Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  zinderzunder's Rating My Rating
1
Loving Annabelle 2006,  Unrated)
Loving Annabelle
so good..! beautiful photography, beautiful actors, beautiful story. and i love-hate the ending to bits..
2
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
This is such an awsome film.. the acting and actors are amazing.. the locations are beautiful and Keira Knightly is perfect :p oh and it made me laugh.. twice! which is unheard of.
3
Imagine Me & You 2005,  R)
Imagine Me & You
i love it! :D i love the bit in the back of the flower shop.. who doesnt?!
4
Cars 2006,  G)
Cars
Nothing particularly new from Pixar CGI-wise but the cars are VERY shiny and the look and feel is spot on. Plus, Guido is a creation of pure genius.

'pitstop'.
5
Miss Potter 2006,  PG)
6
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
7
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
8
The Lion King 1994,  G)
9
Crash 2005,  R)
10
Robin Hood 1973,  G)
Robin Hood
i think this was pretty much the only video i had about 10 years ago.. and i watched it ALL the time (and up until about 2 years ago i still thought robin hood was actually a fox).
11
The Lake House 2006,  PG)
12
Notting Hill 1999,  PG-13)
13
If These Walls Could Talk 2 2000,  R)
14
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
15
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
16
Monsters, Inc. 2001,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments