My Favorite Movies


  Zodiumi's Rating My Rating
1
Dawn of the Dead 2004,  R)
2
The Hangover 2009,  R)
The Hangover
One of the best comedies I've seen for sure!
3
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
I just love apocalyptic and disaster movies. The Day After Tomorrow didn't disappoint me.
4
WALL-E 2008,  G)
5
Sunshine 2007,  R)
6
War of the Worlds 2005,  PG-13)
7
[Rec] 2007,  R)
8
Day of the Dead 2007,  R)
9
Splinter 2008,  R)
Splinter
I liked Splinter but the special effects were a bit cheesy.
10
Jason X 2001,  R)
11
The Midnight Meat Train 2008,  R)
12
28 Days Later 2002,  R)
13
Pandorum 2009,  R)
14
Inception 2010,  PG-13)
15
The Book of Eli 2010,  R)
16
Splice 2010,  R)
17
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
Avatar on varsin ristiriitainen elokuva. Siihen on käytetty budjetti on ihan pilvissä ja silti juonena on sama vanha runko jota käytettiin jo muun muassa Walt Disneyn Pocahontaksessa.

Elokua on kyllä visuaalisesti huoliteltu, mutta pelkkä visuaalisuus ei kykene korvaamaan juonen mielikuvituksettomuutta. Mielestäni Avatar on hyvä osoitus siitä kuinka valtavalla budjetilla ja perusjuonella saadaan kyhättyä kasaan sensaatiomainen elokuva, joka ei loppujen lopuksi juonellisesti erotu massasta mitenkään.

+ Visuaalisuus
+ Mukaansatempaava juoni
+ Viihdyttävä
+ Sijoitettu nykykatsojakuntaa kiinnostavaan ympäristöön

- Juoni, joka on jo kuitenkin nähty monet kerrat...
- Liian varman päälle tehty miellyttämään kaikkia katsojia
- Ylimainostettu ja -arvostettu
18
Toy Story 3 2010,  G)
19
Scott Pilgrim vs. the World 2010,  PG-13)
20
Cube 1997,  R)
21
Due Date 2010,  R)
22
30 Days Of Night: Dark Days 2010,  R)
23
Moon 2009,  R)
24
Tron Legacy 2010,  PG)
25
Cube 2 - Hypercube 2002,  R)
26
Buried 2010,  R)
27
Children of Men 2006,  R)
28
Doomsday 2008,  R)
29
Knowing 2009,  PG-13)
30
District 9 2009,  R)
31
Adam Sandler's Eight Crazy Nights 2002,  PG-13)
32
Cowboys & Aliens 2011,  PG-13)
33
Insidious 2011,  PG-13)
34
Stake Land 2011,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments