My Favorite Movies


  1. zidia7
  2. Lidia

My favourite movies. Almost all, actually except Tom Hanks movies, Hary Potter and Lord of the rings.. Not in the order

  zidia7's Rating My Rating
1
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
This isn't a gay or straight story, it's a forbidden love story. I like how Heath Ledger acted so good! And I kept thinking who loved more? Who was a better person, Ennis or Jack? Some of the scenes left me in such shock and some scenes made me cry and even laugh. This is a beautiful movie who ends tragically. And the part that most hurts is when Jacks dad is telling to Ennis how Jack had another guy. Another special scene is Ennis hugging Jacks shirt. I like also when Jack is saying "It could be like this, just like this, always". And the story Ennis told,terrible. This is a beautiful love story fulled with life.
2
Hidalgo 2004,  PG-13)
Hidalgo
This movie is on SECOND place because it made me think of my life. I learned plenty things and the most important thing I learned is to be myself no matter what
3
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
i love this movie. it gives hope. but hope is a dangerous thing.
4
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
5
Black Book (Zwartboek) 2007,  R)
Black Book (Zwartboek)
brilliance! I love World War II movies. It's really good and I recommend everyone to see if they are 14+
6
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
I like this movie alot. it's about sacrifising and doing what's right. I like the end
7
Wicker Park 2004,  PG-13)
Wicker Park
I was crazy for this movie! A dramatic story of jealousy, lies and intrigue. In places quite difficult to follow due to the flashbacks which never quite tell the whole story.


However a story that anybody who has ever suffered a bout of jealousy will no doubt understand.


And I do understand it.
8
Secondhand Lions 2003,  PG)
Secondhand Lions
A great childern movie that isn't stupid or cheesy for adults to. This movie can really teach you something. It has everything: comedy, romance and adventure. It's a chick flick that men like to. This is one of my favorites. I love a movie that can make you think of your own life. This movie is so touching and so right on. Just can't say enough good things about this movie. :)
9
Marley & Me 2008,  PG)
Marley & Me
I don't have enough good words for this movie. Simple: It made me laugh, it made me cry.
10
Seven Years in Tibet 1997,  PG-13)
Seven Years in Tibet
So sad what his wife did to him. Incredible acting, Brad Pitt really shocked me
11
The Fox and the Hound 1981,  G)
The Fox and the Hound
love this! it tells that sometimes is more important to do what you are made for then your friends. you gotta love yourself more!!
12
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
It's an excellent movie to bring that inner child from you, or at least know how my childhood went
13
A Fish Called Wanda 1988,  R)
A Fish Called Wanda
Ha ha! This is the funniest movie ever! I loved it so much. Kevin Kline was excellent and this was a total parody.
14
A Summer's Tale 1996,  G)
A Summer's Tale
I love when he needs to choose and I love his choice. And if you really get into this movie, it's obvious that he was worrying so much and at the end he knew what to choose! I loved this movie, it intrigued me and kept me interested.
15
Strangers on a Train 1951,  PG)
Strangers on a Train
LOVE THIS MOVIE. It's really good plot and acting to
16
Hombre 1967,  Unrated)
Hombre
it charmed me! what can I say?!
17
Ladyhawke 1985,  PG-13)
Ladyhawke
Forbidden love... can't get enough!
18
Someone Like You 2001,  PG-13)
Someone Like You
Such a great movie! I actually recognize my self in it. I love how she made the right choice, I wish I could to.
19
Lost In Translation 2003,  R)
Lost In Translation
Love this kind of movie. random
20
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
Now, that's a movie. Even tho I don't remember it good.. I remember I liked it alot
21
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
Nice classic
22
Cold Mountain 2003,  R)
Cold Mountain
so sad!!!!! I hate it and love it! The ending was after all happy. I like Renee Zellweger in this movie and she was surpisingly good.
23
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) 2008,  PG-13)
24
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
25
Big Fish 2004,  PG-13)
26
Stardust 2007,  PG-13)
27
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
The best love movie ever and one of the best movies ever! The music is great too
28
Wedding Crashers 2005,  R)
29
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
30
The Lake House 2006,  PG)
31
The Notebook 2004,  PG-13)
32
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
33
Lilies 2007,  Unrated)
Lilies
I don't know what's this doing on Flixster since it's a TV Show, but I really liked the show.
Lilies is a British period-drama television series, written by Heidi Thomas,which ran for one eight-episode series in early 2007 on BBC One. The show's tagline was "Liverpool, 1920. Three girls on the edge of womanhood, a world on the brink of change.
Lilies details the lives of Iris, May and Ruby Moss, three Catholic sisters living with their widowed father and brother in a terraced house in Liverpool in the early 1920s. The story is set in the years immediately after First World War and, as such, the after effects of that conflict are apparent.
The story depicts a life lived on a knife-edge of poverty, tempered by various kinds of love. All three girls must make their own way in the world. In the course of the series, each sister tastes passion for the first time, and their lives, newly launched, are changed forever.

This at the end of my favorites because it isn't a movie.
34
Jarhead 2005,  R)
35
Trainspotting 1996,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments