My Favorite Movies


  zed1001's Rating My Rating
1
The Usual Suspects 1995,  R)
2
Seven (Se7en) 1995,  R)
3
Fight Club 1999,  R)
4
A Man Called Hero (Zhong hua ying xiong) 1999,  R)
5
Con Air 1997,  R)
6
The Fugitive 1993,  PG-13)
7
Kung Fu Hustle 2004,  R)
Kung Fu Hustle
One of the best movies ive every seen you have to sit back and watch it and not think he cant do that the gravity wont let him its just a movie if people said that there wouldnt be movies in the first place.
8
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
9
Ghost Rider 2007,  PG-13)
10
They Live 1988,  R)
They Live
the 7minute fight seen rocks
11
Face/Off 1997,  R)
12
Jaws 1975,  PG)
13
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
14
Dao (The Blade) 1995,  Unrated)
15
Hitman Hart: Wrestling with Shadows 1999,  R)
16
Ninja Scroll 1986,  Unrated)
17
The Matrix 1999,  R)
18
Rollerball 2002,  PG-13)
Rollerball
the music is mostly what i like where he taps on the class
19
The Matrix Reloaded 2003,  R)
20
Street Fighter II: The Animated Movie 1995,  PG-13)
21
The Matrix Revolutions 2003,  R)
22
Predator 1987,  R)
23
Predator 2 1990,  R)
Predator 2
want some candy
24
Kenny 2006,  PG-13)
25
Street Fighter Zero (Street Fighter Alpha) 1999,  Unrated)
26
Doragon bôru Z 6: Gekitotsu! Hyakuoku powâ no senshitachi (Dragon Ball Z: Return of Cooler) 1992,  Unrated)
27
Doragon bôru Z 4: Super saiyajin da son Gokû (Dragon Ball Z: Lord Slug) 1991,  Unrated)
28
Doragon bôru Z: Kono yo de ichiban tsuyoi yatsu (Dragon Ball Z: The Movie - The World's Strongest) 1990,  PG-13)
29
Doragon bôru Z 3: Chikyû marugoto chô kessen (Dragon Ball Z: The Tree of Might) 1990,  PG)
30
Doragon bôru Z 1: Ora no Gohan wo kaese (Dragon Ball Z: Dead Zone) 1997,  Unrated)
Doragon bôru Z 1: Ora no Gohan wo kaese (Dragon Ball Z: Dead Zone)
dont make the boy cry
31
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) 1973,  R)
32
Wicked City (Yôjû toshi) 1987,  Unrated)
33
City Slickers 1991,  PG-13)
34
Dark City 1998,  R)
35
Babe: Pig in the City 1998,  G)
36
Tool: Toology - Unauthorized Biography 2001,  Unrated)
Tool: Toology - Unauthorized Biography
maynard rocks
37
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
38
The Fearless Hyena (Xiao quan guai zhao) (Revenge of the Dragon) 1979,  Unrated)
39
Fearless Hyena Part II (Long teng hu yue) 1983,  PG)
40
Returner (Ritana) 2002,  R)
41
Hoodwinked 2006,  PG)
42
Kung Pow! Enter the Fist 2002,  PG-13)
43
The Punisher 2004,  R)
44
Blade 1998,  R)
45
Blade: Trinity 2004,  R)
46
Blade II 2002,  R)
Blade II
the dvd has 7.1 souround sound
47
Lawnmower Man 2 - Jobe's War (Lawnmower Man 2: Beyond Cyberspace) 1996,  PG-13)
48
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
49
Man on Fire 2004,  R)
50
Twin Peaks - Fire Walk with Me 1992,  R)
51
Walking Tall 2004,  PG-13)
52
Superman 1978,  PG)
53
Superman Returns 2006,  PG-13)
54
Superman II 1981,  PG)
55
Superman III 1983,  PG)
56
Superman IV: The Quest for Peace 1987,  PG)
57
Superman II: The Richard Donner Cut 2006,  PG)
Superman II: The Richard Donner Cut
havent seen his version
58
Iron Eagle 1985,  PG-13)
59
The Iron Giant 1999,  PG)
60
Torque 2004,  PG-13)
Torque
it went over the top in most parts but ok idea
61
Signs 2002,  PG-13)
62
Judgment Night 1993,  R)
Judgment Night
dont move dont wisper dont even breath
63
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
64
The Terminator 1984,  R)
65
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
66
Moby Dick 1956,  Unrated)
67
Jackass: Number Two 2006,  R)
68
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
69
Pet Sematary Two 1992,  R)
70
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
hehehehehehe
71
Bad Santa 2003,  R)
72
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
73
Bad Boys 1995,  R)
74
D.C. Cab 1983,  R)
D.C. Cab
havent seen in years
75
The Blues Brothers 1980,  R)
76
The Shawshank Redemption 1994,  R)
77
Freddy vs. Jason 2003,  R)
78
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
f'n funny
79
Without A Paddle 2004,  PG-13)
80
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003,  PG-13)
The Rundown (Welcome to the Jungle)
the fight seens rock a great use of the rock by the guy from chicago hope?
81
George of the Jungle 1997,  PG)
82
Sesame Street - The Alphabet Jungle Game 2005,  Unrated)
83
Hero 2002,  PG-13)
84
Donnie Darko 2001,  R)
85
Donnie Brasco 1997,  R)
86
Saat po long (S.P.L.) (Kill Zone) 2005,  Unrated)
Saat po long (S.P.L.) (Kill Zone)
donnie yen fight is sweeeeet
87
Xin jing wu men 1991 (Fist of Fury 1991) 1991,  Unrated)
88
Drunken Master (Jui kuen) 1978,  PG-13)
89
The Legend of Drunken Master (Jui kuen II) (Drunken Fist II) 1994,  R)
90
The Master of Disguise 2002,  PG)
The Master of Disguise
turtle,turtle
91
Heavy Metal 1981,  R)
92
Metal: A Headbanger's Journey 2005,  R)
93
Mad Max 1979,  R)
94
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
95
Mad Max Beyond Thunderdome 1985,  PG-13)
96
The Boy Who Could Fly 1986,  PG)
97
Reign of Fire 2002,  PG-13)
98
Versus 2000,  R)
Versus
hehehehehehehehe just cool
99
Fire Down Below 1997,  R)
100
Road To Redemption 2001,  PG)
101
Wedding Crashers 2005,  R)
102
American Wedding 2003,  R)
103
Weather Woman 1995,  Unrated)
104
Pretty Woman 1990,  R)
105
The Woman in Red 1984,  PG-13)
106
Star Wars vs. Star Trek ,  Unrated)
107
Ballistic: Ecks vs. Sever 2002,  R)
Ballistic: Ecks vs. Sever
toad/dath maul guy is cool in it
108
Cradle 2 the Grave 2003,  R)
109
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
110
Bulletproof Monk 2003,  PG-13)
111
Transporter 2 2005,  PG-13)
112
Tekken: The Motion Picture 1998,  Unrated)
Tekken: The Motion Picture
love tekken the new movie should be awesome
113
The One 2001,  PG-13)
114
One Good Cop 1991,  R)
115
Slap Shot 1980,  R)
Slap Shot
movie just love it
116
Slap Shot 2:Movie Fan Pack ,  R)
Slap Shot 2:Movie Fan Pack
the brothers are still f'n funny

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments