Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Yonkou3's Rating My Rating
1
I, Robot 2004,  PG-13)
I, Robot
Great movie. Interesting plot, good acting, and intenseness. Recommend for all who like action movies and everyone who just wants to see a good quality movie.
2
The Benchwarmers 2006,  PG-13)
The Benchwarmers
Pretty funny comedy. Not the most mature humor but it will be a blast for little ones and anyone young at heart.
3
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Wonderful acting, good action and excilent plot. A nice addition to anyone's movie collection.
4
Batman 1989,  PG-13)
Batman
Can't wait to see this batman classic.
5
Batman Returns 1992,  PG-13)
Batman Returns
Looking forward to seeing a batman classic
6
Batman & Robin 1997,  PG-13)
Batman & Robin
Awesome Thats it. Good plot wonderful action, lots of suspense and it's batman.
7
Batman Forever 1995,  PG-13)
Batman Forever
Wonderful movie for batman fans.
8
Mystery Men 1999,  PG-13)
Mystery Men
Not your typical comedy but it does a splended job of covering action and comedy at the same time. Decent acting and a rich cast makes a great movie
9
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
Austin Powers: International Man of Mystery
Oroganl plot and memorable characters
10
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
Alittle dissapointing but that's because of the expectations you expect from and x-men movie check it out if your a fan
11
Men in Black 1997,  PG-13)
Men in Black
Freaking awesome
12
Men in Black II 2002,  PG-13)
Men in Black II
Not as good as the original but is pulled off welll with interesting plot.
13
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
The Fast and the Furious: Tokyo Drift
Fast cars!
14
Nacho Libre 2006,  PG)
15
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
Stomp the Yard
Interesting movie. It's noice too see a step away from the steriotypical black teen movie.
16
Disturbia 2007,  PG-13)
Disturbia
Good solid movie. Maybe not worth ten dollars if your stapped for cash but i would definetly rercomend. It is a re-make, not a rip off a re-make of an oldere movie rear window but it adds new age flair to a good old formula. Shia acts well and while the other actors may not be the best they complimemnt each other well. One of the things that makes this movie better than your run of the mill suspence movies is that the bad guy really pulls off his creepy guy aura well. I give this movie 4 stars.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments