My Favorite Movies
| zilla901's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999, R) |
|
| 2 |
Inglourious Basterds 2009, R) |
|
| 3 |
Monsters, Inc. 2001, G) |
|
| 4 |
WALL-E 2008, G) |
|
| 5 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 6 |
Dogma 1999, R) |
|
| 7 |
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007, R) |
|
| 8 |
The Boondock Saints 2000, R) |
|
| 9 |
True Romance 1993, R) |
|
| 10 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 11 |
Death Proof 2007, R) |
|
| 12 |
O Brother, Where Art Thou? 2000, PG-13) |
|
| 13 |
Hoodwinked 2006, PG) |
|
| 14 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 15 |
Chicken Run 2000, G) |
|
| 16 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 17 |
Demolition Man 1993, R) |
|
| 18 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 19 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 20 |
Natural Born Killers 1994, R) |
|
| 21 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 22 |
Pleasantville 1998, PG-13) |
|
| 23 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 24 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 25 |
Free Jimmy (Slipp Jimmy fri) 2006, Unrated) |
|
| 26 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |

























