Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  zoggy's Rating My Rating
1
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
2
Snatch 2001,  R)
3
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
4
Two Girls and a Guy 1998,  R)
5
Jackass: Number Two 2006,  R)
6
Garfield: A Tail of Two Kitties 2006,  PG)
7
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
8
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 2003,  R)
9
Elmo's World - Elmo Has Two 2004,  G)
10
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
11
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
12
Mary Poppins 1964,  G)
13
There's Something About Mary 1998,  R)
14
Versus 2000,  R)
15
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
16
Van Helsing 2004,  PG-13)
17
War of the Buttons 1994,  PG)
18
Star Wars: Clone Wars - Volume 2 2005,  G)
19
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 2003,  G)
20
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
21
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
22
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
23
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
24
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
25
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
26
Godzilla: Final Wars 2004,  PG-13)
27
Rock Star 2001,  R)
28
Freddy Got Fingered 2001,  R)
29
You've Got Mail 1998,  PG)
30
You Got Served 2004,  PG-13)
31
Constantine 2005,  R)
32
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
33
A Little Princess 1995,  G)
34
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
35
The Princess Diaries 2001,  G)
36
Zorro ,  G)
37
The Legend of Zorro 2005,  PG)
38
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
39
Blade 1998,  R)
40
Blade: Trinity 2004,  R)
41
Blade II 2002,  R)
42
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
43
Runaway Bride 1999,  PG)
44
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
45
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
46
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
47
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
48
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
49
Miss Potter 2006,  PG)
50
Saw 2004,  R)
51
Harry and the Hendersons 1987,  PG)
52
Kevin & Perry Go Large 2000,  R)
53
Beyblade - Fierce Battle 2005,  Unrated)
54
Final Destination 3 2006,  R)
55
Layer Cake 2004,  R)
56
Fight Club 1999,  R)
57
The Breakfast Club 1985,  R)
58
Godfather 2006,  Unrated)
59
Dungeons & Dragons: Wrath of the Dragon God 2005,  Unrated)
60
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
61
Rambo III 1988,  R)
62
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
63
Die Hard 1988,  R)
64
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
65
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
66
Die Another Day 2002,  PG-13)
67
Romeo Must Die 2000,  R)
68
Lethal Weapon 4 1998,  R)
69
Lethal Weapon 1987,  R)
70
Lethal Weapon 2 1989,  R)
71
Lara Croft - Lethal and Loaded 2001,  Unrated)
72
Braveheart 1995,  R)
73
The Patriot 2000,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments