Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  zaralima68's Rating My Rating
1
About a Boy 2002,  PG-13)
2
The Addams Family 1991,  PG-13)
3
Addams Family Reunion 1998,  PG)
4
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
5
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
6
The Adventures of Baron Munchausen 1989,  PG)
7
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
8
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
9
All the President's Men 1976,  PG)
10
Life And Debt 2001,  Unrated)
11
Amadeus 1984,  PG)
12
*batteries not included 1987,  PG)
13
Beetlejuice 1988,  PG)
14
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
15
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
16
Like Water for Chocolate (Como Agua para Chocolate) 1993,  R)
17
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
18
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
19
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
20
Groundhog Day 1993,  PG)
21
The Haunted Mansion 2003,  PG)
22
Heaven Can Wait 1978,  PG)
23
Hocus Pocus 1993,  PG)
24
Heaven Can Wait 1943,  Unrated)
25
Can't Hardly Wait 1998,  PG-13)
26
Highlander 1986,  R)
27
Highlander II: The Quickening (Highlander 2) 1991,  R)
28
Highlander: The Source 2006,  R)
29
Highlander III: The Sorcerer (Highlander: The Final Dimension) 1993,  R)
30
Highlander: The Search for Vengeance 2007,  Unrated)
31
Hook 1991,  PG)
32
Kate & Leopold 2001,  PG-13)
33
Fantasia 1940,  G)
34
Practical Magic 1998,  PG-13)
35
Single White Female 1992,  R)
36
Single White Female 2: The Psycho 2005,  R)
37
Sleepy Hollow 1999,  R)
38
Tuck Everlasting 2002,  PG)
39
Unbreakable 2000,  PG-13)
40
Underworld 2003,  R)
41
Zathura 2005,  PG)
42
Blade Runner 1982,  R)
43
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
44
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
45
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
46
Back to the Future 1985,  PG)
47
Back to the Future Part II 1989,  PG)
48
Back to the Future Part III 1990,  PG)
49
Platoon 1986,  R)
50
Shoot 'Em Up 2007,  R)
51
Stardust 2007,  PG-13)
52
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
53
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
54
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
55
Stuart Little 1999,  PG)
56
Stuart Little 2 2002,  PG)
57
Stuart Little 3 - Call of the Wild 2005,  G)
58
Click 2006,  PG-13)
59
Transformers 2007,  PG-13)
60
Casino Royale 2006,  PG-13)
61
Finding Nemo 2003,  G)
62
Monsters, Inc. 2001,  G)
63
The King and I 1956,  G)
64
King Lear 1987,  PG)
65
Into the Wild 2007,  R)
66
The Sound of Music 1965,  G)
67
Talk to Me 2007,  R)
68
Elizabeth: The Golden Age 2007,  PG-13)
69
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
70
Finding Neverland 2004,  PG)
71
Becoming Jane 2007,  PG)
72
Schindler's List 1993,  R)
73
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994,  R)
74
Saw 2004,  R)
75
Saw II 2005,  R)
76
Saw III 2006,  R)
77
Saw IV 2007,  R)
78
Zodiac 2007,  R)
79
Rush Hour 1998,  PG-13)
80
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
81
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
82
Hitman 2007,  R)
83
The Shawshank Redemption 1994,  R)
84
The Brave One 2007,  R)
85
Nuit et Brouillard (Night and Fog) 1955,  Unrated)
86
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993,  R)
87
My Flesh and Blood 2002,  Unrated)
88
No End in Sight 2007,  Unrated)
89
Promises 2001,  Unrated)
90
I Am Legend 2007,  PG-13)
91
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
92
Death Sentence 2007,  R)
93
Gone Baby Gone 2007,  R)
94
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
95
Mr. Magorium's Wonder Emporium 2007,  G)
96
The Green Mile 1999,  R)
97
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander) 1982,  R)
98
Big Fish 2004,  PG-13)
99
Wings of Desire 1987,  PG-13)
100
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
101
I Comme Icare 1979,  Unrated)
102
The Insider 1999,  R)
103
The Untouchables 1987,  R)
104
The Killing Fields 1984,  R)
105
Judgment at Nuremberg 1961,  Unrated)
106
Downfall (Der Untergang) 2004,  R)
107
Henry V 1989,  PG-13)
108
300 2007,  R)
109
The Last Emperor 1987,  PG-13)
110
The Producers 2005,  PG-13)
111
History of the World -- Part I 1981,  R)
112
Psycho 1998,  R)
113
Psycho 1960,  R)
114
The Shining 1980,  R)
115
Jaws 1975,  PG)
116
The Thing 1982,  R)
117
The Exorcist 1973,  R)
118
Exorcist - The Beginning 2004,  R)
119
The Exorcist III 1990,  R)
120
Rosemary's Baby 1968,  R)
121
High Fidelity 2000,  R)
122
Almost Famous 2000,  R)
123
Saturday Night Fever 1977,  R)
124
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
125
Shall We Dance 2004,  PG-13)
126
One Missed Call 2007,  PG-13)
127
Fracture 2007,  R)
128
Shooter 2007,  R)
129
The Invasion 2007,  PG-13)
130
Next 2007,  PG-13)
131
The Hurricane 1999,  R)
132
Pride and Prejudice 2005,  PG)
133
Little Children 2006,  R)
134
The Holiday 2006,  PG-13)
135
The Fountain 2006,  PG-13)
136
The New World 2005,  PG-13)
137
Match Point 2005,  R)
138
Closer 2004,  R)
139
Crash 2005,  R)
140
1408 2007,  PG-13)
141
Sense and Sensibility 1995,  PG)
142
The Woodsman 2004,  R)
143
Hot Fuzz 2006,  R)
144
Alone 2007,  Unrated)
145
Alien 1979,  R)
146
Bad Boys 1995,  R)
147
Bad Boys II 2003,  R)
148
The Ring 2002,  PG-13)
149
Bad Company 2002,  PG-13)
150
Seven (Se7en) 1995,  R)
151
Seven Brides for Seven Brothers 1954,  G)
152
The Banger Sisters 2002,  R)
153
Big Fat Liar 2002,  PG)
154
Birthday Girl 2001,  R)
155
Blackball 2003,  R)
156
Boat Trip 2003,  R)
157
Bright Young Things 2003,  R)
158
Camp 2003,  PG-13)
159
Analyze That 2002,  R)
160
Analyze This 1999,  R)
161
City by the Sea 2002,  R)
162
Clockstoppers 2002,  PG)
163
Christie Malry's Own Double-Entry 2000,  Unrated)
164
Confessions of a Dangerous Mind 2002,  R)
165
Four Weddings and a Funeral 1994,  R)
166
Crush 1992,  R)
167
Deathwatch 2002,  R)
168
Devdas 2002,  PG)
169
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood 2002,  PG-13)
170
Dragonfly 2002,  PG-13)
171
Down with Love 2003,  PG-13)
172
Sleeping with the Enemy 1991,  R)
173
Sleeping with Strangers 1994,  R)
174
Enough 2002,  PG-13)
175
Far From Heaven 2002,  PG-13)
176
The Fighting Temptations 2003,  PG-13)
177
Heaven 2002,  R)
178
High Crimes 2002,  PG-13)
179
Jagged Edge 1985,  R)
180
A Few Good Men 1992,  R)
181
Double Jeopardy 1999,  R)
182
Hollywood Homicide 2003,  PG-13)
183
Homicide: The Movie 2000,  PG-13)
184
The Hours 2002,  PG-13)
185
I Spy 2002,  PG-13)
186
The Importance of Being Earnest 2002,  PG)
187
Impostor 2000,  PG-13)
188
In the Cut 2003,  R)
189
Intolerable Cruelty 2003,  PG-13)
190
The Italian Job 2003,  PG-13)
191
Ivans XTC. 2000,  R)
192
K-19: The Widowmaker 2002,  PG-13)
193
Le roi danse (The King Is Dancing) 2000,  Unrated)
194
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
195
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
196
Kissing Jessica Stein 2002,  R)
197
Lawless Heart 2001,  R)
198
Legally Blonde 2001,  PG-13)
199
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
200
Lost in La Mancha 2002,  R)
201
Love Actually 2003,  R)
202
Walking and Talking 1996,  R)
203
Lovely & Amazing 2001,  R)
204
The Man Who Sued God 2001,  R)
205
Matchstick Men 2003,  PG-13)
206
Johnny Cash i København (Johnny Cash in Copenhagen) 1971,  Unrated)
207
Men in Black II 2002,  PG-13)
208
Minority Report 2002,  PG-13)
209
Monster's Ball 2001,  R)
210
Rope 1948,  PG)
211
Compulsion 1959,  Unrated)
212
Desperate Measures 1998,  R)
213
Murder by Numbers 2002,  R)
214
The Musketeer 2001,  PG-13)
215
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
216
My Little Eye 2002,  R)
217
Mystic River 2003,  R)
218
The Man with Two Brains 1983,  R)
219
Novocaine 2001,  R)
220
O 2001,  R)
221
The One and Only 2002,  Unrated)
222
Seabiscuit 2003,  PG-13)
223
Seabiscuit 2002,  Unrated)
224
The Order (The Sin Eater) 2003,  R)
225
The Sweetest Thing 2002,  R)
226
Tape 2001,  R)
227
Tears of the Sun 2003,  R)
228
Wes Craven Presents: They ,  PG-13)
229
Time of Favor 2000,  Unrated)
230
Boyz n the Hood 1991,  R)
231
Two Weeks Notice 2002,  PG-13)
232
Two Can Play That Game 2001,  R)
233
Fatal Attraction 1987,  R)
234
9 1/2 Weeks 1986,  R)
235
Windtalkers 2002,  R)
236
What a Girl Wants 2003,  PG)
237
XXX 2002,  PG-13)
238
16 Blocks 2006,  PG-13)
239
The Accidental Husband 2008,  PG-13)
240
Across the Universe 2007,  PG-13)
241
American Gangster 2007,  R)
242
The Middle of the World (O Caminho das Nuvens) 2003,  Unrated)
243
Because I Said So 2007,  PG-13)
244
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
245
Cidade dos Homens (City of Men) 2007,  R)
246
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
247
Code Name: The Cleaner 2007,  PG-13)
248
13 Tzameti 2005,  Unrated)
249
2 Days in Paris 2007,  R)
250
21 Grams 2003,  R)
251
À tout de suite (Right Now) 2005,  Unrated)
252
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
253
Gothika 2003,  R)
254
Ice Age 2002,  PG)
255
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
256
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) 2009,  PG)
257
The Color Purple 1985,  PG-13)
258
Clueless 1995,  PG-13)
259
X-Men 2000,  PG-13)
260
Rocky 1976,  PG)
261
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
262
Police Academy 1984,  R)
263
Lethal Weapon 1987,  R)
264
Lethal Weapon 2 1989,  R)
265
Lethal Weapon 3 1992,  R)
266
Lethal Weapon 4 1998,  R)
267
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
268
Dangerous Liaisons 1988,  R)
269
The Ballad of Jack and Rose 2004,  R)
270
Basic Instinct 1992,  R)
271
Basic Instinct 2 2006,  R)
272
The Butterfly Effect 2004,  R)
273
The Butterfly Effect 2 2006,  R)
274
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
275
Brokeback Mountain 2005,  R)
276
Brick 2006,  R)
277
A Home at the End of the World 2004,  R)
278
Breaking and Entering 2006,  R)
279
The English Patient 1996,  R)
280
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
281
Cold Mountain 2003,  R)
282
The Others 2001,  PG-13)
283
Breach 2006,  PG-13)
284
The Crying Game 1992,  R)
285
Born Into Brothels: Calcutta's Red Light Kids 2003,  R)
286
Bobby 2006,  R)
287
Legends of the Fall 1994,  R)
288
Girl With a Pearl Earring 2003,  PG-13)
289
Blood Diamond 2006,  R)
290
Birth 2004,  R)
291
Big Bang Love, Juvenile A (46-okunen no koi) 2005,  Unrated)
292
Belleville Rendez-vous ,  Unrated)
293
La Belle bete 2006,  Unrated)
294
Being Julia 2004,  R)
295
Before Sunrise 1995,  R)
296
Before Sunset 2004,  R)
297
Insomnia 2002,  R)
298
Babel 2006,  R)
299
Dogville 2003,  R)
300
Camping sauvage (Happy Camper) 2004,  Unrated)
301
Cache (Hidden) 2005,  R)
302
Il Caimano 2006,  PG)
303
Candy 1968,  R)
304
Candy 2005,  R)
305
Capote 2005,  R)
306
Carandiru 2003,  R)
307
No Reservations 2007,  PG)
308
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) 2006,  R)
309
Come Early Morning 2006,  R)
310
Death at a Funeral 2007,  R)
311
Baixio das Bestas (Bog of Beasts) 2006,  Unrated)
312
The Cave 2005,  PG-13)
313
The Lake House 2006,  PG)
314
Citizen Verdict 2003,  R)
315
Letters from Iwo Jima 2006,  R)
316
The Departed 2006,  R)
317
If I Were You (Se Eu Fosse Voce) 2006,  Unrated)
318
Avassaladoras (Overwhelming Women) 2002,  Unrated)
319
Mad Max Beyond Thunderdome 1985,  PG-13)
320
Mad Max 1979,  R)
321
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
322
Seven Years Bad Luck 1920,  Unrated)
323
The Sentinel 2006,  PG-13)
324
Apocalypto 2006,  R)
325
Catch a Fire 2006,  PG-13)
326
The Deer Hunter 1978,  R)
327
Spy Game 2001,  R)
328
The Three Musketeers 1948,  Unrated)
329
The Four Musketeers 1975,  PG)
330
The 4 Musketeers 2005,  R)
331
The Goonies 1985,  PG)
332
Patriot Games 1992,  R)
333
Maverick 1994,  PG)
334
Enemy at the Gates 2001,  R)
335
Van Helsing 2004,  PG-13)
336
Van Helsing: The London Assignment 2004,  PG-13)
337
Demolition Man 1993,  R)
338
End of Days 1999,  R)
339
In Between Days 2005,  Unrated)
340
Mercury Rising 1998,  R)
341
Golden Gate 1994,  R)
342
Heaven's Gate 1980,  R)
343
Fighting Tommy Riley 2004,  R)
344
Three Kings 1999,  R)
345
The Fugitive 1993,  PG-13)
346
Total Recall 1990,  R)
347
Falling Down 1993,  R)
348
Falling in Love 1984,  PG-13)
349
The Specialist 1994,  R)
350
Enemy of the State 1998,  R)
351
The Rock 1996,  R)
352
Gremlins 1984,  PG)
353
Tango & Cash 1989,  R)
354
Dark Blue 2003,  R)
355
Atonement 2007,  R)
356
The Rat Pack 1998,  R)
357
Without Limits 1998,  PG-13)
358
Priest 1994,  R)
359
The Perfect Holiday 2007,  PG-13)
360
A Holiday to Remember 1995,  Unrated)
361
Black Book (Zwartboek) 2007,  R)
362
Rendition 2007,  R)
363
Allegro 2005,  Unrated)
364
The Nanny Diaries 2007,  PG-13)
365
P2 2007,  R)
366
Things We Lost in the Fire 2007,  R)
367
Love in the Time of Cholera 2007,  R)
368
Goya's Ghosts 2006,  R)
369
30 Days of Night 2007,  R)
370
The 11th Hour 2007,  PG)
371
In the Valley of Elah 2007,  R)
372
My Best Friend (Mon meilleur ami) 2006,  PG-13)
373
Lions for Lambs 2007,  R)
374
The Silence of the Lambs 1991,  R)
375
A Mighty Heart 2007,  R)
376
December Boys 2007,  PG-13)
377
The Flock 2007,  R)
378
Pathfinder 2007,  R)
379
The Ugly Duckling and Me! 2006,  Unrated)
380
The Last Legion 2007,  PG-13)
381
I Could Never Be Your Woman 2007,  PG-13)
382
Ratatouille 2007,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments