Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  YuriBR's Rating My Rating
1
Silent Hill 2006,  R)
Silent Hill
The first videogame-based movie who really respects the fans. Visually awesome!
2
Army of Darkness 1993,  R)
3
The Blair Witch Project 1999,  R)
4
Wayne's World 2 1993,  PG-13)
5
Wayne's World 1992,  PG-13)
6
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
A powerful flick with great acting.
7
The Evil Dead 1981,  R)
8
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Best movie of 2003.
9
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
10
Finding Neverland 2004,  PG)
11
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
12
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
The conclusion to the best trilory in cinema.
13
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
14
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
One of the greatest movies ever made.
15
Pulp Fiction 1994,  R)
16
Seven (Se7en) 1995,  R)
17
Shaun of the Dead 2004,  R)
18
The Shawshank Redemption 1994,  R)
19
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
20
Beavis and Butt-Head Do America 1996,  PG-13)
21
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
22
House of Sand (Casa de Areia) 2005,  R)
23
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
24
Day of the Dead 1985,  Unrated)
25
The Devil's Rejects 2005,  R)
26
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask 1972,  R)
27
The Exorcist 1973,  R)
28
Halloween II 1981,  R)
29
Halloween 1978,  R)
30
O Homem Que Copiava (The Man Who Copied) 2003,  R)
31
Madame Satã 2002,  Unrated)
32
Memento 2000,  R)
33
Night of the Living Dead 1990,  R)
34
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
35
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
36
Philadelphia 1993,  PG-13)
37
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
One of the scariest horror movies ever made.
38
Rock Star 2001,  R)
39
Spirited Away 2001,  PG)
40
The Shining 1980,  R)
41
Sin City 2005,  R)
Sin City
Absolute masterpiece.
42
Stand by Me 1986,  R)
43
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
An unforgettable blockbuster.
44
The Truman Show 1998,  PG)
45
V for Vendetta 2006,  R)
46
Walk the Line 2005,  PG-13)
47
Hero 2002,  PG-13)
48
Requiem for a Dream 2000,  R)
49
Donnie Darko 2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments