My Favorite Movies


  zabonsanyo's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
Moe Greene Special, better than that...not a chance. Moe Greene is the best.
2
Papillon 1973,  PG)
Papillon
no escape, awesome it is.
3
12 Angry Men 1997,  PG-13)
12 Angry Men
one of the greatest debates...ever.
4
Vampire Hunter D - Bloodlust 2000,  R)
Vampire Hunter D - Bloodlust
evil vampire henchmen. Machira, Benge, D, they are all awesome.
5
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) 1985,  Unrated)
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D)
the original masterpiece that spawned bloodlust.
6
Alien Resurrection 1997,  R)
Alien Resurrection
excellent movie, just for Larry Purvis, played by Leland Orser.
7
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
Darth Maul. The best ever.
8
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Darth Sidious kicked ass in this. I love him, along with Count Dooku.
9
Road to Perdition 2002,  R)
Road to Perdition
One of the greatest villains, Connor Rooney, is in this.
10
Mortal Kombat 1995,  PG-13)
Mortal Kombat
Reptile, the greatest mk character ever.
11
Candyman 1992,  R)
Candyman
an unforgettable horror scene where Dr. Burke gets killed by Candyman.
12
Candyman 2 - Farewell to the Flesh 1995,  R)
Candyman 2 - Farewell to the Flesh
Philip Purcell gets whacked in the bathroom. Excellent movie.
13
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
excellence, prison genre mixed with the supernatural. i love this flick.
14
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
Private Pile, is a God.
15
The Patriot 2000,  R)
The Patriot
A Masterpiece. Colonel William Tavington is one of the greatest villains in all history.
16
The Edge 1997,  R)
The Edge
one of the greatest movies ever. stephen was the best in this one.
17
The Great Escape 1963,  Unrated)
The Great Escape
sheer excellence. the germans prove their might in this flick.
18
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
sheer brilliance. one of the best because of Emperor Commodus.
19
The Devil at 4 O'clock 1961,  Unrated)
The Devil at 4 O'clock
one of the best ever. Marcel dies in a swamp, unforgettable scene.
20
Anaconda 1997,  PG-13)
Anaconda
Jonathan Hyde is the best as westridge in this flick.
21
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
Far too good. Gennaro is the best. killed on the toilet by the t-rex. Awesome.
22
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
The Lost World - Jurassic Park
Eddie Carr is the best. Split in two by two t-rex's. Excellence.
23
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
So many awesome characters clipped.
24
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss) 1971,  R)
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss)
by far the best bruce lee movie for me, featuring the Big Boss as the main villain.
25
Blade 1998,  R)
Blade
Deacon Frost, pure awesomeness.
26
Blade II 2002,  R)
Blade II
Rhinehardt, awesome.
27
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
Grand Moff Tarkin, what an awesome character.
28
Candyman 3: Day of the Dead 1999,  R)
Candyman 3: Day of the Dead
An excellent follow up to the Candyman masterpieces.
29
The Outsiders 1983,  PG)
The Outsiders
childhood favorite.
30
Only the Strong 1993,  PG-13)
Only the Strong
excellent movie with an excellent background beat and an excellent villain
31
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
Toad, the greatest henchman in marvel movie history.
32
Daredevil 2003,  PG-13)
Daredevil
the awesome lord Kingpin along with Wesley, his sidekick. Awesome.
33
Of Mice and Men 1992,  PG-13)
Of Mice and Men
pure excellence. childhood favorite.
34
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
Shanghai Noon
the sheriff is the best in this one.
35
Species 1995,  R)
Species
awesomeness.
36
The Island of Dr. Moreau 1996,  PG-13)
The Island of Dr. Moreau
azzazello is the best in this one.
37
L.A. Confidential 1997,  R)
L.A. Confidential
awesome. the main character gets killed halfway into the movie. awesome.
38
Rudyard Kipling's The Jungle Book 1994,  PG)
Rudyard Kipling's The Jungle Book
henchmen. awesome henchmen get killed one by one in the end, like main characters.
39
Kiss Me, Guido 1997,  R)
Kiss Me, Guido
funny. also has my fav actor, Anthony DeSando, from the Sopranos in it.
40
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
The Oogie Boogie Man is a God.
41
Predator 1987,  R)
Predator
I love Dillon.
42
Alien 1979,  R)
Alien
Captain Dallas was brilliant.
43
Predator 2 1990,  R)
Predator 2
Danny Archuleta, awesome character.
44
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator
Verheiden was the best in this one.
45
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
Awesome just for the Twins.
46
Tarzan 1999,  G)
Tarzan
I love Clayton the hunter.
47
Mortal Kombat: Annihilation 1997,  PG-13)
Mortal Kombat: Annihilation
very good, although not as good as the first. Ermac was the best in this one.
48
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
Scar and the Hyenas. Pure brilliance.
49
Dangerous Minds 1995,  R)
Dangerous Minds
Emilio was the best in this one.
50
Wrong Turn 2003,  R)
Wrong Turn
It was scary the first time i saw it. Still is awesome.
51
House of Wax 2005,  R)
House of Wax
I liked the whole story. some awesome characters get clipped.
52
Meet the Parents 2000,  PG-13)
Meet the Parents
one of the best comedies.
53
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
Great, almost as good as the original.
54
Boat Trip 2003,  R)
Boat Trip
Excellence, to say the least, in the comedy genre.
55
Urban Legends: Bloody Mary 2005,  R)
Urban Legends: Bloody Mary
fun horror flick with lots of cool clippings.
56
Love Stinks 1999,  R)
Love Stinks
Probably one of the best comedies.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments