Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  zarrsadus's Rating My Rating
1
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
2
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
3
Sik san (God of Cookery) 1997,  Unrated)
4
The Matrix Reloaded 2003,  R)
5
Rocky III 1982,  PG)
6
Rocky IV 1985,  PG)
7
Hero 2002,  PG-13)
8
Gen-X Cops (Dak ging san yan lui) 1999,  R)
9
The King of Kong: A Fistful of Quarters 2007,  PG-13)
The King of Kong: A Fistful of Quarters
Excellent movie for anyone who has ever aspired to get a high score in anything.
10
Wong gok hak yau (One Night in Mongkok) 2004,  Unrated)
11
Lung fu moon (Dragon Tiger Gate) 2006,  Unrated)
Lung fu moon (Dragon Tiger Gate)
Yes this is a comic book movie, so no don't expect much depth... but! Go into it with expectations to just have a great time and watch some comic book style martial arts and you'll have a blast. I loved this movie and have rewatched it twice already because it's something you can just relax to and get lost in without thinking much - which everyone needs once in while to de-stress.
12
Hackers 1995,  PG-13)
13
Du shen (God of Gamblers) 1989,  Unrated)
14
The Storm Riders (Fung wan: Hung ba tin ha) 2000,  PG-13)
15
Gonggongui Jeog (Public Enemy) (Public's Enemy) 2002,  Unrated)
Gonggongui Jeog (Public Enemy) (Public's Enemy)
Full of action and thrilling drama, this film delivers as the blockbuster it was upon it's release. Best Actor award winner Sul Kyung-Ku plays the anti-hero detective Kang Chul-Joong, who by rather comedic chance comes across our villian, upright business man Chul Gyu-Hwan (Lee Sung-Jae). As detective Kang makes it his personal mission to bring down Chul, we are treated to a thrilling cat and mouse game between the two. This film delivers on most levels with it's mix of action, some dark comedy, and the police intrigue to make the capture. Recommended viewing for fans of the genre or Korean cinema.
16
Gong wu (Jiang Hu) (Blood Brothers) (Triad Underworld) (Left Hand) 2004,  Unrated)
17
Heung joh chow heung yau chow (Turn Left, Turn Right) 2003,  Unrated)
18
300 2007,  R)
19
Yau doh lung fu bong (Throw Down) 2004,  Unrated)
20
Avalon 2001,  R)
21
Equilibrium 2002,  R)
22
Full Time Killer ,  R)
23
American Flyers 1985,  PG-13)
24
36th Chamber 1978,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments