My Favorite Movies


  yumizzz's Rating My Rating
1
Titus 1999,  R)
2
A Clockwork Orange 1971,  R)
3
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) 1920,  Unrated)
4
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
5
Blade Runner 1982,  R)
6
Lost Highway 1997,  R)
7
Requiem for a Dream 2000,  R)
8
Dangerous Liaisons 1988,  R)
9
Metropolis 1927,  PG-13)
10
Pulp Fiction 1994,  R)
11
Labyrinth 1986,  PG)
12
Velvet Goldmine 1998,  R)
13
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
14
L'armata Brancaleone (For Love and Gold) 1966,  Unrated)
15
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
16
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) 2003,  R)
17
Ladyhawke 1985,  PG-13)
18
The Dreamers 2003,  NC-17)
19
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
20
Being John Malkovich 1999,  R)
21
Babel 2006,  R)
22
American Beauty 1999,  R)
23
Vanity Fair 2004,  PG-13)
24
White Oleander 2002,  PG-13)
25
Amadeus 1984,  PG)
26
Empire of the Sun 1987,  PG)
27
Hamlet 1990,  PG)
28
Zoolander 2001,  PG-13)
29
Beetlejuice 1988,  PG)
30
The Seventh Seal ,  Unrated)
31
Interview with the Vampire 1994,  R)
32
The Crow 1994,  R)
33
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
34
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
35
Planet of the Apes 1968,  G)
36
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
37
Il Marchese del Grillo 1982,  Unrated)
38
Dead Poets Society 1989,  PG)
39
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922,  Unrated)
40
Angel Heart 1987,  R)
41
Snatch 2001,  R)
42
Closer 2004,  R)
43
The Doors 1991,  R)
44
V for Vendetta 2006,  R)
45
Lucky Number Slevin 2006,  R)
46
Dogville 2003,  R)
47
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
48
Pan's Labyrinth 2006,  R)
49
Léon (The Professional) 1994,  R)
50
Everything is Illuminated 2005,  PG-13)
51
Antichrist 2009,  Unrated)
52
Idiocracy 2006,  R)
53
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
54
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask 1972,  R)
55
Night on Earth 1991,  R)
56
The Fly 1986,  R)
57
American Psycho 2000,  R)
58
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
59
The Machinist 2003,  R)
60
MirrorMask 2005,  PG)
61
The Cell 2000,  R)
62
This Must Be The Place 2011,  Unrated)
63
Persepolis 2007,  PG-13)
64
Rosemary's Baby 1968,  R)
65
The Pianist 2002,  R)
66
Naked Lunch 1991,  R)
67
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003,  R)
68
Cantando dietro i paraventi (Singing Behind Screens) 2003,  Unrated)
69
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) 2004,  R)
70
The Profession of Arms 2001,  Unrated)
71
Confessions of a Dangerous Mind 2002,  R)
72
Magnolia 1999,  R)
73
Big Fish 2004,  PG-13)
74
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
75
Whatever Works 2009,  PG-13)
76
Everyone Says I Love You 1996,  R)
77
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
78
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
79
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) 1928,  Unrated)
80
The Great Dictator 1940,  G)
81
Sin City 2005,  R)
82
The Godfather 1972,  R)
83
The Monster (Il Mostro) 1996,  R)
84
Lolita 1962,  Unrated)
85
Oldboy 2004,  R)
86
Pi 1998,  R)
87
About a Boy 2002,  PG-13)
88
The Elephant Man 1980,  PG)
89
Dune 1984,  PG-13)
90
Mulholland Drive 2001,  R)
91
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
92
Modern Times 1936,  G)
93
Once Upon a Time in America 1984,  R)
94
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
95
Batman 1989,  PG-13)
96
One Night at McCool's 2001,  R)
97
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
98
Jumanji 1995,  PG)
99
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
100
Scent of a Woman 1992,  R)
101
Blow-Up 1966,  Unrated)
102
Little Nicky 2000,  PG-13)
103
Little Miss Sunshine 2006,  R)
104
The Others 2001,  PG-13)
105
The Witches of Eastwick 1987,  R)
106
Mermaids 1990,  PG-13)
107
Last Tango in Paris 1972,  NC-17)
108
Brazil 1985,  R)
109
Alien 1979,  R)
110
Gattaca 1997,  PG-13)
111
Sleeper 1973,  PG)
112
Mad Max 1979,  R)
113
Coffee and Cigarettes 2003,  R)
114
Clerks 1994,  R)
115
Zatōichi (The Blind Swordsman: Zatoichi) 2003,  R)
116
Balzac and the Little Chinese Seamstress 2002,  Unrated)
117
The Holy Mountain 1973,  R)
118
Kagemusha (Shadow Warrior) (The Double) 1980,  PG)
119
The Hunger 2005,  R)
120
Raise the Red Lantern (Da hong deng long gao gao gua) 1991,  PG)
121
Shortbus 2006,  Unrated)
122
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
123
The Dinner Game (Le Dīner de cons) 1998,  PG-13)
124
Me and You and Everyone We Know 2004,  R)
125
The Science of Sleep 2006,  R)
126
Breakfast on Pluto 2005,  R)
127
The Blues Brothers 1980,  R)
128
A Dirty Shame 2004,  R)
129
Scarface 1983,  R)
130
Deep Red (Profondo rosso) 1975,  R)
131
The Silence of the Lambs 1991,  R)
132
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
133
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
134
Wings of Desire 1987,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments