Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  zohrei's Rating My Rating
1
Arizona Dream 1993,  R)
2
Amores Perros 2000,  R)
3
Dead Man Walking 1995,  R)
4
Zorba the Greek 2005,  Unrated)
5
Eyes Wide Shut 1999,  R)
6
Dead Man 1995,  R)
7
Malena 2000,  R)
8
Black Book (Zwartboek) 2007,  R)
9
Stealing Beauty 1996,  R)
10
American Beauty 1999,  R)
11
Three on a Match 1932,  Unrated)
12
Serpico 1973,  R)
13
Don Juan DeMarco 1995,  PG-13)
14
Wild Orchid 1990,  R)
15
Insomnia 1997,  Unrated)
16
The Wild One 1953,  Unrated)
17
Fight Club 1999,  R)
18
Gangs of New York 2002,  R)
19
25th Hour 2003,  R)
20
Seven (Se7en) 1995,  R)
21
Underground 1995,  Unrated)
22
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) 1979,  NC-17)
23
Anastasia 1997,  G)
24
Scarface 1983,  R)
25
Coffee and Cigarettes 2003,  R)
26
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
27
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
28
Camera Buff 1979,  R)
29
Blizna (The Scar) 1976,  G)
30
Blind Chance (Przypadek) 1982,  Unrated)
31
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993,  R)
32
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994,  R)
33
Talking Heads: Stop Making Sense 1984,  PG)
34
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991,  R)
35
A Short Film About Killing 1987,  Unrated)
36
The Ballad of Jack and Rose 2004,  R)
37
Taxi Driver 1976,  R)
38
La Strada (The Road) 1954,  PG)
39
City of Women (La città delle donne) 1980,  R)
40
Le Petit Soldat (The Little Soldier) 1960,  Unrated)
41
A Woman Is a Woman (Une femme est une femme) 1964,  Unrated)
42
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) 1965,  Unrated)
43
A Clockwork Orange 1971,  R)
44
Tirez sur le pianiste (Shoot the Piano Player) 1960,  Unrated)
45
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
46
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
47
L'Avventura (The Adventure) 1960,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments