Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. yosafbridge1
  2. YoSafBridge

The greatest movies ever...because my opinion is law.

  yosafbridge1's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
2
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
3
Singin' in the Rain 1952,  G)
4
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
A classic for a reason. Unlike most so called "Classics" (*cough*CitizenKane*cough*) this one is still INCREDIBLE and entertaining.
5
The Evil Dead 1981,  R)
6
Almost Famous 2000,  R)
7
Reservoir Dogs 1992,  R)
8
An American Werewolf in London 1981,  R)
9
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
10
The Exorcist 1973,  R)
11
Shaun of the Dead 2004,  R)
12
The Frighteners 1996,  R)
13
Léon (The Professional) 1994,  R)
14
Evil Dead 2 1987,  R)
15
A Clockwork Orange 1971,  R)
16
Heavenly Creatures 1994,  R)
17
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
18
Pan's Labyrinth 2006,  R)
19
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
20
Chasing Amy 1997,  R)
21
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 2003,  R)
22
The Wicker Man 1974,  R)
23
Spoorloos (The Vanishing) 1988,  R)
24
Clerks 1994,  R)
25
Ed Wood 1994,  R)
26
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
Sadly...even thinking about what was done to Firefly can bring a tear to my eye. I can't review this movie just because I can't do it justice without gushing for paragraphs and eventually ranting about FOX network and humanity in general. Just watch it.
27
Scream 1996,  R)
28
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood) 1991,  NC-17)
29
Re-Animator 1985,  R)
30
The Princess Bride 1987,  PG)
31
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
32
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
33
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
34
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
35
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
36
Hot Fuzz 2006,  R)
37
Fight Club 1999,  R)
38
Psycho 1960,  R)
39
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
40
Dogma 1999,  R)
41
Die Hard 1988,  R)
42
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
43
The Great Escape 1963,  Unrated)
44
Aliens 1986,  R)
45
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
46
The Changeling 1980,  R)
47
Across the Universe 2007,  PG-13)
48
28 Days Later 2002,  R)
49
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
50
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
As unpopular as me liking this film is with my friends. This is a genuinely entertaining movie. Also, Justin Bartha is a cutie and Harvey Keitel is the coolest, most awesome actor ever.
51
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
52
Fargo 1996,  R)
53
Dirty Harry 1971,  R)
54
Dellamorte Dellamore (Cemetery Man) (Demons '95) (Of Death, of Love) 1996,  R)
55
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
56
Cabin Fever 2002,  R)
57
The Shawshank Redemption 1994,  R)
58
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
This movie IS indeed amazing! Although the series as a whole is overrated (psst...2 and 3 suck, you're all just to enamored by Depp to realise it) the first is the best, the best lines, the best story and just an all around enjoyable movie.
59
Starship Troopers 1997,  R)
60
The Omen 1976,  R)
61
Snatch 2001,  R)
62
The Great Mouse Detective 1986,  G)
63
Slumdog Millionaire 2008,  R)
64
Pulp Fiction 1994,  R)
65
Slither 2006,  R)
Slither
Awesome horror film in a decade that can boast very few! Also, Nathan Fillion is indeed a god amoung men.
66
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
67
Misery 1990,  R)
68
Jaws 1975,  PG)
69
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
70
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments