My Favorite Movies


  1. yuniefang
  2. yunie

A list of movies that we already watched & would like to share it here..

  yuniefang's Rating My Rating
1
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
ROMANCE:I watch Titanic twice in the cinema, and I really love this wonderful work by james cameron!!
2
My Fair Lady 1964,  G)
My Fair Lady
this is my favorite audrey hepburn film!!!!
3
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
FAMILY:
This is a family classic movie, with beautiful songs
4
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
ROMANCE: this film is based on a novel about the lifestyle of Japan Geisha, not suitable for young kids, we watch this just for fun, because I like Zhang ziyi!
5
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
FAMILY: based on the novel by Frank L Baum....really love it played in a musical film














a good movie for children
6
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
ROMANCE : I borrowed this novel from library & just want to see it filmed
7
The Passion of the Christ 2004,  R)
The Passion of the Christ
FAMILY:we watch this movie over & over again to remind us of Christ's my redeemer, how He has taken the penalty of our sins
8
I Am Sam 2001,  PG-13)
I Am Sam
FAMILY: This is so touching, a wonderful effort of parenting by an invalid father
9
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
very inspiring
10
Mary Poppins 1964,  G)
Mary Poppins
FAMILY
11
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
FAMILY: very reflective & based on true story
12
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
13
The Stepford Wives 2004,  PG-13)
14
Up Close & Personal 1996,  PG-13)
15
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
16
Mo li hua kai (Jasmine Women) 2004,  Unrated)
Mo li hua kai (Jasmine Women)
ROMANCE:
this is a movie dedicated to mothers. based on a novel
17
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
ROMANCE:
18
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
19
Pretty Woman 1990,  R)
20
Ghost 1990,  PG-13)
21
Little Women 1994,  PG)
22
What Women Want 2000,  PG-13)
23
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
24
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
25
Beauty and the Beast 1991,  G)
26
Cinderella 1950,  G)
27
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
28
Sleeping Beauty 1959,  G)
29
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
30
A Walk to Remember 2002,  PG)
31
Anastasia 1997,  G)
32
You've Got Mail 1998,  PG)
33
Disney's A Christmas Carol 2009,  PG)
34
License to Wed 2007,  PG-13)
35
One Fine Day 1996,  PG)
36
The Prince of Egypt 1998,  PG)
37
If Only 2004,  PG-13)
38
Enchanted 2007,  PG)
39
Evita 1996,  PG)
40
Shanghai Grand 1996,  Unrated)
41
Around the World in 80 Days 2004,  PG)
42
My Dream Girl 2003,  Unrated)
My Dream Girl
Chinese version of my fair lady
43
The Return of the Condor Heroes: Part 1 ,  Unrated)
44
Summer Holidays 2000,  Unrated)
45
Sister Act 1992,  PG)
46
Once Upon a Time in China 3 (Wong Fei Hung ji saam: Si wong jaang ba) 1993,  R)
47
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
48
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
49
A Midsummer Night's Dream 1999,  PG-13)
50
Stardust 2007,  PG-13)
51
Dying Young 1991,  R)
52
Becoming Jane 2007,  PG)
Becoming Jane
I love this movie...very extraordinary!
53
Sense and Sensibility 1995,  PG)
54
Emma 1996,  PG)
55
Pride and Prejudice 2005,  PG)
56
Julie & Julia 2009,  PG-13)
57
The Young Victoria 2009,  PG)
58
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
ROMANCE
59
Romeo and Juliet 1968,  PG)
60
Needing You (Goo naam gwa neui) 2000,  Unrated)
61
Butterfly Lovers (Leung juk) 1994,  Unrated)
62
Great Expectations 1998,  R)
63
Hotelier 2001,  Unrated)
64
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
MARTIAL ARTS : we watch this movie because DH likes Chow Jun Fat & I like Zhang ziyi
65
Anna and the King 1999,  PG-13)
Anna and the King
FAMILY: a very polite movie
66
The King and I 1956,  G)
67
Mulan (Hua Mulan) 2009,  Unrated)
68
Mulan 1998,  G)
69
The Edge of Love 2008,  R)
70
The Duchess 2008,  PG-13)
71
Miss Potter 2006,  PG)
72
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
73
Lust, Caution 2007,  NC-17)
74
The Time Traveler's Wife 2009,  PG-13)
75
Fireproof 2008,  PG)
Fireproof
love this movie, so touching
76
Motherhood 2009,  PG-13)
Motherhood
really depicts motherhood
77
Rabbit Ears: The Tale of Peter Rabbit 1991,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments