My Favorite Movies


  1. zman47240
  2. Steve

Give list a short description

  zman47240's Rating My Rating
1
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
The greatest horror movie of all time from the master writer/director Tobe Hooper and loosely inspired by real life nutcase Ed Gein.
2
Dawn of the Dead 1978,  R)
Dawn of the Dead
Slow movin' zombies take over the local mall from the zombie king George Romero featuring the great Tom Savini playing dual roles as makeup/special effects artiste and actor.
3
Halloween 1978,  R)
Halloween
The scariest of any horror franchise in my opinion. You gotta love the no nonsense and sheer unstopability of Michael Myers.
4
The Grudge 2004,  PG-13)
The Grudge
This movie flat out scared the shit out of me. Not a huge ghost movie fan, but this one is an exception on my list.
5
Race With the Devil 1975,  PG)
Race With the Devil
Perfect combination of horror,action,violence, and car chases.
6
Duel 1972,  PG)
Duel
Senor Speilberg's first feature film starring Dennis Weaver,his Plymouth Valiant, and an unseen trucker with more road rage than you can shake a stick at!
7
Polyester 1981,  R)
Polyester
My personal Waters fav. Divine at his/her best with an out of control family she's desperately trying to save as she drinks herself into one hilarious stupor after another. Can The Baltimore foot stomper be stopped?
8
Groundhog Day 1993,  PG)
Groundhog Day
I gave this one 5 stars as it's probably my favorite comedy starring Bill Murray at his best. How would you live the same day over,and over,and over,and over again? "I'm not gonna live by their rules anymore."
9
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
Dumb and Dumber
My favorite Carrey flick, so stupid, it's funny. So many great lines. Modern day classic.
10
The Blues Brothers 1980,  R)
The Blues Brothers
Lots of laughs,lots and lots,and lots of A list stars (and let's not forget Illinois Nazis), tons of great musical performances, and enough car chases to make your head spin make this one of my favorite flicks of all time.
11
Uncle Buck 1989,  PG)
Uncle Buck
A John Hughes classic, and easily my favorite John Candy film. One of my favorites in the comedy genre not to be missed.
12
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
Breakthrough hit for Ah-nold as an evil cyborg (half man half machine) sent to destroy Sarah Connor who would give birth to the leader/savior of the future. One of the most famous lines in Hollywood history "I'll be back."
13
House of 1000 Corpses 2002,  R)
House of 1000 Corpses
Dumb college kids + Legend of Dr. Satan + backwoods maniacs + Rob Zombie's directorial debut = Superb horror hit!
14
The Devil's Rejects 2005,  R)
15
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls
One of the few films where the follow up is better than the 1st. Great "zany" performance by Carrey.
16
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
Superb action/adv. film is one of my favs.
17
Gone in 60 Seconds 1974,  PG)
Gone in 60 Seconds
The ultimate car chase movie, EVER! (Not that Nicholas Cage/Angelina Jolie crap remake version)
18
Tourist Trap 1979,  PG)
Tourist Trap
Extremely creepy and scary as hell. One of Steven King's favs as well as mine. Great performance by Chuck Connors.
19
Death Wish 1974,  R)
Death Wish
Our hero Paul Kersey (Chuck Bronson) is given a gun as a gift after his wife is killed. He literally gets sick after his 1st vigilante killing,but quickly gets over his nausea to slaughter criminals for 4 more films. Excellent 70's era action!
20
Predator 1987,  R)
Predator
I couldn't decide on this or Commando as my fav, so I'll just start with this one. Tons and tons of firepower, and the only film I'm aware of starring 2 state governors. Favorite line: "GO,RUN,GET TO THE CHOPPAH!" Favorite scene: Arnold hurls a knife into enemy fighter and says, "Stick around!"
21
The Shining 1980,  R)
The Shining
Outstanding performance by Nicholson. Scare meter nearly reaches 10 in this film thanks to Kubrick's talent. The part that creeped me out most was near the end where a guy in a very creepy/scary dog suit is doing an unmentionable sex act in another man's lap!
22
Office Space 1999,  R)
Office Space
One of the best comedies of the last 10 years. Characters we can all identify with.
23
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
Everything about this film is awesome.
24
Scavenger Hunt 1979,  PG)
Scavenger Hunt
Great comedy with an all star cast on the coolest scavenger hunt you'll ever see on the big screen.
25
Dead Silence 2006,  R)
Dead Silence
Good plot,good acting,scare factor steady throughout most of the film,and a good surprise ending makes this a must have in my collection.
26
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
National Lampoon's Animal House
Fat,drunk,and stupid is no way to go through life. The best college/party movie ever!
27
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
National Lampoon's Vacation
Real tomato ketchup Eddie?
28
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
You gonna finish your tots?
29
Silver Streak 1976,  PG)
Silver Streak
A fun action/adventure/mystery/comedy all in one. Gotta love Gene Wilder.
30
The Grudge 2 2006,  PG-13)
The Grudge 2
Follow up is nearly as scary as the first with a good solid plot.
31
The Ruins 2008,  R)
The Ruins
Surprisingly better than average horror flick, with gore by the tons, and a sinister bunch of fauna that'll make you think twice about making that trip to the local greenhouse!
32
Halloween II 1981,  R)
Halloween II
Excellent sequel that picks right up with Michael stalking the hospital halls on Halloween night.
33
Death Wish 2 1982,  R)
Death Wish 2
Liked this one even better than the first. It's cool watching Bronson blow away Laurence Fishburn (sorry Cowboy Curtis!)
34
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
The Life Aquatic with Steve Zissou
Excellent,gets better with every viewing!
35
Nightmare City 2005,  Unrated)
36
Phantasm 1979,  R)
Phantasm
The dead are compacted and turned into zombie like midgets,the flying razor sharp sphere, and the creepy tall man who's been around forever highlight this unique horror hit.
37
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
Stunningly violent, or violently stunning. Either way it's an instant Coen bro's. classic. Standout performances from Javier Bardem and Tommy Lee Jones.
38
Midnight Run 1988,  R)
Midnight Run
Excellent action adventure flick. The chemistry between DeNiro and Grodin makes this film a blast to watch.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments