My Favorite Movies
| zlon's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Michael Clayton 2007, R) |
|
| 2 |
The Constant Gardener 2005, R) |
|
| 3 |
Stargate 1994, PG-13) |
|
| 4 |
Memoirs of a Geisha 2005, PG-13) |
|
| 5 |
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006, PG-13) |
|
| 6 |
Pinjar 2003, Unrated) |
|
| 7 |
El Greco 2007, Unrated)
The story of the mst important painter of Greece Domenicus Theotokopoulos or better known El Greco , based on a biography book. This movie was filmed in Greece , Italy and Spain , and traks his story and his two marriages in-between. |
|
| 8 |
Run Lola Run (Lola rennt) 1998, R) |
|
| 9 |
Avatar 2009, PG-13) |
|
| 10 |
Fireproof 2008, PG) |










