My Favorite Movies
| YourObsession's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Snatch 2001, R) |
|
| 2 |
The Departed 2006, R) |
|
| 3 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999, R) |
|
| 4 |
The Ninth Gate 1999, R) |
|
| 5 |
Unbreakable 2000, PG-13) |
|
| 6 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 7 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 8 |
The Jackal 1997, R) |
|
| 9 |
Tears of the Sun 2003, R) |
|
| 10 |
The Whole Nine Yards 2000, R) |
|
| 11 |
The Libertine 2004, R) |
|
| 12 |
Remember the Titans 2000, PG) |
|
| 13 |
K-PAX 2001, PG-13) |
|
| 14 |
Hart's War 2002, R) |
|
| 15 |
Superman Returns 2006, PG-13) |
|
| 16 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 17 |
The Negotiator 1998, R) |
|
| 18 |
Armageddon 1998, PG-13) |
|
| 19 |
Mercury Rising 1998, R) |
|
| 20 |
Dogma 1999, R) |
|
| 21 |
Hostage 2005, R) |
|
| 22 |
Midnight in the Garden of Good and Evil 1997, R) |
|
| 23 |
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990, R) |
|
| 24 |
A Time to Kill 1996, R) |
|
| 25 |
Man on Fire 2004, R) |
|
| 26 |
Snakes on a Plane 2006, R) |
|
| 27 |
Training Day 2001, R) |
|
| 28 |
Double Jeopardy 1999, R) |
|
| 29 |
Inside Man 2006, R) |
|
| 30 |
S.W.A.T. 2003, PG-13) |
|
| 31 |
Rules of Engagement 2000, R) |
|
| 32 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971, G) |
|
| 33 |
Good Will Hunting 1997, R) |
|
| 34 |
A Bug's Life 1998, G) |
|
| 35 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 36 |
Waterworld 1995, PG-13) |
|
| 37 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 38 |
The Sum of All Fears 2002, PG-13) |
|
| 39 |
Malcolm X 1992, PG) |
|
| 40 |
Tim Burton's Corpse Bride 2005, PG) |
|
| 41 |
Out of Time 2003, PG-13) |
|
| 42 |
Virtuosity 1995, R) |
|
| 43 |
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) 2001, R) |
|
| 44 |
Ricochet 1991, R) |
|
| 45 |
John Q 2001, PG-13) |
|
| 46 |
The Legend , Unrated) |
|
| 47 |
Jay and Silent Bob Strike Back 2001, R) |
|
| 48 |
Reindeer Games (Deception) 2000, R) |
|
| 49 |
Catch Me If You Can 2002, PG-13) |
|
| 50 |
You've Got Mail 1998, PG) |
|
| 51 |
The Manchurian Candidate 2004, R) |
|
| 52 |
Jerry Maguire 1996, R) |
|
| 53 |
Mission Impossible 2 2000, PG-13) |
|
| 54 |
The Legend of the Swordsman (Xiao ao jiang hu zhi: Dong Fang Bu Bai) (Swordsman II) 1992, R) |
|
| 55 |
Mission Impossible 1996, PG-13) |
|
| 56 |
Ray 2004, PG-13) |
|
| 57 |
Swordsman II , R) |
|
| 58 |
All the Right Moves 1983, R) |
|
| 59 |
Rain Man 1988, R) |
|
| 60 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 61 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 62 |
Dodgeball - A True Underdog Story 2004, PG-13) |
|
| 63 |
The Last Samurai 2003, R) |
|
| 64 |
Minority Report 2002, PG-13) |
|
| 65 |
Top Gun 1986, PG) |
|
| 66 |
Hero 2002, PG-13) |
|
| 67 |
The Firm 1993, R) |
|
| 68 |
A Few Good Men 1992, R) |
|
| 69 |
Cast Away 2000, PG-13) |
|
| 70 |
Sleepy Hollow 1999, R) |
|
| 71 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 72 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 73 |
War of the Worlds 2005, PG-13) |
|
| 74 |
What's Eating Gilbert Grape 1993, PG-13) |
|
| 75 |
Blow 2001, R) |
|
| 76 |
Finding Neverland 2004, PG) |
|
| 77 |
A Nightmare on Elm Street 1984, R) |
|
| 78 |
Chocolat 2000, PG-13) |
|
| 79 |
Secret Window 2004, PG-13) |
|
| 80 |
The Terminal 2004, PG-13) |
|
| 81 |
Road to Perdition 2002, R) |
|
| 82 |
Apollo 13 1995, PG) |
|
| 83 |
Sleepless in Seattle 1993, PG) |
|
| 84 |
Enemy of the State 1998, R) |
|
| 85 |
Fear and Loathing in Las Vegas 1998, R) |
|
| 86 |
Once Upon a Time in Mexico 2003, R) |
|
| 87 |
Enemy at the Gates 2001, R) |
|
| 88 |
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954, Unrated) |
|
| 89 |
Behind Enemy Lines 2001, PG-13) |
|
| 90 |
The Outsiders 1983, PG) |
|
| 91 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 92 |
Mission: Impossible III 2006, PG-13) |
|
| 93 |
The War of the Worlds 1953, G) |
|
| 94 |
The Time Machine 1960, G) |
|
| 95 |
Bruce Almighty 2003, PG-13) |
|
| 96 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 97 |
Blues Brothers 2000 1998, PG-13) |
|
| 98 |
The Blues Brothers 1980, R) |
|
| 99 |
The Day After Tomorrow 2004, PG-13) |
|
| 100 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 101 |
The Last Samurai 1990, R) |
|
| 102 |
Million Dollar Baby 2004, PG-13) |
|
| 103 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 104 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995, R) |
|
| 105 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 106 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 107 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG) |
|
| 108 |
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984, PG) |
|
| 109 |
Final Fantasy VII - Advent Children 2005, PG-13) |
|
| 110 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 111 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 112 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 113 |
Sin City 2005, R) |
|
| 114 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 115 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 116 |
The 13th Warrior 1999, R) |
|
| 117 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 118 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 119 |
Scarface 1932, PG) |
|
| 120 |
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999, PG-13) |
|
| 121 |
Scarface 1983, R) |
|
| 122 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 123 |
The Boondock Saints 2000, R) |
|
| 124 |
Dog Day Afternoon 1975, R) |
|
| 125 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 126 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 127 |
Unleashed (Danny the Dog) 2005, R) |
|
| 128 |
Kiss of the Dragon 2001, R) |
|
| 129 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 130 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 131 |
The Jacket 2005, R) |
|
| 132 |
Little Manhattan 2005, PG) |
|
| 133 |
Stay 2005, R) |
|
| 134 |
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006, PG-13) |
|
| 135 |
TRON 1982, PG) |
|
| 136 |
Casino 1995, R) |
|
| 137 |
Kingdom of Heaven 2005, R) |
|
| 138 |
Blazing Saddles 1974, R) |
|
| 139 |
Cube 1997, R) |
|
| 140 |
Akira 1988, R) |
|
| 141 |
The Devil's Advocate 1997, R) |
|
| 142 |
Office Space 1999, R) |
|
| 143 |
American Psycho 2000, R) |
|
| 144 |
Domino 2005, R) |
|
| 145 |
Capote 2005, R) |
|
| 146 |
Alien 1979, R) |
|
| 147 |
Groundhog Day 1993, PG) |
|
| 148 |
Ghostbusters 2 1989, PG) |
|
| 149 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 150 |
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984, PG) |
|
| 151 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 152 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 153 |
The Legend of Zorro 2005, PG) |
|
| 154 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 155 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 156 |
Spider-Man 2 2004, PG-13) |
|
| 157 |
Spider-Man 3 2007, PG-13) |
|
| 158 |
Back to the Future Part II 1989, PG) |
|
| 159 |
300 2007, R)
I wholeheartedly believe that not only did this magnificent movie live up to Frank Miller's graphic novel, but also lived up to the Spartans' honour and glory as free men and women. |




























































































































































