My Favorite Movies
| ZoeBromelow's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Ginger Snaps 2000, R) |
|
| 2 |
Ginger Snaps 2 - Unleashed 2004, R) |
|
| 3 |
Ginger Snaps Back - The Beginning 2004, R) |
|
| 4 |
Batman Begins 2005, PG-13)
An absolutely brilliant reboot of the franchise after Joel Schumacher killed it (kudos to George Clooney for apologising...) - Christian Bale is amazing in this, as is Cillian Murphy (the first time I'd ever seen him). All in all, possibly the best superhero movie ever, at least until The Dark Knight. Although I may be biased. |
|
| 5 |
Batman Beyond - Return of the Joker 2000, PG-13) |
|
| 6 |
Marie Antoinette 2006, PG-13) |
|
| 7 |
Tank Girl 1995, R) |
|
| 8 |
28 Days Later 2002, R) |
|
| 9 |
Sid & Nancy 1986, R) |
|
| 10 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 11 |
Saved! 2003, PG-13) |
|
| 12 |
Party Monster 2003, R) |
|
| 13 |
Withnail and I 1987, R) |













