My Favorite Movies


  ZombieGuy's Rating My Rating
1
Dawn of the Dead 1978,  R)
2
Blazing Saddles 1974,  R)
Blazing Saddles
Mel Brooks at his best
3
Suspiria 1977,  R)
Suspiria
Very stylized 70's horror movie with one of my favorite death scenes in a movie.
4
Cool Hand Luke 1967,  PG)
Cool Hand Luke
The ultimate rebel
5
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
Absolutely hilarious!
6
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Amazing story telling in my favorite movie by Tarentino
7
Re-Animator 1985,  R)
Re-Animator
Jefferey combs is fantastic as a crazed medical student.
8
Office Space 1999,  R)
Office Space
Work sucks!
9
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West)
This movie is a masterpiece. It is by far my favorite western.
10
The Devil's Rejects 2005,  R)
The Devil's Rejects
A brilliant sequel to house of 1000 corpses. Zombie creates a perfect atmosphere.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments