My Favorite Movies


  Zigge's Rating My Rating
1
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
2
The Kingdom (1994) ,  Unrated)
3
The Godfather 1972,  R)
4
The Usual Suspects 1995,  R)
5
Pulp Fiction 1994,  R)
6
Reservoir Dogs 1992,  R)
7
Snatch 2001,  R)
8
Fight Club 1999,  R)
9
Apocalypse Now 1979,  R)
10
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
11
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
12
A Clockwork Orange 1971,  R)
13
Oldboy 2004,  R)
14
American History X 1998,  R)
15
Hero 2002,  PG-13)
16
GoodFellas 1990,  R)
17
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
18
The Big Lebowski 1998,  R)
19
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
20
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
21
Full Metal Jacket 1987,  R)
22
The Shining 1980,  R)
23
Forrest Gump 1994,  PG-13)
24
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
25
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
26
The Last Waltz 1978,  PG)
27
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
28
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
29
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
30
The Deer Hunter 1978,  R)
31
Trainspotting 1996,  R)
32
Donnie Brasco 1997,  R)
33
Donnie Darko 2001,  R)
34
Seven (Se7en) 1995,  R)
35
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
36
The Thin Red Line 1998,  R)
37
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
38
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
39
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
40
Sin City 2005,  R)
41
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
42
Miller's Crossing 1990,  R)
43
Léon (The Professional) 1994,  R)
44
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999,  R)
45
The Blues Brothers 1980,  R)
46
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
47
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
48
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
49
The Silence of the Lambs 1991,  R)
50
The Exorcist 1973,  R)
51
Dawn of the Dead 2004,  R)
52
The Blair Witch Project 1999,  R)
53
Saving Private Ryan 1998,  R)
54
Ali G Indahouse - The Movie 2004,  R)
55
Taxi Driver 1976,  R)
56
Gladiator 2000,  R)
57
The Departed 2006,  R)
58
Night of the Living Dead 1990,  R)
59
Delicatessen 1991,  R)
60
Kung Fu Hustle 2004,  R)
61
Casino Royale 2006,  PG-13)
62
Jackie Brown 1997,  R)
63
The Pianist 2002,  R)
64
Man on Fire 2004,  R)
65
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
66
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
67
The Pink Panther 1963,  Unrated)
68
Hard Candy 2005,  R)
69
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
70
The Matrix 1999,  R)
71
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
72
Batman Begins 2005,  PG-13)
73
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
74
The Shawshank Redemption 1994,  R)
75
Team America - World Police 2004,  R)
76
Meet the Feebles 1989,  R)
77
Transamerica 2005,  R)
78
V for Vendetta 2006,  R)
79
The Terminator 1984,  R)
80
Mystic River 2003,  R)
81
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
82
Sleepy Hollow 1999,  R)
83
Braveheart 1995,  R)
84
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
85
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
86
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
87
School of Rock 2003,  PG-13)
88
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
89
Collateral 2004,  R)
90
X-Men 2000,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments