My Favorite Movies


  1. yuvak
  2. Biswa

Give list a short description

  yuvak's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
2
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
We hope one day may be all of us share our lives together so that all of us could get a piece of love thats comes with THE CHOCOLATE
3
Shrek 2 2004,  PG)
4
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
A classic tale of love n life
5
Rang De Basanti (Paint it Yellow) 2005,  Unrated)
Rang De Basanti (Paint it Yellow)
we are all rebels within absolutely a CLASSY one
6
Guide (Survival) 1965,  Unrated)
7
Taare Zameen Par 2007,  PG)
8
Saving Private Ryan 1998,  R)
9
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
A movie with a heart warming script.
10
Being John Malkovich 1999,  R)
11
I Am Sam 2001,  PG-13)
I Am Sam
A beautiful moving story on little kids love for her Dad.
A very good play by all the characters
12
Pakeezah (Pure Heart) (Pure One) (The Pure) 1972,  Unrated)
Pakeezah (Pure Heart) (Pure One) (The Pure)
Wonderful movie on human relationship. one of the best.
13
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
one of my favourite movies.
Best artistic play by all.
14
Mera Naam Joker (My Name is Joker) 1970,  Unrated)
Mera Naam Joker (My Name is Joker)
This is my all time favourite.
15
Sadma 1983,  Unrated)
Sadma
A wonderful story of love n lost. An absolute stunning performance by KAMAL HASSAN
16
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
True to life story n absolute stunning performance.
17
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
One of the most memorable performance by TOM, in a wonderful tale of life's paradox.
18
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
what a story just got you hooked
19
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
20
A Good Year 2006,  PG-13)
A Good Year
I like this one .
21
Raincoat 2004,  Unrated)
Raincoat
One of the heart broken script.
B'ful script.
wonderful performance.
22
National Geographic: Inside 9/11 2005,  Unrated)
23
Raising Arizona 1987,  PG-13)
24
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
25
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
26
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
27
Rain Man 1988,  R)
28
Chocolat 2000,  PG-13)
Chocolat
I like that love story
29
Good Will Hunting 1997,  R)
Good Will Hunting
I just love this movie.
each actor is just gr8.
30
Carlito's Way 1993,  R)
Carlito's Way
Al pacino has done justice 2 his character
31
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
A nice one just feel it.
32
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
33
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
An excellent one.
34
Awaara (The Tramp) (The Vagabond) 1951,  Unrated)
35
Gandhi, My Father 2007,  Unrated)
36
Apocalypse Now 1979,  R)
37
The Lion King 1994,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments