My Favorite Movies


  zenspider's Rating My Rating
1
Being John Malkovich 1999,  R)
Being John Malkovich
A bit up its bottom at times but still brilliant.
2
Day of the Dead 1985,  Unrated)
3
Finding Neverland 2004,  PG)
4
Brazil 1985,  R)
5
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
6
Burnt by the Sun (Utomlyonnye Solntsem) 1994,  R)
7
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
romcomzom spaced on the big screen. wooyay!
8
The Shining 1980,  R)
The Shining
Classic.
9
Full Metal Jacket 1987,  R)
10
Dog Soldiers 2002,  R)
11
An American Werewolf in London 1981,  R)
12
Pi 1998,  R)
Pi
One of my top 5 all time films. Clever, beautiful and thought provoking. Love it!
13
Annie Hall 1977,  PG)
14
Equilibrium 2002,  R)
15
Bio Zombie 1998,  Unrated)
16
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
17
Alien 1979,  R)
18
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
19
Event Horizon 1997,  R)
20
Hellboy 2004,  PG-13)
Hellboy
I frigging love Hellboy and this was perfect for me, perfect cast, perfect tone... just not long enough!
21
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) 2000,  R)
22
Identity 2003,  R)
Identity
Fantastic twist that I just didn't see coming. Great film.
23
Sin City 2005,  R)
24
The Neverending Story 1984,  PG)
25
Hero 2002,  PG-13)
Hero
Oh. My. God.
Absolutely breathtaking cinematography, amazing script, brilliant fight sequences and wire work and to top it all off... Tony 'sexy pants chung king express' Lueng.
26
300 2007,  R)
27
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
Wonderful realisation of the novel, Kubrick at his most visionary.
28
Aliens 1986,  R)
Aliens
Love it. Love it more than the first, that makes me a bad person.
29
Almost Famous 2000,  R)
30
American History X 1998,  R)
American History X
Amazing film. extremely powerful.
31
American Psycho 2000,  R)
American Psycho
I never thought they would be able to adapt the book, having read it to death, I actually liked the film, a rarity for me.
32
Apocalypse Now 1979,  R)
33
Batman 1989,  PG-13)
34
Batman Returns 1992,  PG-13)
35
Batman Begins 2005,  PG-13)
36
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
Wonderful.
37
Blade 1998,  R)
Blade
Love the vamp nightclub. Wesley Snipes is just perfect in all of the Blade films. This first one was pretty much the best though.
38
Blade II 2002,  R)
39
Blazing Saddles 1974,  R)
40
Bring It On 2000,  PG-13)
Bring It On
the camp value alone makes me love this film
41
Caddyshack 1980,  R)
42
Casablanca 1942,  PG)
43
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
44
Chicago 2002,  PG-13)
45
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
Bleak as all hell but ultra realistic and great.
46
Chocolat 2000,  PG-13)
47
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
48
Clerks 1994,  R)
49
Constantine 2005,  R)
Constantine
If I don't think about the original comic, this is brilliant, if I do, it's still quite good. Could have done with being 30 mins longer in my opinion, not quite enough character expansion.
50
Cruel Intentions 1999,  R)
51
Dazed and Confused 1993,  R)
Dazed and Confused
The movie I watched more that any other from 16-18. Ah, a bud, a smoke, beat up chucks ripped plaid shirt and flared jeans. perfick.
52
Dead Poets Society 1989,  PG)
53
Aladdin 1992,  G)
54
Dogma 1999,  R)
Dogma
Kevin Smith's finest moment... still not sure about Alanis Morissette though...
55
Donnie Darko 2001,  R)
56
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
57
Empire Records 1995,  PG-13)
58
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
59
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
Johnny Depp does an awfully good Hunter S.
60
Final Destination 2000,  R)
Final Destination
I so love these films...
61
Final Destination 2 2003,  R)
Final Destination 2
I love this series of films, like the beginning of casualty over and oevr again on an epic scale
62
Final Destination 3 2006,  R)
Final Destination 3
These films just get dafter and dafter.
63
Ghostbusters 1984,  PG)
Ghostbusters
Perfection.
64
Girl, Interrupted 1999,  R)
65
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
66
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
67
High Fidelity 2000,  R)
High Fidelity
John Cusack's adaptation did this credit. Sweet and nicely shot for a romcom
68
Hook 1991,  PG)
69
Hostel 2006,  R)
Hostel
Vile reprehensible torture porn.
LOVE IT!
70
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
71
I Heart Huckabees 2004,  R)
72
Ice Age 2002,  PG)
73
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
My favorite Indy film, I love the crispy fried people.
74
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
75
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
This film is made of squee.
76
Jarhead 2005,  R)
77
Jaws 1975,  PG)
78
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
79
Labyrinth 1986,  PG)
80
Little Miss Sunshine 2006,  R)
81
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
82
Lost In Translation 2003,  R)
83
Mallrats 1995,  R)
84
Mean Girls 2004,  PG-13)
85
Memento 2000,  R)
86
Men in Black 1997,  PG-13)
87
Men in Black II 2002,  PG-13)
88
Monsters, Inc. 2001,  G)
89
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
90
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
91
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
Gosh!
92
Office Space 1999,  R)
Office Space
This film is made of Awesome.
93
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
94
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
Not as good as The Devil's backbone or Chronos but visually inventive and very beautiful.
95
Pitch Black 2000,  R)
Pitch Black
My quiet Farscape fandom added to the 'squee' factor but the inventive cinematography and pretty original storyline got my vote.
96
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
97
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
98
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
Ah, Darren Aronofsky.
99
Reservoir Dogs 1992,  R)
100
Rushmore 1998,  R)
101
Scarface 1983,  R)
102
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
Makes me cry uncontrollably. Stays with you too. Although it may gloss over some of the darker points, it's a brilliant film that handles a difficult subject with compassion.
103
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
I <3 Nathan Filion. Why did they kill Firefly? It's Farscape all over again, original Sci-fi keeps getting stepped on.
104
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
Very pretty and Christopher Walken makes the sexiest headless bad guy ever. I can't believe I just typed that.
105
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
106
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
107
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
108
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
My favorite of the original trilogy. 'nuff said.
109
Steel Magnolias 1989,  PG)
110
The Big Lebowski 1998,  R)
111
The Crow 1994,  R)
The Crow
lovelovelovelovelovelovelovelovelovelovelovelovelovelovelove.
112
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
113
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
Wonderful, just wonderful. Gaultier costuming, excellent soundtrack and a nutzoid Gary Oldman. Brilliant.
114
The Goonies 1985,  PG)
115
The Illusionist 2006,  PG-13)
116
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
The soundtrack to my childhood.
117
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
118
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
119
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
120
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
Keifer Sutherland as an 80's vampire you say? People are strange on the soundtrack? well well...
121
The Matrix 1999,  R)
122
The Mummy 1999,  PG-13)
123
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
No words other than win plus 1.
124
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
The Mummy Returns
More good old fashioned fun.
125
The Prestige 2006,  PG-13)
126
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
If I could only watch one film for the rest of my life...
127
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
Ah, the wonder of RHPS. I'm sure it twisted me by seeing it too young.
128
The Shawshank Redemption 1994,  R)
129
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
Unguessable twist my backside. Good though.
130
The Transporter 2002,  PG-13)
The Transporter
Testosterone in celluloid form.
131
The Truman Show 1998,  PG)
132
The Usual Suspects 1995,  R)
133
The Wizard of Oz 1939,  G)
134
Thirteen 2002,  R)
135
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
136
Underworld 2003,  R)
137
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Love love love. A skeletal version of what it could have been but still moody, beautiful and well cast.
138
Wayne's World 1992,  PG-13)
139
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
140
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
This is what makes me love Leonardo De Caprio. Why did he ruin it all by doing Titanic?!
141
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
I'm still in love with Gene Wilder.
142
Young Frankenstein 1974,  PG)
Young Frankenstein
Ah, Mr Brooks...
'It's pronounced Fronkensteen'
143
Zoolander 2001,  PG-13)
Zoolander
Love it. Brainless but I love it. Is it because I'm ridiculously goodlooking?
144
The Fountain 2006,  PG-13)
The Fountain
I love Darren Aronofsky and this did not disappoint. Awesomely beautiful, moving and intelligent. My co-viewer said it was inpenetratable wank. I frigging loved it.
145
Pulse (Kairo) 2001,  R)
146
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951,  Unrated)
147
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
148
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) 1957,  Unrated)
149
The Hidden Fortress (kakushi-toride No San-akunin) 1958,  Unrated)
150
Akahige (Red Beard) 1965,  Unrated)
151
Ran 1985,  R)
152
My Neighbor Totoro 1988,  G)
153
Chungking Express 1994,  PG-13)
Chungking Express
Beautiful, sweet and funny with excellent actig. One of my all time top 10.
154
Solyaris (Solaris) 1976,  PG)
155
Empire of the Sun 1987,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments