My Favorite Movies
| ZlatkoGR's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 2 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 3 |
I Am Sam 2001, PG-13) |
|
| 4 |
Dogville 2003, R) |
|
| 5 |
Mars Attacks! 1996, PG-13) |
|
| 6 |
Monsters, Inc. 2001, G) |
|
| 7 |
The Lion King 1994, G) |
|
| 8 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 9 |
Love Actually 2003, R) |
|
| 10 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 11 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 12 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 13 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 14 |
Ice Age 2002, PG) |
|
| 15 |
Shrek 2 2004, PG) |
|
| 16 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997, PG-13) |
|
| 17 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 18 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 19 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 20 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 21 |
Knocked Up 2007, R) |
|
| 22 |
Ratatouille 2007, G) |
|
| 23 |
Across the Universe 2007, PG-13) |
|
| 24 |
Death Proof 2007, R) |
|
| 25 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 26 |
Brick 2006, R)
I'm amazed! A detective story like nothing I have seen in the past years. Fresh, with solid humour and a main character who's completely awesome, brings neo-noir in a new level. Great direction, incredible cinematography and imaginative dialogue makes you not bother about the script (nothing out of the usual there). The director plays with his material and with us. Be in the mood for something different, if you're going to see this... |
|
| 27 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |



























