My Favorite Movies


  1. ZoeBalboa
  2. Zoe

I can never get them in an exact order, but you can see that i have a lot of variety.

  ZoeBalboa's Rating My Rating
1
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
THIS IS MY FAV MOVIE OF ALL TIME.
It has a great story and great animation and i love every character!!!!!!!!! :)

this won the academy award for BEST MOVIE EVER MADE!
2
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
3
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
4
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
HE WAS THEIR FRIEND!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
5
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
6
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
7
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
8
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)
9
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2 2011,  PG-13)
10
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
Austin Powers: International Man of Mystery
This was my fav movie when i was FIVE!!
11
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
FUNNY!!
12
Mean Girls 2004,  PG-13)
13
Toy Story 1995,  G)
Toy Story
The best 3D animated movie ever!!

love it to infinity and beyond!!
14
Back to the Future 1985,  PG)
15
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
I'm the BIGGEST fan.......so stop paying it out
16
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
Snow White and the Seven Dwarfs
I love this movie
17
Aladdin 1992,  G)
18
Billy Madison 1995,  PG-13)
19
Grease 1978,  PG)
Grease
Classic
20
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
21
Beauty and the Beast 1991,  G)
22
The Little Mermaid 1989,  G)
23
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
24
The Santa Clause 1994,  PG)
25
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
26
Clueless 1995,  PG-13)
27
High School Musical 3: Senior Year 2008,  G)
28
Bowfinger 1999,  PG-13)
29
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
30
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
Super!!
31
Monsters, Inc. 2001,  G)
32
Shrek 2001,  PG)
33
Space Jam 1996,  PG)
34
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
35
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
36
Elf 2003,  PG)
37
Zoolander 2001,  PG-13)
38
The Wizard of Oz 1939,  G)
39
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
40
Airplane! 1980,  PG)
41
Shrek 2 2004,  PG)
42
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
I LOVE THIS MOVIE!!!!!
43
Vegas Vacation 1997,  PG)
44
The Dark Knight 2008,  PG-13)
45
Hairspray 2007,  PG)
46
Finding Nemo 2003,  G)
47
Sabrina 1954,  Unrated)
48
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
49
The Party 1968,  PG)
The Party
BIRDIE NUM NUM!!!!!!!!!!!!!
50
Bring It On 2000,  PG-13)
51
Roman Holiday 1953,  Unrated)
52
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
53
The Notebook 2004,  PG-13)
54
Meet the Parents 2000,  PG-13)
Meet the Parents
Very Good
55
Hercules 1997,  G)
56
Ratatouille 2007,  G)
57
A Goofy Movie 1995,  G)
58
Enchanted 2007,  PG)
59
Bean 1997,  PG-13)
Bean
it's just so funny, better than the sequel. good humour.
60
The Wog Boy 2000,  Unrated)
61
BASEketball 1998,  R)
62
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
OMG............WOW!!!!
63
The Big Lebowski 1998,  R)
64
Toy Story 2 1999,  G)
65
Spirited Away 2001,  PG)
66
This Is Spinal Tap 1984,  R)
This Is Spinal Tap
My favourtite bit is the stone-henge part.
67
WALL-E 2008,  G)
68
Coming to America 1988,  R)
69
Batman 1989,  PG-13)
70
Big 1988,  PG)
71
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
Love the book.....however the movie is still good if you try not to constantly compare.
72
Romy and Michele's High School Reunion 1997,  R)
73
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
74
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
This is a Great Movie
75
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
76
Funny Face 1957,  Unrated)
77
What a Girl Wants 2003,  PG)
78
Forgetting Sarah Marshall 2008,  R)
79
Superbad 2007,  R)
80
The Hot Chick 2002,  PG-13)
81
Kung Fu Panda 2008,  PG)
82
Ghostbusters 1984,  PG)
Ghostbusters
This movie is so good. Watch it or you will be sad.
83
She's the Man 2006,  PG-13)
84
Footloose 1984,  PG)
85
A Bug's Life 1998,  G)
86
School of Rock 2003,  PG-13)
87
Weekend at Bernie's 1989,  PG-13)
88
An American Werewolf in London 1981,  R)
An American Werewolf in London
My favourite horror movie, a good comedy also.
89
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
^________^
90
Goldfinger 1964,  PG)
91
Cars 2006,  G)
92
Raging Bull 1980,  R)
Raging Bull
i like joey
93
Bachelor Party 1984,  R)
94
Tropic Thunder 2008,  R)
Tropic Thunder
The entire cast are hilarious.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments