Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  zaltarica's Rating My Rating
1
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
best
2
300 2007,  R)
300
best
3
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
best
4
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
best
5
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
best
6
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
best
7
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
best
8
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
whoaa
9
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
hahaha
10
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
best
11
Shrek 2001,  PG)
Shrek
best
12
Grease 1978,  PG)
Grease
best
13
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
best
14
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
best
15
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
best
16
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
best
17
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
best
18
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
best
19
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
best
20
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
best
21
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
best
22
Sin City 2005,  R)
Sin City
best
23
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
best
24
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
best
25
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
best
26
Top Gun 1986,  PG)
Top Gun
best
27
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
best
28
Remember the Titans 2000,  PG)
Remember the Titans
best
29
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
best
30
The Invention of Lying 2009,  PG-13)
31
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
best
32
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
best
33
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
The Chronicles of Riddick
best
34
Street Fighter: The Legend of Chun-Li 2009,  PG-13)
Street Fighter: The Legend of Chun-Li
best
35
Zombieland 2009,  R)
Zombieland
cool
36
Surrogates 2009,  PG-13)
Surrogates
best
37
G.I. Joe: Rise of Cobra 2009,  PG-13)
G.I. Joe: Rise of Cobra
best
38
New York, I Love You 2008,  R)
New York, I Love You
ok
39
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
best
40
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
Transformers: Revenge of the Fallen
whoaa...
41
Saw VI 2009,  R)
Saw VI
suspend....
42
Cirque du Freak: The Vampire's Assistant 2009,  PG-13)
Cirque du Freak: The Vampire's Assistant
suspend
43
Disney's A Christmas Carol 2009,  PG)
Disney's A Christmas Carol
mesmerize
44
The Box 2009,  PG-13)
The Box
mystery
45
Whip It 2009,  PG-13)
Whip It
best
46
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
Home Alone 2: Lost in New York
great
47
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
cool to see mrs. vamp
48
2012: Supernova 2009,  Unrated)
2012: Supernova
must see
49
Battlestar Galactica: The Plan 2009,  Unrated)
Battlestar Galactica: The Plan
must see
50
Skin 2008,  PG-13)
Skin
quite cool
51
Jennifer's Body 2009,  R)
Jennifer's Body
not bad
52
Capitalism: A Love Story 2009,  R)
Capitalism: A Love Story
cool
53
The Little Traitor 2007,  PG)
The Little Traitor
good
54
H2: Halloween II 2009,  R)
H2: Halloween II
not bad
55
It Might Get Loud 2009,  PG)
It Might Get Loud
good
56
Love Happens 2009,  PG-13)
Love Happens
best
57
40 Is the New 20 2009,  Unrated)
40 Is the New 20
try somtin new
58
Endgame 2009,  PG-13)
Endgame
must see this movie
59
That Evening Sun 2009,  PG-13)
That Evening Sun
dont miss it
60
Rambo III 1988,  R)
Rambo III
best eva
61
Jurassic Park IV ,  Unrated)
Jurassic Park IV
good
62
Vampire Hunter D - Bloodlust 2000,  R)
Vampire Hunter D - Bloodlust
cool man
63
Love N' Dancing 2009,  PG-13)
Love N' Dancing
best
64
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)
The Twilight Saga: New Moon
best
65
Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans 2009,  R)
Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans
good
66
Armored 2009,  PG-13)
Armored
good
67
Brothers 2009,  R)
Brothers
good
68
Up in the Air 2009,  R)
Up in the Air
good
69
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
best
70
Michael Jackson - Moonwalker 1988,  G)
Michael Jackson - Moonwalker
good
71
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
superb
72
Blood and Sex Nightmare 2008,  Unrated)
Blood and Sex Nightmare
cool........

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. zaltarica
    zaltarica posted 2 years ago

    good movie make me relax