My Favorite Movies


  zno's Rating My Rating
1
Sin City 2005,  R)
2
Revolver 2005,  R)
Revolver
very confusing and very tough to get the inside shots. literally attention demanding movie.
brilliant in its category.
3
Awakenings 1990,  PG-13)
Awakenings
very emotional and stunning true story.

Robert de niro did so well in it.
one of the best performances ever done.
five stars truly go for him. this movie made me his fan.
a must watch movie.
4
My Left Foot 1989,  R)
5
The Usual Suspects 1995,  R)
6
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
The Curious Case of Benjamin Button
well well well!!! what a brillient movie. i just love it. every part of it is demanding. so wonderful.

i think it really deserved the oscar although my vote was with slumdog millionaire before watching it but this is so stunning.

i really loved the story, the indulgence of the characters, the flow of the scenarios, everything was up to the mark except for one thing, i found it quite dragged in the second half when Brad Pitt appears in true glam.
thats why i cut down the half star. but thats not the big deal when movie is so strong.

i think Brad Pitt is becoming as good actor as glamorous he is.
7
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
it was wonderful to see a well filmed plot after a long time.

brilliant story, brilliant direction, brilliant performance by Carrey and katey.
best in its genre.
one of its own kind.

Get your paws on it if you want to have a real entertainment in confusions and doubts.

i must say it is one of the movies which should not be missed.
love it!!
8
The Departed 2006,  R)
The Departed
one of the best movies of 2006
9
Layer Cake 2004,  R)
10
The Shawshank Redemption 1994,  R)
11
Shine 1996,  PG-13)
Shine
...being so passionate that everything seems like an instrument to him
dont miss it.
12
Memento 2000,  R)
13
The Godfather 1972,  R)
14
The Pianist 2002,  R)
The Pianist
i have watched so many movies on this topic of 2nd world war,but this movie is simply perfect..i got so much involved in it and literally i was feeling like a part the movie.
oscar winning performance by Adrien brody.must watch it.
15
Forrest Gump 1994,  PG-13)
16
Scent of a Woman 1992,  R)
17
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
the very first comic am giving 5 stars to. i am simlpy spell bound to praise it.

wonderful movie really brillient idea to bring joker with stunning character. movie apart, i loved its origianal poster.
Heath Ledger deserves to be count in A class. i guess i actor can take his place after him. he actually made the Bat Man interesting and worth watching.

and surprisingly it is a first movie i watched twice back to back. and i won't mind watching it again to make my time.
18
The Air I Breathe 2007,  R)
The Air I Breathe
its been so long since i watched such a movie with all characters fully indulged in their respective roles in twisted story, i liked it so much and i really am spell bound to comment it.

i wonder how people get sleepy/bored where they have curiosity and interesting puzzles to solve on their screens. and cm'on guys no such comparison with 'crash' sort of movies. breaked patterns and heavy cast does not mean to have inspirations from previous plots.

Forest Whitaker performed upto the mark and he's now in the boundry of big fishes of hollywood, he has proved so far that he is one verstile actor n it wont be so easy to beat him at all.
and i have always admire Brendan Fraser. a good actor with good looks ;)
and all my appreciation to the rest..

highly recommended especially to the people who have signed it as "not interested"
19
Snatch 2001,  R)
Snatch
big movie with a big cast.
very entertainting and very interesting.
i would have given all 5 stars if Del Toro had little more margin to show up across the screen. or he would have been in the replacement.
i take him as one of THE main actors. but he had only 15 to 20 minutes on the screen which was a turn off.

but all in all "well spent hours" i had.
20
Atonement 2007,  R)
Atonement
beautiful movie with beautiful cast. i liked the twist in the end which entirely changes the flow and actually deseves high rating.
21
Slumdog Millionaire 2008,  R)
Slumdog Millionaire
deserves oscar.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments