
A rom zom com (romantic comedy with zombies). More like a funny horror. Not scary, but seriously funny.
4
House of 1000 Corpses 2002,  R)
House of 1000 Corpses
Rob Zombie's fantastic tale of mudering hillbillies. Feel that atmosFEAR.
5
Dark City 1998,  R)
Dark City
Twisted, thrilling noir.
6
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
I'll smack the next person who says, "Just die already!"
7
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
Comedy that you won't believe... will make you want to go bowling... or come to fix the cable...
8
Re-Animator 1985,  R)
Re-Animator
Hammy acting, so-so special effects, but oh so memorable...
9
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
You do not talk about fight club!
10
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
Funny and delightful. Watch it.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments