My Favorite Movies


  zaramire's Rating My Rating
1
Enter the Dragon 1973,  R)
2
Band of the Hand 1986,  R)
3
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
4
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
5
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
6
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
7
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) 1973,  R)
8
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
9
Dragon: The Bruce Lee Story 1993,  PG-13)
10
Kiss of the Dragon 2001,  R)
11
Year of the Dragon 1985,  PG)
12
Dragon Wars (D-War) 2007,  PG-13)
13
Reign of Fire 2002,  PG-13)
14
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
15
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
16
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
17
Clash of the Titans 1981,  PG)
18
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Rockin' cast, awesome story.
19
300 2007,  R)
20
Fight Club 1999,  R)
21
Wedding Crashers 2005,  R)
22
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
23
Finding Nemo 2003,  G)
24
The Matrix 1999,  R)
25
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
26
Braveheart 1995,  R)
27
Shrek 2001,  PG)
28
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
29
Sin City 2005,  R)
30
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
Funnier than expected
31
Office Space 1999,  R)
32
Batman Begins 2005,  PG-13)
33
Remember the Titans 2000,  PG)
34
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
So much truth so little time
35
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
36
The Breakfast Club 1985,  R)
37
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
38
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
39
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
40
School of Rock 2003,  PG-13)
41
Spider-Man 2002,  PG-13)
42
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
Pixar triumphs yet again
43
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
Love it
44
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
45
American Pie 1999,  R)
46
There's Something About Mary 1998,  R)
47
Shrek 2 2004,  PG)
48
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
49
The Longest Yard 2005,  PG-13)
50
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
Not for everyone, but I liked it
51
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
52
Street Fighter II: The Animated Movie 1995,  PG-13)
53
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
54
Ginger Snaps 2000,  R)
55
Ginger Snaps 2 - Unleashed 2004,  R)
56
Ginger Snaps Back - The Beginning 2004,  R)
57
Red Dawn 1984,  PG-13)
58
Ultimate Avengers: The Movie 2006,  PG-13)
59
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island) 2004,  Unrated)
60
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Inuyasha the Movie 3: Swords of an Honorable Ruler) 2003,  Unrated)
61
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass ) 2004,  Unrated)
62
Inuyasha - Jidai wo koeru omoi (Inuyasha the Movie 1: Affections Touching Across Time) 2001,  Unrated)
63
Ranma 1/2: Kessen Tôgenkyô! Hanayome o torimodose!! (Nihao My Concubine) 1994,  Unrated)
64
Ranma 1/2: Chûgoku Nekonron daikessen! Okite yaburi no gekitô hen (Big Trouble in Nekonron, China) 1991,  Unrated)
65
Rush Hour 3 2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments