My Favorite Movies


  Zairak's Rating My Rating
1
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
2
Spaceballs 1987,  PG)
3
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
4
The Princess Bride 1987,  PG)
5
Young Frankenstein 1974,  PG)
6
Dracula - Dead and Loving It 1995,  PG-13)
7
Blazing Saddles 1974,  R)
8
The Matrix 1999,  R)
9
The Matrix Reloaded 2003,  R)
10
The Matrix Revolutions 2003,  R)
11
Blade 1998,  R)
12
Blade II 2002,  R)
13
Blade: Trinity 2004,  R)
14
Silent Movie 1976,  PG)
15
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
16
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
17
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
18
Friday the 13th 1980,  R)
19
Friday the 13th Part 3 1982,  R)
20
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives 1986,  R)
21
Friday the 13th, Part V - A New Beginning 1985,  R)
22
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan 1989,  R)
23
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
24
Friday the 13th - From Crystal Lake to Manhattan 2004,  R)
25
Friday the 13th - The Final Chapter 1984,  R)
26
Friday the 13th Part VII - The New Blood 1988,  R)
27
Jason Goes to Hell - The Final Friday 1993,  R)
28
Halloween 1978,  R)
29
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) 1995,  R)
30
Halloween - Resurrection 2002,  R)
31
Halloween H2O 1998,  R)
32
Halloween II 1981,  R)
33
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1989,  R)
34
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
35
Halloween III - Season of the Witch 1982,  R)
36
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
37
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
38
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
39
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
40
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
41
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991,  R)
42
Freddy vs. Jason 2003,  R)
43
Jason X 2001,  R)
44
Wedding Crashers 2005,  R)
45
Born to Defense 1986,  R)
46
Zhong Nan Hai bao biao (The Defender) (The Bodyguard from Beijing) 1994,  R)
47
Gei ba ba de xin (My Father is a Hero) (Jet Li's The Enforcer) 1995,  R)
48
Lord of the Wu Tang (Kung Fu Master) (Yi tian tu long ji: Zhi mo jiao jiao zhu) (The Evil Cult) 1993,  Unrated)
49
The Legend of the Swordsman (Xiao ao jiang hu zhi: Dong Fang Bu Bai) (Swordsman II) 1992,  R)
50
Legend of the Red Dragon (The New Legend of Shaolin)(Hong Xi Guan: Zhi Shao Lin wu zu) 1994,  R)
51
Dragons of the Orient 1988,  Unrated)
52
The Legend (Fong Sai Yuk) 1993,  R)
53
Jet Li and the Legend of Wong Fei Hun 2005,  Unrated)
54
Sat sau ji wong (Hitman) (King of Assassins) (The Contract Killer) 1998,  R)
55
Shu dan long wei (High Risk) (Meltdown) 1995,  R)
56
Once Upon a Time in China 1991,  R)
57
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor 2008,  PG-13)
58
Warlords (Tau ming chong) 2007,  R)
59
Tai ji zhang san feng (Tai Chi Master) ,  R)
60
Long zai tian ya (Dragon Fight) (Dragon Kickboxer) 1989,  Unrated)
61
Huang Fei Hong jiu er zhi long xing tian xia (The Master) 1989,  R)
62
Nan bei Shao Lin (Shaolin Temple 3: Martial Arts of Shaolin) (North and South Shaolin) (Arahan) 1985,  Unrated)
63
Shao Lin xiao zi (Shaolin Temple 2: Kids from Shaolin) 1984,  Unrated)
64
The Shaolin Temple 1982,  Unrated)
65
Kiss of the Dragon 2001,  R)
66
The One 2001,  PG-13)
67
Romeo Must Die 2000,  R)
68
Cradle 2 the Grave 2003,  R)
69
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) 1994,  R)
70
Ju Dou 1990,  PG-13)
71
Swordsman II ,  R)
72
Dr. Wai in 'The Scripture with No Words' (Adventure King)(Mo him wong) 1996,  Unrated)
73
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
74
The Defender ,  R)
75
Once Upon a Time in China and America 1997,  Unrated)
76
The Bodyguard From Beijing ,  R)
77
Once Upon a Time in China 3 (Wong Fei Hung ji saam: Si wong jaang ba) 1993,  R)
78
Once Upon a Time in China 2 1992,  R)
79
Twin Warriors (Tai ji zhang san feng) (The Tai-Chi Master) 1993,  R)
80
Wong Fei-hung chi tit gai dau neung gung (Deadly China Hero) (Claws of Steel) (Last Hero in China) 1993,  Unrated)
81
Zhong hua wu shu (This Is Kung Fu) 1983,  Unrated)
82
War (Rogue Assassin) 2007,  R)
83
Hero 2002,  PG-13)
84
Black Mask 1997,  R)
85
Fong Shi Yu II: Wan fu mo di (The Legend 2)(The Legend II) 1993,  PG-13)
86
Shen nu, (The Goddess) 1934,  Unrated)
87
Hong Yan (Dam Street) 2005,  Unrated)
88
Shanghai Triad (Yao a yao yao dao waipo qiao) 1995,  R)
89
The Evil Cult ,  Unrated)
90
Beijing Bicycle 2001,  PG-13)
91
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) 2006,  R)
92
The Emperor and the Assassin (Jing Ke ci Qin Wang) 1998,  R)
93
Hannibal Rising 2007,  R)
94
Le Défi 2002,  Unrated)
95
Who Am I? ,  PG-13)
96
Operation Condor (Fei ying gai wak) (Armour of God II) 1990,  PG-13)
97
Police Story (Ging chaat goo si) (Police Force) 1985,  PG-13)
98
Armour of God (Long xiong hu di) (Operation Condor 2) 1987,  R)
99
Fearless Hyena Part II (Long teng hu yue) 1983,  PG)
100
Dragon Strike (Long xiao ye) (Dragon Lord) (Young Master in Love) 1982,  PG-13)
101
Mr. Canton and Lady Rose (Ji ji) (Miracles) (Black Dragon) 1989,  PG-13)
102
Jackie Chan's Project A2 ('A' gai wak juk jap) (Project A, Part II) 1987,  PG-13)
103
Police Story 2 (Ging chaat goo si juk jaap) (Police Force II) 1987,  PG-13)
104
The Legend of Drunken Master (Jui kuen II) (Drunken Fist II) 1994,  R)
105
Crime Story (Zhong an zu) (New Police Story) (Police Dragon) 1993,  R)
106
The Fearless Hyena (Xiao quan guai zhao) (Revenge of the Dragon) 1979,  Unrated)
107
The Young Master (Shi di chu ma) 1978,  PG-13)
108
The Medallion 2003,  PG-13)
109
New Police Story (San ging chaat goo si) 2004,  R)
110
The Accidental Spy (Te wu mi cheng) 2001,  PG-13)
111
Bo bui gai wak (Rob-B-Hood) (Robin-B-Hood) 2006,  Unrated)
112
Daai lo oi mei lai (Enter the Phoenix) 2005,  Unrated)
113
Heart of Dragon (Long de xin) (The First Mission) 1985,  R)
114
Jackie Chan's Project A ('A' gai wak) (Pirate Patrol) 1983,  PG-13)
115
Thunderbolt (Pik lik feng) 1995,  R)
116
Jackie Chan's Bloodpact (San shi liu mi xing quan) (The 36 Crazy Fists) (Master and the Boxer) 1977,  PG-13)
117
Half a Loaf of Kung Fu (Dian zhi gong fu gan chian chan) 1979,  PG)
118
Rush Hour 1998,  PG-13)
119
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
120
Twin Dragons (Shuang long hui) (Brother vs. Brother) 1992,  PG-13)
121
Rumble in the Bronx 1996,  R)
122
Mr. Nice Guy (Yat goh hiu yan) 1998,  PG-13)
123
The Tuxedo 2002,  PG-13)
124
Island of Fire (Huo shao dao) (Jackie Chan Is the Prisoner) (Island on Fire) 1990,  R)
125
The Killer Meteors (Feng yu shuang liu xing) (Wind, Rain, Two Meteors) 1976,  PG-13)
126
Jackie Chan Adventures - The Search For The Talisman 2000,  Unrated)
127
Snake and Crane Arts of Shaolin (She hao ba bu) 1978,  PG)
128
The Big Brawl (Battle Creek Brawl) 1980,  R)
129
City Hunter (Sing si lip yan) 1992,  PG-13)
130
The Protector 1985,  R)
131
Project Ninja Daredevils (Ninja the Protector) 1986,  Unrated)
132
Rumble in Hong Kong (Nu jing cha) (The Heroine) 1973,  PG-13)
133
Supercop (Police Story 3) (Ging chaat goo si 3: Chiu kap ging chaat) 1992,  R)
134
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
135
Around the World in 80 Days 2004,  PG)
136
Supercop 2 (Chao ji ji hua) (Police Story 3: Supercop 2) 1993,  R)
137
Gorgeous (Boh lee chun) 1999,  PG-13)
138
Snake in the Eagle's Shadow (Se ying diu sau) (Eagle's Shadow) 1978,  PG)
139
The Inspector Wears Skirts (Ba wong fa) (Top Squad) (Tyrant Flower) 1988,  Unrated)
140
Drunken Master (Jui kuen) 1978,  PG-13)
141
Fantasy Mission Force (Mai nei dak gung dui) (Dragon Attack) 1982,  Unrated)
142
Kung Fu Panda 2008,  PG)
143
The Myth (San wa) 2005,  PG-13)
144
The Twins Effect 2 (Chin gei bin 2: Fa dou daai jin) 2004,  Unrated)
145
Game of Death 1978,  R)
146
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) 1973,  R)
147
Double Jeopardy 1999,  R)
148
Death by Misadventure 2003,  Unrated)
149
Si wang ta (Game of Death II) 1981,  R)
150
Da chu tou (The Lama Avenger) 1979,  Unrated)
151
Dragon: The Bruce Lee Story 1993,  PG-13)
152
Hustler White 1996,  Unrated)
153
Bruce Lee - A Warrior's Journey 2000,  Unrated)
154
The Intercepting Fist 2001,  Unrated)
155
Bruce Lee and Kung Fu Mania 2001,  Unrated)
156
Jing wu men (Fist of Fury) (The Chinese Connection) 1972,  R)
157
Fist of Fear, Touch of Death (The Dragon and the Cobra) 1980,  R)
158
The Green Hornet 1974,  Unrated)
159
Going Shopping 2004,  PG-13)
160
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss) 1971,  R)
161
The Scavengers 1969,  Unrated)
162
The Endless Summer 1966,  G)
163
Ninja Terminator 1985,  R)
164
Enter the Dragon 1973,  R)
165
Switchblade Sisters 1975,  R)
166
Nan yang tang ren jie (Game of the Dragon) (Bruce Lee the Invincible) 1977,  R)
167
Marlowe 1969,  PG)
168
The Astronaut Farmer 2007,  PG)
169
Huhwihaji Anha (No Regret) 2006,  R)
170
Chop Suey 2001,  Unrated)
171
The Slanted Screen 2006,  Unrated)
172
Thirteen Days 2000,  PG-13)
173
Last Man Standing 1996,  R)
174
Three Fugitives 1989,  PG-13)
175
Stand by Me 1986,  R)
176
Full Metal Jacket 1987,  R)
177
Raspberry Reich 2004,  Unrated)
178
Comic Book - The Movie 2004,  PG-13)
179
Baat sin faan dim ji yan yuk cha siu baau (The Untold Story) (Human Pork Chop) 1993,  Unrated)
180
Babylon 5: The Lost Tales 2007,  Unrated)
181
Holli-dei 2006,  Unrated)
182
Hope Ranch 2002,  PG-13)
183
Addicted 2002,  Unrated)
184
Nae maeumui punggeum (The Harmonium in My Memory) 1999,  Unrated)
185
Let 'em Have It 1935,  Unrated)
186
Falling for Grace 2006,  PG-13)
187
Totally Baked: A Pot-U-Mentary 2007,  R)
188
Red Doors 2005,  R)
189
Typhoon 2005,  R)
190
Dreamer: The Movie 2005,  Unrated)
191
Girl 6 1996,  R)
192
Like a Virgin (Cheonhajangsa madonna) 2006,  Unrated)
193
Dasepo Naughty Girls (Dasepo sonyo) 2006,  Unrated)
194
Prism ,  Unrated)
195
The Brave 1997,  Unrated)
196
The Libertine 2004,  R)
197
Deep Sea 3D 2006,  G)
198
Arizona Dream 1993,  R)
199
Private Resort ,  R)
200
Cannes Man 1996,  R)
201
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
202
Dead Man 1995,  R)
203
The Ninth Gate 1999,  R)
204
Don Juan DeMarco 1995,  PG-13)
205
Nick of Time 1995,  R)
206
Secret Window 2004,  PG-13)
207
The Source 1999,  Unrated)
208
Donnie Brasco 1997,  R)
209
Shantaram 2008,  Unrated)
210
Breakfast with Hunter 2003,  Unrated)
211
Slow Burn 1986,  R)
212
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
213
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
214
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
215
Finding Neverland 2004,  PG)
216
Cry-Baby 1990,  PG-13)
217
Sleepy Hollow 1999,  R)
218
Blow 2001,  R)
219
Ed Wood 1994,  R)
220
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
221
The Man Who Cried 2000,  R)
222
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
223
Lost in La Mancha 2002,  R)
224
Before Night Falls 2001,  R)
225
From Hell 2001,  R)
226
Chocolat 2000,  PG-13)
227
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
228
Buy the Ticket, Take the Ride: Hunter S. Thompson on Film 2006,  Unrated)
229
Benny & Joon 1993,  PG)
230
The Astronaut's Wife 1999,  R)
231
Platoon 1986,  R)
232
All the Love You Cannes! 2002,  Unrated)
233
Johnny Stecchino (Johnny Toothpick ) ,  G)
234
Johnny Gaddaar 2007,  Unrated)
235
Johnny Tough 1974,  Unrated)
236
Johnny Cool 1963,  Unrated)
237
Johnny Belinda 1948,  Unrated)
238
Johnny Was 2005,  R)
239
Beyond Conception: Men Having Babies 2006,  Unrated)
240
Johnny Dangerously 1984,  PG-13)
241
Delta Force 2: The Colombian Connection 1990,  R)
242
President's Man 2000,  PG-13)
243
The President's Man 2: A Line in the Sand 2002,  PG-13)
244
The Hitman 1991,  R)
245
Walker, Texas Ranger: Trial by Fire 2005,  Unrated)
246
Forest Warrior 1996,  PG)
247
Sidekicks 1993,  PG)
248
Braddock: Missing in Action III 1988,  R)
249
Top Dog 1995,  PG-13)
250
Hellbound 1994,  R)
251
Missing in Action 1984,  R)
252
Forced Vengeance 1982,  R)
253
Force of One 1979,  PG)
254
Logan's War 1998,  PG-13)
255
The Cutter 2005,  R)
256
Walker Texas Ranger 3: Deadly Reunion 1994,  Unrated)
257
Slaughter in San Francisco (Karate Cop) (Yellow Faced Tiger) 1973,  R)
258
Missing in Action 2 - The Beginning 1985,  R)
259
The Delta Force 1986,  R)
260
Invasion U.S.A. 1985,  R)
261
Code of Silence 1985,  R)
262
An Eye for an Eye 1981,  R)
263
Lone Wolf McQuade 1983,  PG)
264
Good Guys Wear Black 1978,  PG)
265
Firewalker 1986,  PG)
266
Silent Rage 1982,  R)
267
Hero And The Terror 1988,  R)
268
The Octagon 1980,  R)
269
Breaker, Breaker 1977,  PG)
270
Hip-Hop: Beyond Beats & Rhymes 2006,  Unrated)
271
The Gong Show Movie 1980,  Unrated)
272
Source to Sea: The Columbia River Swim 2006,  Unrated)
273
The Journey of August King 1995,  PG-13)
274
Born American 1986,  R)
275
The Pale Horse 1996,  Unrated)
276
The Open Road: America Looks at Aging 2005,  Unrated)
277
Eat My Dust 1976,  PG)
278
The Greatest Short Film Ever!!! 2004,  Unrated)
279
Rage and Honor II 1993,  R)
280
Robot Holocaust 1987,  Unrated)
281
Decoy 1946,  Unrated)
282
Good Luck Chuck 2007,  R)
283
Zodiac 2007,  R)
284
Fuck (F*ck) 2005,  Unrated)
285
The Tooth Fairy 2006,  PG)
286
Surf School 2006,  R)
287
Separate Lies 2005,  R)
288
Recess: School's Out 2001,  G)
289
Amazing Grace and Chuck 1987,  PG)
290
Conversations With God 2006,  PG)
291
Al Franken: God Spoke 2005,  Unrated)
292
Godfather 2006,  Unrated)
293
Hand of God 2006,  Unrated)
294
The Man Who Sued God 2001,  R)
295
...And God Spoke (The Making of '...And God Spoke') 1994,  R)
296
The Captive God 1916,  Unrated)
297
Susan and God 1940,  Unrated)
298
Winds of God 1993,  Unrated)
299
God-Links 2006,  Unrated)
300
The Lord God Bird 2008,  Unrated)
301
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
302
Oh, God! 1977,  PG)
303
Children of a Lesser God 1986,  R)
304
Playing God 1997,  R)
305
Agnes of God 1985,  PG-13)
306
Oh, God! You Devil 1984,  PG)
307
Oh God! Book II 1980,  PG)
308
Dear God 1996,  PG)
309
A Sign from God 2000,  Unrated)
310
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) 1972,  R)
311
God Said, Ha! 1998,  PG-13)
312
...And God Created Woman 1956,  PG)
313
Black God, White Devil (Deus e o Diabo na Terra do Sol) 1964,  PG-13)
314
Sik san (God of Cookery) 1997,  Unrated)
315
Chac: The Rain God 1975,  Unrated)
316
God Is Brazilian 2003,  Unrated)
317
God Bless the Child 1988,  PG-13)
318
God Told Me To 1976,  R)
319
La Montagna del dio cannibale (Mountain of the Cannibal God)(Slave of the Cannibal God) 2002,  R)
320
Slave of the Cannibal God (La Montagna del dio cannibale) ,  R)
321
And God Created Woman 1987,  R)
322
Takva: A Man's Fear of God 2006,  Unrated)
323
God on My Side ,  Unrated)
324
Soldier of God 2005,  Unrated)
325
The God Who Wasn't There 2005,  Unrated)
326
Their Eyes Were Watching God 2005,  Unrated)
327
God Is Alone 2004,  Unrated)
328
Van God Los (Stir Crazy) 2003,  Unrated)
329
Eye Of God 1997,  R)
330
Du shen 2 (God of Gamblers' Return) 1994,  Unrated)
331
Du shen (God of Gamblers) 1989,  Unrated)
332
Thank God It's Friday 2006,  PG)
333
The Love God? 1969,  R)
334
The Left Hand of God 1955,  Unrated)
335
Solo Dios Sabe (Only God Knows) 2005,  Unrated)
336
Three Years Without God (Tatlong taong walang Diyos) (Three Godless Years) 1976,  Unrated)
337
Daivanamathil: In The Name Of God 2005,  Unrated)
338
Even God Came To See Us (Posseteni ot gospoda) 2006,  Unrated)
339
Tjenare kungen (God Save the King) 2005,  Unrated)
340
That Thing You Do! 1996,  PG)
341
Dragnet 1987,  PG-13)
342
Saving Private Ryan 1998,  R)
343
Magnificent Desolation: Walking on the Moon 3D 2005,  G)
344
You've Got Mail 1998,  PG)
345
Turner and Hooch 1989,  PG)
346
The Man with One Red Shoe 1985,  PG)
347
Joe Versus the Volcano 1990,  PG)
348
Philadelphia 1993,  PG-13)
349
Angels & Demons 2009,  PG-13)
350
Toy Story 3 2010,  G)
351
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
352
Everytime We Say Goodbye 1986,  PG-13)
353
The Polar Express 2004,  G)
354
Cast Away 2000,  PG-13)
355
Forrest Gump 1994,  PG-13)
356
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
357
The Money Pit 1986,  PG)
358
Big 1988,  PG)
359
A League of Their Own 1992,  PG)
360
The 'Burbs 1989,  PG)
361
He Knows You're Alone (Blood Wedding) 1980,  R)
362
The Bonfire of the Vanities 1990,  R)
363
Volunteers 1985,  R)
364
Nothing in Common 1986,  PG)
365
Punchline 1988,  R)
366
Splash 1984,  PG)
367
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
368
Mazes and Monsters 1982,  PG)
369
Road to Perdition 2002,  R)
370
The Terminal 2004,  PG-13)
371
Charlie Wilson's War 2007,  R)
372
Toy Story 2 1999,  G)
373
Radio Flyer 1992,  PG-13)
374
Toy Story 1995,  G)
375
Bachelor Party 1984,  R)
376
The Ladykillers 2004,  R)
377
Elvis Has Left the Building 2004,  PG-13)
378
The Green Mile 1999,  R)
379
Apollo 13 1995,  PG)
380
Orange County 2002,  PG-13)
381
Get Over It 2001,  PG-13)
382
Untraceable 2008,  R)
383
Alone with Her 2007,  Unrated)
384
I Want Candy 2007,  R)
385
At Play in the Fields of the Lord 1991,  R)
386
Nothing Lasts Forever 1984,  PG)
387
Tom, Tom, the Piper's Son 1969,  Unrated)
388
Purgatory House 2004,  R)
389
The Love Letter 1999,  PG-13)
390
Honkytonk Man 1982,  PG)
391
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
392
Unforgiven 1992,  R)
393
Absolute Power 1997,  R)
394
Pale Rider 1985,  R)
395
Heartbreak Ridge 1986,  R)
396
High Plains Drifter 1973,  R)
397
Firefox 1982,  PG)
398
Space Cowboys 2000,  PG-13)
399
Sudden Impact 1983,  R)
400
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
401
Play Misty for Me 1971,  R)
402
The Eiger Sanction 1975,  R)
403
The Gauntlet 1977,  R)
404
The Rookie 1990,  R)
405
A Perfect World 1993,  PG-13)
406
Bronco Billy 1980,  PG)
407
True Crime 1999,  R)
408
White Hunter Black Heart 1990,  PG)
409
The Outlaw Josey Wales 1976,  PG)
410
Tightrope 1984,  R)
411
Clint Eastwood: Out of the Shadows 2000,  Unrated)
412
Where Eagles Dare 1969,  PG)
413
Midnight in the Garden of Good and Evil 1997,  R)
414
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
415
Two Mules For Sister Sara 1970,  PG)
416
Bird 1988,  R)
417
Joe Kidd 1972,  PG)
418
Escape from Alcatraz 1979,  PG)
419
City Heat 1984,  PG)
420
The Beguiled 1971,  R)
421
Pink Cadillac 1989,  PG-13)
422
Blood Work 2002,  R)
423
Breezy 1973,  R)
424
Changeling 2008,  R)
425
Ambush at Cimarron Pass 1958,  Unrated)
426
Flags of Our Fathers 2006,  R)
427
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) 1965,  R)
428
Mr. Warmth: The Don Rickles Project 2007,  Unrated)
429
Kelly's Heroes 1970,  PG)
430
Hang 'em High 1968,  PG-13)
431
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
432
Dirty Harry 1971,  R)
433
Letters from Iwo Jima 2006,  R)
434
The Spaghetti West 2005,  Unrated)
435
Any Which Way You Can 1980,  PG)
436
Every Which Way But Loose 1978,  PG)
437
Magnum Force 1973,  R)
438
Mystic River 2003,  R)
439
Thunderbolt and Lightfoot 1974,  R)
440
The Wiggles - Cold Spaghetti Western 2004,  Unrated)
441
Big Monster on Campus (Boltneck) (Teen Monster) 1998,  Unrated)
442
Taekoesu Yonggary (Yongary, Monster from the Deep) (Great Monster Yongkari) 1967,  PG)
443
Invasion of the Astro-Monster (Godzilla vs. Monster Zero) 1965,  G)
444
Gigantis the Fire Monster (Godzilla Raids Again)(Gojira's Counterattack)(The Volcano Monster) 1955,  Unrated)
445
Monster from the Ocean Floor (Monster Maker) 1954,  Unrated)
446
Daimajin (Majin the Monster of Terror) (The Vengeance of the Monster) 1966,  Unrated)
447
Flying: Confessions of A Free Woman 2006,  Unrated)
448
The Flying Scotsman 2007,  PG-13)
449
Monster House 2006,  PG)
450
Turbulence 2: Fear of Flying 1999,  R)
451
Pandora and the Flying Dutchman 1951,  Unrated)
452
Flying 2006,  Unrated)
453
Before Flying Back to the Earth (Pries parskrendant i zeme) 2006,  Unrated)
454
The Monster Squad 1987,  PG-13)
455
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
456
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
457
Those Magnificent Men in Their Flying Machines 1965,  G)
458
The Monster (Il Mostro) 1996,  R)
459
A Merry War (Keep the Aspidistra Flying) 1998,  PG-13)
460
Monster 2003,  R)
461
Atragon (Kaitei gunkan) (Atoragon: Flying Supersub) 1965,  Unrated)
462
Party Monster 2003,  R)
463
Earth vs. the Flying Saucers 1956,  Unrated)
464
Mad Monster Party 1968,  G)
465
The Sex Monster 1999,  R)
466
I, Monster 1971,  PG)
467
Monster Man 2003,  R)
468
Flying Leathernecks 1951,  Unrated)
469
Monster High 1989,  R)
470
Master of the Flying Guillotine 1975,  R)
471
The Blancheville Monster 1963,  Unrated)
472
Blue Angels - America's Flying Aces 1996,  Unrated)
473
Letyat zhuravli (The Cranes are Flying) 1960,  Unrated)
474
Robot Monster 1953,  Unrated)
475
The Monster Club 2004,  Unrated)
476
Monster of Venice 2005,  Unrated)
477
The Faceless Monster ,  Unrated)
478
The Flying Deuces (Flying Aces) 1939,  G)
479
Monster Camp 2007,  Unrated)
480
God's Little Monster 2006,  Unrated)
481
The Naked Monster 2005,  Unrated)
482
Ballet gyoseubso (Flying Boys) 2004,  Unrated)
483
Monster Island 2003,  PG)
484
Monster Makers 2003,  Unrated)
485
The Flying Car 2002,  Unrated)
486
That Little Monster 1994,  Unrated)
487
The Spaceman and King Arthur (Unidentified Flying Oddball) 1979,  G)
488
Sylvia im Reich der Wollust (The Joy of Flying) (Sex at 7000 Feet) 1977,  R)
489
Black Sheep 1996,  PG-13)
490
Joe Dirt 2001,  PG-13)
491
Police Academy 4 - Citizens on Patrol 1987,  PG)
492
PCU 1994,  PG-13)
493
Senseless 1998,  R)
494
Tommy Boy 1995,  PG-13)
495
Lost and Found 1999,  PG-13)
496
Saturday Night Live: The Best of David Spade 2006,  Unrated)
497
The Benchwarmers 2006,  PG-13)
498
The Emperor's New Groove 2000,  G)
499
Kronk's New Groove 2005,  G)
500
Dickie Roberts - Former Child Star 2003,  PG-13)
501
Rue des Plaisirs 2002,  Unrated)
502
The Hollywood Mom's Mystery 2004,  Unrated)
503
Fishtales 2007,  PG)
504
Steel Toes 2007,  R)
505
The Tripper 2007,  R)
506
Nearing Grace 2005,  R)
507
Bill Douglas: Intent on Getting the Image 2006,  Unrated)
508
The Proposition 2005,  R)
509
Down in the Valley 2005,  R)
510
loudQUIETloud: A Film About the Pixies 2006,  Unrated)
511
Basic Instinct 2 2006,  R)
512
Bailey's Billion$ (Bailey's Billions) 2004,  G)
513
Gettin' Square 2003,  Unrated)
514
Full Frontal 2002,  R)
515
Angel Blade 2002,  R)
516
The Shrink is In 2001,  R)
517
My Name Is Joe (Mein Name ist Joe) 1998,  R)
518
Irreconcilable Differences 1984,  PG)
519
I Drink Your Blood 1971,  R)
520
Children of the Corn II: The Final Sacrifice 1992,  R)
521
The West Wittering Affair 2005,  Unrated)
522
Wombling Free 1977,  Unrated)
523
You Can't Buy Love 2006,  PG-13)
524
Deadly Prey 1987,  R)
525
Zombie Honeymoon 2004,  Unrated)
526
Asylum 2005,  R)
527
Swing Kids 1993,  PG-13)
528
Crazy People 1990,  R)
529
House of D 2004,  PG-13)
530
Testosterone (Testosteroni) 2004,  R)
531
Time Bandits 1981,  PG)
532
Bait 2000,  R)
533
Anthony Trollope's The Way We Live Now 2001,  Unrated)
534
The Thing 1982,  R)
535
Turbo: A Power Rangers Movie 1997,  PG)
536
Surviving the Rush 2005,  Unrated)
537
Beverly Hills Ninja 1997,  PG-13)
538
Saturday Night Live: The Best of Chris Farley 1998,  Unrated)
539
Almost Heroes 1998,  PG-13)
540
Wayne's World 2 1993,  PG-13)
541
Wayne's World 1992,  PG-13)
542
Back in Business 1997,  R)
543
The Man Called Noon (Un Hombre llamado Noon) 1972,  R)
544
Side Street 1950,  Unrated)
545
They Live by Night (The Twisted Road) 1949,  Unrated)
546
Graduation 2006,  PG-13)
547
Beautiful Dreamer 2005,  PG)
548
We Were Soldiers 2002,  R)
549
Lilo & Stitch 2003,  G)
550
Strangers on a Train 1951,  PG)
551
Heartbreak Hotel 1988,  PG-13)
552
Down to Earth 2001,  PG-13)
553
Hans Christian Andersen 1952,  G)
554
Rope 1948,  PG)
555
The Yes Men 2003,  R)
556
Misty 1961,  G)
557
They Call Me Trinity (Lo chiamavano Trinità) 1970,  G)
558
No Time for Nuts 2006,  G)
559
La Peau blanche (White Skin) (Cannibal) 2004,  R)
560
Evil Alien Conquerors 2002,  PG-13)
561
The Happy Couple (Deadly Deceit) 2001,  Unrated)
562
WWF Judgment Day 2000,  Unrated)
563
The Wrong Brother 2000,  Unrated)
564
Breeders 1986,  R)
565
Senso (The Wanton Countess) 1954,  Unrated)
566
The Hip Hop Project 2006,  PG-13)
567
American Pie 1999,  R)
568
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
569
Fag Hag 1998,  Unrated)
570
Black Fox 1995,  Unrated)
571
Head of State 2003,  PG-13)
572
I Think I Love My Wife 2007,  R)
573
Mulva: Zombie Ass Kicker! 2001,  Unrated)
574
A.K. 1985,  Unrated)
575
Taking Liberties 2007,  Unrated)
576
Doctor Strange 2007,  PG-13)
577
The Case of the Grinning Cat (Chats Perches) 2005,  Unrated)
578
Undoing 2006,  R)
579
A Thousand Roads 2004,  Unrated)
580
Raiders of the Lost Ark: The Adaptation 2004,  Unrated)
581
Remembrance of Things to Come ,  Unrated)
582
Thicker Than Water 2000,  Unrated)
583
Thunder in Paradise III 1995,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments