Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ZombieYakuza's Rating My Rating
1
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
Battle Royale 3D
Perfection on every possible level. Without a doubt, one of the Top 5 greatest movies I have ever seen. If you have not seen this movie, get a copy by any means necessary and prepare yourself for cinematic genius.
2
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
This may sound conceited, but this is definitely a thinking man's comedy. A great cast was brought together and the chemistry shines brightly in this movie. Great quotes and hilarious moments actually make you forget that Lebowski is a off-beat detective movie that never comes out and says it is one. This movie has such a following that a Lebowskifest has been created and I attend every year. This will definitely keep a huge smile on your face.
3
Boogie Nights 1997,  R)
Boogie Nights
One thing I love about movies is great character development to the point where you forget the actors are playing a role and you feel like you actually have known them for most of your life. Boogie Nights not accomplishes it with one person but with about six or eight of them. As a viewer, you are able to ride the rollercoaster of their lives with them. A very strong, entertaining thinking movie.
4
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
The greatest film ever made. Ever.
5
Hellraiser 1987,  R)
6
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
So good and so complete, it is frightening. Superior acting, perfect character growth and a great version of the classic power struggle between good and evil, weak and strong, right and wrong. It is definitely one of the greatest and most powerful films about the human spirit and ego ever made. No wonder it won so many Oscars that year. One of the Top 5 American films ever made.
7
2LDK 2002,  Unrated)
2LDK
Great Movie! A shit load better than Single White Female. Eiko Koike is a beautiful angel from the heavens!
8
A Dirty Shame 2004,  R)
9
American Hardcore 2006,  PG)
10
Army of Darkness 1993,  R)
11
Apocalypse Now 1979,  R)
12
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
13
Azumi 2003,  Unrated)
14
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon 2006,  R)
15
La Maschera del demonio (Black Sunday) (House of Fright) (Mask of the Demon) 1960,  R)
16
Blazing Saddles 1974,  R)
Blazing Saddles
One of the all-time funniest movies I have ever viewed! Great cast, great slap-stick humor and one of the best campfire scenes in cinematic history! There is no way in hell this movie would have been able to be made in this day and age. No more review for this movie because I'm tired, tired of being admired. Let's face it, I'm pooped!
17
Branded to Kill 1967,  Unrated)
18
Calvaire (The Ordeal) 2004,  Unrated)
19
Captivity 2007,  R)
20
Circus of Horrors (Phantom of the Circus) 1960,  Unrated)
21
Creature from the Black Lagoon 1954,  Unrated)
22
Chô kowai hanashi A: yami no karasu (Cursed) 2004,  Unrated)
23
Dark Water 2002,  PG-13)
24
Dave 1993,  PG-13)
25
Dawn of the Dead 1978,  R)
26
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
27
Dèmoni (Demons) 1985,  R)
28
The Devil's Rejects 2005,  R)
29
Ed Wood 1994,  R)
30
The Evil Dead 1981,  R)
31
Evil Dead 2 1987,  R)
32
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
33
Fido 2006,  R)
34
Frankenhooker 1990,  R)
35
Freaks 1932,  Unrated)
36
Full Metal Jacket 1987,  R)
37
Gozu (Gokudô kyôfu dai-gekijô: Gozu) 2003,  R)
38
Halloween 1978,  R)
39
Head Trauma 2006,  Unrated)
Head Trauma
There are movies out there that I like and when I try to explain them to friends, I say they are WTF (What The Fuck) movies. This movie definitely falls into that category, but that does not make it a bad thing. A good chunk of WTF movies I have seen turn out as a decent movie but iti is just hard to explain them. This is a independent horror/psychological thriller that has get imagery and a very good story line that will keep you guessing until the end. Give it a whirl.
40
The Hidden Fortress (kakushi-toride No San-akunin) 1958,  Unrated)
41
House of Wax 1953,  Unrated)
42
In & Out 1997,  PG-13)
43
Invasion of the Body Snatchers 1956,  PG)
44
Jackass - The Movie 2002,  R)
45
Jackass: Number Two 2006,  R)
46
Jackass 2.5 2007,  R)
47
Ju-on: The Grudge 2003,  R)
48
Junk: Shiryô-gari 1999,  R)
49
Kill! 1972,  Unrated)
50
Kill, Baby, Kill (Operazione paura) (Curse of the Living Dead) (Don't Walk in the Park) 1966,  R)
51
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
52
The Legend of Hell House 1973,  PG)
53
Iki-jigoku (Living Hell) 2000,  R)
54
The Lord of the G-Strings - The Femaleship of the String 2002,  R)
The Lord of the G-Strings - The Femaleship of the String
Three reasons alone to check out this erotic spoof are Misty Mundae, Darian Cain and AJ Khan. These women are going to make you want to take a cold shower after the film, plus it is actually quite funny.
55
The Mad 2006,  Unrated)
56
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood) 1991,  NC-17)
57
Midnight Madness 1980,  PG)
58
Mister Roberts 1955,  Unrated)
59
Monty Python's And Now for Something Completely Different 1971,  PG)
60
Night of the Living Dead 1990,  R)
61
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922,  Unrated)
62
Ocean's Eleven 1960,  Unrated)
63
Once Upon a Time in America 1984,  R)
64
Phantasm 1979,  R)
65
Phantasm II 1988,  R)
66
Phantasm III: Lord of the Dead 1994,  R)
67
Phantasm IV: Oblivion 1998,  R)
68
Phantom of the Paradise 1974,  PG)
69
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
70
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951,  Unrated)
71
Re-Animator 1985,  R)
72
Reincarnation (Rinne) ,  R)
73
Reno 911!: Miami 2007,  R)
74
Rest Stop 2006,  R)
75
The Return of the Living Dead 1985,  R)
76
Return of the Living Dead Part II 1988,  R)
77
Ringu (Ring) 1998,  Unrated)
78
Samurai Fiction (SF: Episode One) 1999,  Unrated)
79
Saw 2004,  R)
80
Saw II 2005,  R)
81
Saw III 2006,  R)
82
Saw IV 2007,  R)
83
Scavenger Hunt 1979,  PG)
84
Session 9 2001,  R)
85
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
86
The Shining 1980,  R)
87
Shogun Assassin 1980,  R)
88
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
89
Slap Shot 1980,  R)
90
SpiderBabe 2003,  R)
91
Super Troopers 2002,  R)
92
Suspiria 1977,  R)
93
The Sword of Doom 1967,  Unrated)
94
Terror of Tiny Town 2005,  Unrated)
95
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
96
Tokyo Drifter 1966,  Unrated)
97
Tombstone 1993,  R)
98
Two Thousand Maniacs 1964,  Unrated)
99
2001 Maniacs 2004,  R)
100
Versus 2000,  R)
101
Young Frankenstein 1974,  PG)
102
Youth of the Beast (The Brute) (Yajû no seishun) 1963,  Unrated)

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. spacecasefukface
    spacecasefukface posted 4 years ago

    sweet list and great taste in flicks dude