Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  zackyboy02's Rating My Rating
1
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
Truth, Beauty, Freedom, and Love is exactly what this movie is about the music is very great and Ewan McGregor is nothing but the best in this film
2
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
One of the best movies ever made one that deals with time travel and big scary bunny telling u when the world will end...
3
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
One of the best movies ever made I know almost the whole script by memory LOL...
4
Halloween 1978,  R)
5
The Invisible 2007,  PG-13)
6
X-Men 2000,  PG-13)
7
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
8
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) 2001,  R)
9
A Very Long Engagement 2004,  R)
A Very Long Engagement
this has got to be one of the best love stories of all time only those who love someone with all their heart will be able to get this one...
10
The Chumscrubber 2005,  R)
The Chumscrubber
the chumscrubber is one of favorites because it is like not other it focuses on life in the suburbs and how life there can be more twisted than city life lol...
11
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
Rebel Without a Cause
Rebel without a cause will always be one of my favorites James Dean is one of inspirations for jumping into acting...
12
Bandits 1997,  R)
Bandits
this movie has some of the best actresses from germany and is very fun to watch the music they sing will have u humming for hours
13
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre)
this movie is very beautiful in the sense that it shows how many woman deal with various problems and how all woman alike are connected

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments