Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Zettta's Rating My Rating
1
The Temptress 1926,  Unrated)
2
Chicago 2002,  PG-13)
Chicago
One of the greatest Musicals of all time
3
The Human Stain 2003,  R)
4
Birth 2004,  R)
Birth
Very Strange...
5
Casino 1995,  R)
Casino
Classic
6
Wall Street 1987,  R)
7
Out of Africa 1985,  PG)
Out of Africa
One of Meryl's best performances IMO
8
The Hours 2002,  PG-13)
The Hours
Brilliant
9
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
Can't get enough of this movie!
10
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
11
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
Breakfast at Tiffany's
Greatest Movie ever!!!!!!!!! A must for all movie lovers. Audrey Hepburn is so cute and classy.
12
Place Vendôme 1998,  R)
13
8 Women (8 Femmes) 2002,  R)
14
Belle de jour 2002,  R)
Belle de jour
Bunuel and Deneuve at his best!
15
The Hunger 2005,  R)
The Hunger
Best lesbian scene ever!!
16
Le Dernier Métro (The Last Metro) 1980,  PG)
17
Pola X 2000,  Unrated)
18
Repulsion 1965,  Unrated)
19
The Musketeer 2001,  PG-13)
20
Callas Forever 2002,  PG-13)
21
Persepolis 2007,  PG-13)
22
The Prince of Tides 1991,  R)
23
Nuts 1987,  R)
24
Funny Girl 1968,  G)
25
Funny Lady 1975,  PG)
26
Funny Face 1957,  Unrated)
27
Changing Times (Les Temps Qui Changent) 2004,  Unrated)
28
A Talking Picture (Um Filme Falado) 2003,  Unrated)
29
Dancer in the Dark 2000,  R)
30
Manderlay 2005,  Unrated)
31
Dogville 2003,  R)
32
Mata Hari 1932,  Unrated)
33
Queen Christina 1933,  Unrated)
34
Grand Hotel 1932,  Unrated)
35
Ninotchka 1939,  R)
36
Anna Christie 1930,  Unrated)
37
Camille 1936,  Unrated)
38
Anna Karenina 1935,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments