My Favorite Movies


  zeiko18's Rating My Rating
1
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Sweet, romantic fairy-tale is set not in the Paris of reality, but the Paris we all like to think is actually there.
2
Anne of Green Gables 1985,  G)
Anne of Green Gables
I get lost in this movie. Anne has always been a heroine of mine.
3
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
Breakfast at Tiffany's
Obivously, a perfect film. A favorite of mine at age 12, and it's only gotten better over the years.
4
Dawn of the Dead 1978,  R)
Dawn of the Dead
Romero's best- sets a gold standard for zombie films which are actually social commentaries soaked with blood that comes in a peculiar shade of Crayola red.
5
Hard Candy 2005,  R)
Hard Candy
An amazing pas de deux that is one of the great un-sung comedies of recent years.
6
Hedwig and the Angry Inch 2001,  R)
Hedwig and the Angry Inch
Brilliant, awe-inspiring, tender, and ultra-glam.
7
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
The best Miyazaki. For an animated character, Howl is really, really hot and the music is marvelous.
8
Joe Versus the Volcano 1990,  PG)
Joe Versus the Volcano
Under-rated gem. Ignore people who don't like this film- they're not worth your time.
9
Little Women 1994,  PG)
Little Women
The chick flick all men should watch because it's an amazing glimpse into sisterhood (literal and figurative).
10
Meet Me In St. Louis 1944,  Unrated)
Meet Me In St. Louis
Another movie I grew up watching and has only gotten better with each viewing.
11
MirrorMask 2005,  PG)
MirrorMask
The shocking part is that this was never theatrically shown in Indianapolis. Like Labyrinth, only well-made.
12
Persuasion 1995,  PG)
Persuasion
Many consider this to be Austen's darkest work. Ciaran Hinds is one of the most perfect Austen heroes and the perfect embodiment of an ideal. Swoon...
13
A Room With A View 1986,  PG)
A Room With A View
This movie is the best movie ever made and I cant' elaborate past that.
14
The Saddest Music in the World 2003,  R)
The Saddest Music in the World
Like nothing else. The apex of Maddin's aspirations and skills.
15
Secretary 2002,  R)
Secretary
How many films are honest representations of BDSM? Not enough- this one gets it right and does it in a humane and funny way. It's an odd choice of words, but it's such a gentle romance.
16
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus)
Gorgeous, sublime, completely f***ed-up and, rarest of all qualities in modern film- it's something you haven't already seen. Everyone has to see this movie.
17
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments