My Favorite Movies


  Zepstar22's Rating My Rating
1
Fight Club 1999,  R)
2
The New World 2005,  PG-13)
3
Let the Right One In 2008,  R)
4
Love Exposure 2011,  Unrated)
5
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
6
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) 2002,  R)
7
The Twilight Samurai (Tasogare Seibei) 2002,  Unrated)
8
Pan's Labyrinth 2006,  R)
9
Donnie Darko 2001,  R)
10
Elephant 2003,  R)
11
No Country for Old Men 2007,  R)
12
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
13
Children of Men 2006,  R)
14
Mulholland Drive 2001,  R)
15
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
16
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999,  R)
17
Inland Empire 2006,  R)
18
The Fountain 2006,  PG-13)
19
Brick 2006,  R)
20
American Beauty 1999,  R)
21
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003,  R)
22
Crash 2005,  R)
23
Akira 1988,  R)
24
American History X 1998,  R)
25
Azumi 2003,  Unrated)
26
Azumi 2: Death or Love 2005,  Unrated)
27
Babel 2006,  R)
28
Batman 1989,  PG-13)
29
Batman Returns 1992,  PG-13)
30
Beetlejuice 1988,  PG)
31
The Birds 1963,  PG-13)
32
Blade Runner 1982,  R)
33
Blow 2001,  R)
34
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
35
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
36
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
37
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
38
Brazil 1985,  R)
39
The Butterfly Effect 2004,  R)
40
Capote 2005,  R)
41
Casino Royale 2006,  PG-13)
42
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
43
Cloverfield 2008,  PG-13)
44
The Constant Gardener 2005,  R)
45
Constantine 2005,  R)
46
The Dark Knight 2008,  PG-13)
47
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
48
Dark City 1998,  R)
49
Dawn of the Dead 2004,  R)
50
Day Watch 2007,  R)
51
Death Proof 2007,  R)
52
Delicatessen 1991,  R)
53
The Departed 2006,  R)
54
The Descent 2005,  R)
55
Disturbia 2007,  PG-13)
56
Donnie Brasco 1997,  R)
57
Eastern Promises 2007,  R)
58
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
59
Ed Wood 1994,  R)
60
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
61
Everything is Illuminated 2005,  PG-13)
62
eXistenZ 1999,  R)
63
Das Experiment (The Experiment) 2001,  R)
64
The Fearless Vampire Killers 1967,  Unrated)
65
The Fifth Element 1997,  PG-13)
66
Garden State 2004,  R)
67
Ghost World 2001,  R)
68
Good Night, And Good Luck 2005,  PG)
69
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988,  Unrated)
70
The Green Mile 1999,  R)
71
Harsh Times 2006,  R)
72
A History of Violence 2005,  R)
73
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
74
Hot Fuzz 2006,  R)
75
The Illusionist 2006,  PG-13)
76
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
77
In My Father's Den 2004,  R)
78
Instinct 1999,  R)
79
Interview with the Vampire 1994,  R)
80
Iron Man 2008,  PG-13)
81
The Island 2005,  PG-13)
82
The Jacket 2005,  R)
83
Jarhead 2005,  R)
84
The King 2006,  R)
85
King Kong 2005,  PG-13)
86
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
87
Labyrinth 1986,  PG)
88
The Lake House 2006,  PG)
89
Letters from Iwo Jima 2006,  R)
90
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
91
The Limits of Control 2009,  R)
92
The Lives of Others 2006,  R)
93
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
94
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
95
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
96
Lord of War 2005,  R)
97
Lost In Translation 2003,  R)
98
The Machinist 2003,  R)
99
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
100
The Matrix 1999,  R)
101
Mean Girls 2004,  PG-13)
102
Minority Report 2002,  PG-13)
103
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
104
Munich 2005,  R)
105
Naked Lunch 1991,  R)
106
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
107
Night of the Living Dead 1968,  R)
108
Night on Earth 1991,  R)
109
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004,  R)
110
The Number 23 2007,  R)
111
Once 2007,  R)
112
Perfect Creature 2006,  R)
113
Pi 1998,  R)
114
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
115
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
116
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
117
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
118
The Prestige 2006,  PG-13)
119
The Princess Blade 2002,  R)
120
Pulp Fiction 1994,  R)
121
Quantum of Solace 2008,  PG-13)
122
Rear Window 1954,  PG)
123
Reign Over Me 2007,  R)
124
Requiem for a Dream 2000,  R)
125
Resident Evil 2002,  R)
126
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
127
The Revengers' Comedies (Sweet Revenge) 1998,  PG-13)
128
The Ring 2002,  PG-13)
129
The Science of Sleep 2006,  R)
130
Serenity 2005,  PG-13)
131
Shaun of the Dead 2004,  R)
132
The Shining 1980,  R)
133
The Silence of the Lambs 1991,  R)
134
Sin City 2005,  R)
135
Sleepy Hollow 1999,  R)
136
Something the Lord Made 2004,  Unrated)
137
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
138
Sunshine 2007,  R)
139
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
140
30 Days of Night 2007,  R)
141
300 2007,  R)
142
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
143
Transformers 2007,  PG-13)
144
The Trouble With Harry 1955,  PG)
145
Tideland 2005,  R)
146
Troy 2004,  R)
147
28 Days Later 2002,  R)
148
28 Weeks Later... 2007,  R)
149
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
150
2:37 2006,  Unrated)
151
United 93 2006,  R)
152
Vampire's Kiss 1989,  R)
153
V for Vendetta 2006,  R)
154
Vertigo 1958,  PG)
155
The Weather Man 2005,  R)
156
Whale Rider 2002,  PG-13)
157
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
158
Wild At Heart 1990,  R)
159
The World's Fastest Indian 2005,  PG-13)
160
X-Men 2000,  PG-13)
161
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
162
Zodiac 2007,  R)
163
Juno 2007,  PG-13)
164
Lars and the Real Girl 2007,  PG-13)
165
Into the Wild 2007,  R)
166
Across the Universe 2007,  PG-13)
167
Atonement 2007,  R)
168
Psycho 1960,  R)
169
I'm Not There 2007,  R)
170
The Painted Veil 2006,  PG-13)
171
Gone Baby Gone 2007,  R)
172
Slumdog Millionaire 2008,  R)
173
Watchmen 2009,  R)
Watchmen
I imagine it might have been better if I didnt know how great it could have been.
174
Red Doors 2005,  R)
175
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008,  PG-13)
176
Hellboy 2004,  PG-13)
177
Dead Snow (Død snø) 2008,  Unrated)
178
Adventureland 2009,  R)
179
District 9 2009,  R)
180
The Wrestler 2008,  R)
181
Paranoid Park 2007,  R)
182
Gran Torino 2008,  R)
183
The Imaginarium of Doctor Parnassus 2009,  PG-13)
184
Nick and Norah's Infinite Playlist 2008,  PG-13)
185
Rachel Getting Married 2008,  R)
186
Pineapple Express 2008,  R)
187
Avatar 2009,  PG-13)
188
Superbad 2007,  R)
189
Bakjwi (Thirst) 2009,  R)
190
He Was A Quiet Man 2006,  Unrated)
191
Tsotsi (Thug) 2005,  R)
192
Kick-Ass 2010,  R)
193
Oldboy 2004,  R)
194
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
195
Iron Man 2 2010,  PG-13)
196
The Girl with the Dragon Tattoo 2009,  R)
197
Gentlemen Broncos 2009,  PG-13)
198
The Namesake 2006,  PG-13)
199
Half Nelson 2006,  R)
200
Fargo 1996,  R)
201
In the Valley of Elah 2007,  R)
202
Scott Pilgrim vs. the World 2010,  PG-13)
203
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
204
Ninja Assassin 2009,  R)
205
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
206
Entre les Murs (The Class) 2008,  PG-13)
207
Whip It 2009,  PG-13)
208
The Girl Who Played with Fire (Flickan som lekte med elden) 2009,  R)
209
The Housemaid 2010,  Unrated)
210
Black Swan 2010,  R)
211
Exit Through The Gift Shop 2010,  R)
212
Youth in Revolt 2010,  R)
213
Yojimbo 1961,  Unrated)
214
The Hidden Fortress (kakushi-toride No San-akunin) 1958,  Unrated)
215
Sanjuro (Tsubaki Sanjûrô) 1962,  PG-13)
216
Kurôzu Zero (Crows: Episode 0) 2007,  Unrated)
217
Sucker Punch 2011,  PG-13)
218
Heat 1995,  R)
219
The Girl Who Kicked the Hornet's Nest 2009,  R)
220
X-Men: First Class 2011,  PG-13)
221
Law Abiding Citizen 2009,  R)
222
Jeon Woochi : The Taoist Wizard 2009,  Unrated)
223
Los Cronocrímenes (Timecrimes) 2007,  R)
224
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) 1957,  Unrated)
225
13 Assassins 2011,  R)
226
Trollhunter 2011,  PG-13)
227
The Godfather, Part II 1974,  R)
228
The Godfather 1972,  R)
229
The Godfather, Part III 1990,  R)
230
Monsters 2010,  R)
231
The Road 2009,  R)
232
Orora gongju (Princess Aurora) 2005,  Unrated)
233
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
234
Super 2010,  R)
235
Underworld Awakening 2012,  R)
236
The Brothers Bloom 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments