My Favorite Movies


  ZannePerl's Rating My Rating
1
Crash 2005,  R)
Crash
Poignantly shows interconnectedness of life and leaves us questioning-are there TRUE "villians" or "victims" in this life?
2
Freeway 1996,  R)
Freeway
Reese Witherspoon is BRILLIANT in this lesse-known movie!
3
Spaceballs 1987,  PG)
Spaceballs
May the Schwartz be with you.
4
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
Took a few times through to really grasp. LOVE IT! Brad Pitt's best acting.
5
Grease 1978,  PG)
Grease
I still catch new innuendos I missed before.
6
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
What can I say that has not already been said? Loved all 6, but this was the first and original.
7
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
National Lampoon's Christmas Vacation
Love all the vacation movies, but this one is the best!
8
Four Weddings and a Funeral 1994,  R)
Four Weddings and a Funeral
Hugh Grant's line-delivery is spot-on, dry, humor.
9
Live and Let Die 1973,  PG)
Live and Let Die
My favorite James Bond-I am sure it's all the voodoo mystique.
10
Steel Magnolias 1989,  PG)
Steel Magnolias
This movie works on SO many levels.
11
A Mighty Wind 2003,  PG-13)
A Mighty Wind
LOVE ALL Christopher Guest and company-Best in Show, Spinal Tap, ETC...
12
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
Who knew undead could be so sexy-even pasty-white, Brad is HOT!
13
Murder by Death 1976,  PG)
Murder by Death
LOVE this movie!
14
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
Love the atmosphere of this movie.
15
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
Monty Python's The Meaning of Life
I don't know why-it just appeals to me.
16
Sling Blade 1996,  R)
Sling Blade
MMM-HMMMM....
17
Fatal Attraction 1987,  R)
Fatal Attraction
At the time, there had been nothing like it!
18
The War of the Roses 1989,  R)
The War of the Roses
Interesting to watch the downward spiral of their relationship.
19
There's Something About Mary 1998,  R)
There's Something About Mary
CLASSIC! I laughed like never before when I saw this.
20
Memento 2000,  R)
Memento
Just love off-time sequences-puzzling.
21
Purple Rain 1984,  R)
Purple Rain
Best Rock movie ever made.
22
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
Meet Joe Black
OH YEAH! I laughed, I cried, I ate peanut butter after watching...
23
She-Devil 1989,  PG-13)
She-Devil
Such a well-executed plan-good, clean, fun revenge.
24
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Like everything about it.
25
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
1st time through, I was so offended and shocked-2nd time, I reminded myself it was satire and LOVED it!
26
Dead Poets Society 1989,  PG)
Dead Poets Society
Deep.
27
Better Off Dead 1985,  PG)
Better Off Dead
Just fun.
28
Big Business 1988,  PG)
Big Business
Just loved the premise and the acting.
29
Romancing the Stone 1984,  PG)
Romancing the Stone
Classic that has it all-adventure, romance, fun, plus great ensemble.
30
The Little Girl Who Lives Down the Lane 1976,  PG)
The Little Girl Who Lives Down the Lane
Intriguing story-a great young Jodi Foster.
31
All of Me 1984,  PG)
All of Me
Steve Martin's aciting is hilarious in this movie-he and Lilly have surprising chemistry.
32
Meet the Parents 2000,  PG-13)
Meet the Parents
I really laughed.
33
Coming to America 1988,  R)
Coming to America
Enjoy the multiple characters played by Eddie and Arsenio.
34
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
At first I thought it was so stupid, but on second viewing, I "got" it.
35
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
Bridget Jones - The Edge of Reason
LOVE the surprise ending...
36
Wild Things 1998,  R)
Wild Things
Sexy, twists-and-turns.
37
The Color Purple 1985,  PG-13)
The Color Purple
Great acting-moving story.
38
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
Bill & Ted's Excellent Adventure
Very creative and fun.
39
Saved! 2003,  PG-13)
Saved!
Makes you think.
40
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
When did you know? For me, not unitl the ring hit the ground. I was shocked!
41
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
The Dude abides...
42
The North Avenue Irregulars 1979,  G)
The North Avenue Irregulars
Unique premise. Fun story.
43
Witness 1985,  R)
Witness
Suspenseful. Good chemistry between McGillis and Ford.
44
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
Just fun.
45
Mask 1985,  PG-13)
Mask
Well-acted by all. Touching story.
46
Notting Hill 1999,  PG-13)
Notting Hill
Horse and Hound Magazine LOVES this movie!
47
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
I loved how it showed that once you get past the "stereotypes," we are all just people who can relate.
48
Stand and Deliver 1988,  PG)
Stand and Deliver
Inspiring!
49
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
Like the whole series.
50
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
A very-well-done "modernized" version of Dangerous Liaisons.
51
The Nutty Professor 1996,  PG-13)
The Nutty Professor
Really laughed at the antics.
52
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
Just a great movie.
53
Splash 1984,  PG)
Splash
John Candy rocks! Just love the romance of it all.
54
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
I didn't see it coming,b ut I should have-that is what made it so fun.
55
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
There is nothing quite like it.
56
The Money Pit 1986,  PG)
The Money Pit
Just full of laughs!
57
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
Fried Green Tomatoes
Good acting, good story-within-a-story
58
Children of a Lesser God 1986,  R)
Children of a Lesser God
Engaging Story.
59
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
Commentary of suburban life.
60
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
Seems trite now, but the tagliine was "You will Believe" and I DID!
61
The Gods Must Be Crazy 1981,  PG)
The Gods Must Be Crazy
Aye Aye Aye-great physical comedy.
62
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
Classic. I still quote lines from this movie. Good soundtrack.
63
Sesame Street Presents - Follow that Bird 1985,  G)
Sesame Street Presents - Follow that Bird
Good clean fun, adult humor-love other "muppet" movies as well.
64
Road House 1989,  R)
Road House
Just liked it.
65
Team America - World Police 2004,  R)
Team America - World Police
Who knew marionettes could do all THAT?
66
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
LOVE David Bowie in this.
67
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
Bridget Jones's Diary
I laughed so much. There is a bit of Bridget in all of us women.
68
What About Bob? 1991,  PG)
What About Bob?
Those "baby steps" really add up to a lot of laughs and irony.
69
Blind Date 1987,  PG-13)
Blind Date
Good, classic funny movie.
70
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
The Wedding Singer
True-to-the-times. Good romance. Fun storyline.
71
Legally Blonde 2001,  PG-13)
Legally Blonde
Bend and Snap your way to a good time!
72
Throw Momma from the Train 1987,  PG-13)
Throw Momma from the Train
I LOVE "Momma" in this movie, as well as Danny and Billy.
73
Planes, Trains and Automobiles 1987,  R)
Planes, Trains and Automobiles
Lots of laughs.
74
Keeping the Faith 2000,  PG-13)
Keeping the Faith
Lots of romantic tension.
75
Trading Places 1983,  R)
Trading Places
Fun to see each character change.
76
Yentl 1983,  PG)
Yentl
Great acting, Great story, Great songs. Whaddayaexpect-I'm a GIRL!
77
WarGames (War Games) 1983,  PG)
WarGames (War Games)
Overlook the "outdated" part, and it is still full of suspense.
78
Dogma 1999,  R)
Dogma
I like the Jay and Silent Bob movies. Alanis Morissette makes a great God.
79
Rush Hour 1998,  PG-13)
Rush Hour
Chan and Tucker are fun together.
80
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
Another good road trip movie.
81
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar 1995,  PG-13)
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar
Patrick Swayze is a better looking WOMAN than I am, as well as a hot man! UGH!
82
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
It seems cliche now, but this move left a big impression!
83
Suspect 1987,  R)
Suspect
I just liked it. Suspenseful-surprise twist during the trial.
84
Wayne's World 1992,  PG-13)
Wayne's World
Party Time. Excellent.
85
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
Okay-I ADMIT it! I laughed SO HARD!
86
A League of Their Own 1992,  PG)
A League of Their Own
I liked it-thought it was fun.
87
Sister Act 1992,  PG)
Sister Act
Fun story-nice singing.
88
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
Sister Act 2: Back in the Habit
A movie does not have to be "epic" to be enjoyable.
89
The Dark Crystal 1982,  PG)
The Dark Crystal
Nothing exactly like it.
90
Mr. Holland's Opus 1995,  PG)
Mr. Holland's Opus
A touching tribute. LOVE stories of good teachers, like Lambada and Stand and Deliver.
91
Babe 1995,  G)
Babe
Cute story-great "lesson."
92
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
Star Trek IV - The Voyage Home
I know, most people think it's the worst, but I liked it and the "colorful Metaphors."
93
Sixteen Candles 1984,  PG)
Sixteen Candles
I'm a brat-pack fan-that's my generation...
94
Black Sheep 1996,  PG-13)
Black Sheep
Just fun.
95
Young Guns II 1990,  PG-13)
Young Guns II
I'll make you famous.
96
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
Shanghai Knights
Chan's choreography is astounding!
97
Pee-wee's Big Adventure 1985,  PG)
Pee-wee's Big Adventure
Just a classic-who can't love Large Marge?
98
Benny & Joon 1993,  PG)
Benny & Joon
Depp is great! Masterson plays it well-good chemistry.
99
Father of the Bride 1991,  PG)
Father of the Bride
I saw this with my dad right before I got married. Sentimental.
100
Innerspace 1987,  PG)
Innerspace
Unusual concept. Enjoyed it.
101
Nine to Five (9 to 5) 1980,  PG)
Nine to Five (9 to 5)
Celebrating ingenuity in the workplace...
102
About Schmidt 2002,  R)
About Schmidt
We know him in a way no one else around him does.
103
Pay It Forward 2000,  PG-13)
Pay It Forward
Sad. Important message.
104
Me, Myself & Irene 2000,  R)
Me, Myself & Irene
Odd, but fun.
105
13 Ghosts 1960,  Unrated)
13 Ghosts
This movie was terrifying! First one I saw that uses certain camera tricks that seem commonplace now.
106
Monkey Shines: An Experiment In Fear 1988,  R)
Monkey Shines: An Experiment In Fear
Long time since I've seen it-but I liked the storyline and the suspense.
107
Rock Star 2001,  R)
Rock Star
Yeah, Yeah...

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments