Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ywarren76's Rating My Rating
1
Twilight 2008,  PG-13)
2
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
seen it and loved it alot
3
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
4
The Green Mile 1999,  R)
5
8 Mile 2002,  R)
8 Mile
ownit
6
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
7
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
8
All The King's Men 2006,  PG-13)
9
She's All That 1999,  PG-13)
10
All Dogs Go To Heaven 1989,  G)
11
Against All Odds 1984,  R)
12
Deep Impact 1998,  PG-13)
Deep Impact
TALK ABOUT TEARS WOW!!!
13
Four Brothers 2005,  R)
14
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
15
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
REALLY REALLY GOOD MOVIE BRAD PITT AND TOM CRUISE MMMM
16
Grease 1978,  PG)
17
The Little Vampire 2000,  PG)
18
Aladdin 1992,  G)
19
Aladdin and the King of Thieves 1999,  G)
20
The Lion King 1994,  G)
21
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
22
Beauty And The Beast - Belle's Magical World 2003,  G)
23
Beauty and the Beast - The Enchanted Christmas 1998,  G)
24
Lady and the Tramp 1955,  G)
25
Lady and the Tramp II: Scamp's Adventure 2001,  G)
26
The Little Mermaid 1989,  G)
27
The Little Mermaid II - Return to the Sea 2000,  G)
28
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
29
The Emperor's New Groove 2000,  G)
30
Kronk's New Groove 2005,  G)
31
Three Men and a Little Lady 1990,  PG)
32
Snow Dogs 2002,  PG)
33
The Fox and the Hound 1981,  G)
34
Dumbo 1941,  G)
35
Cinderella 1950,  G)
36
Cinderella II - Dreams Come True 2002,  G)
37
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
38
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
39
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
40
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
41
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master
I LOVE FREDDY MOVIES!!!!
42
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
43
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991,  R)
44
Wes Craven's New Nightmare 1994,  R)
45
Halloween 1978,  R)
46
Halloween II 1981,  R)
47
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) 1995,  R)
48
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
49
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1989,  R)
50
Halloween H2O 1998,  R)
51
Halloween - Resurrection 2002,  R)
52
Friday the 13th 1980,  R)
53
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
54
Friday the 13th Part 3 1982,  R)
55
Friday the 13th - The Final Chapter 1984,  R)
56
Friday the 13th, Part V - A New Beginning 1985,  R)
57
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives 1986,  R)
58
Friday the 13th Part VII - The New Blood 1988,  R)
59
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan 1989,  R)
60
Jason Goes to Hell - The Final Friday 1993,  R)
61
Apollo 13 1995,  PG)
62
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
63
Freaky Friday 2003,  PG)
64
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
65
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
66
Sleeping Beauty 1959,  G)
67
Fight Club 1999,  R)
68
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
69
The First Wives Club 1996,  PG)
70
The Breakfast Club 1985,  R)
71
Sixteen Candles 1984,  PG)
72
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
73
Pretty Woman 1990,  R)
74
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
75
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
76
Boys Don't Cry 1999,  R)
77
Cry-Baby 1990,  PG-13)
Cry-Baby
PRETTY GOOD MOVIE FOR ONE OF JOHNNY'S FIRST MOVIE.
78
The Lost Boys 1987,  R)
79
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
80
Training Day 2001,  R)
81
Daddy Day Care 2003,  PG)
82
The Beach 2000,  R)
83
Cast Away 2000,  PG-13)
84
Far and Away 1992,  PG-13)
85
Fly Away Home 1996,  PG)
86
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
87
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
88
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
89
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
90
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
91
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
92
Silent Hill 2006,  R)
Silent Hill
PRETTY CREEPY
93
Notting Hill 1999,  PG-13)
94
Armageddon 1998,  PG-13)
95
Iron Will 1994,  PG)
96
Mask 1985,  PG-13)
97
The Grudge 2004,  PG-13)
98
The Grudge 2 2006,  PG-13)
The Grudge 2
I THOUGT IT WAS BETTER THAN THE FIRST ONE
99
The Ring 2002,  PG-13)
100
The Ring Two 2005,  PG-13)
101
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
102
Mean Girls 2004,  PG-13)
103
The Cheetah Girls 2003,  Unrated)
104
Legends of the Fall 1994,  R)
Legends of the Fall
BRAD PITT IS SOOO SEXY
105
Seven Years in Tibet 1997,  PG-13)
106
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
107
Babel 2006,  R)
108
A River Runs Through It 1992,  PG)
109
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
110
Thelma & Louise 1991,  R)
111
The Mexican 2001,  R)
112
Troy 2004,  R)
113
The Devil's Own 1997,  R)
114
Snatch 2001,  R)
115
Seven (Se7en) 1995,  R)
116
Running on Empty 1988,  PG-13)
117
Sleepers 1996,  R)
Sleepers
GREAT EYE CANDY
118
The Other Sister 1999,  PG-13)
119
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie 1990,  PG)
120
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze 1991,  PG)
121
Teenage Mutant Ninja Turtles III 1993,  PG)
122
The Outsiders 1983,  PG)
123
The Karate Kid 1984,  PG)
124
The Karate Kid Part II 1987,  PG)
125
The Karate Kid, Part III 1989,  PG)
126
Now and Then 1995,  PG-13)
127
A Time to Kill 1996,  R)
A Time to Kill
THIS MOVIE WAS A LITTLE DISTURBING BUT GOOD
128
Ultraviolet 2006,  PG-13)
129
The Wraith 1987,  PG-13)
130
Rain Man 1988,  R)
131
Just One of the Girls (Anything for Love) 1993,  R)
132
House of Wax 2005,  R)
133
For Keeps 1988,  PG-13)
134
Better Than Chocolate 1999,  R)
135
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
Thirteen Ghosts (13 Ghosts)
I WOULD LOVE TO LIVE IN A HOUSE LIKE THAT MINUS THE GHOUST!!!!
136
Flubber 1997,  PG)
137
Turner and Hooch 1989,  PG)
Turner and Hooch
GREAT COUPLE HA!HA! I CRIED SO MUCH AT THE END
138
Little Nikita 1988,  PG)
139
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)
The Twilight Saga: New Moon
I CAN'T WAIT FOR THE MOVIE TO COME OUT
140
The Twilight Saga: Eclipse 2010,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments