My Favorite Movies


  1. yomisso
  2. Sharon

ok - this list is definitely not in order - it's just whatever was on my brain at the time. where are the a&e tv miniseries?? ack!!! i want north & south, pride and prejudice, wives & daughters...etc.

  yomisso's Rating My Rating
1
Xanadu 1980,  PG)
Xanadu
roller skates and leg warmers!! the ultimate 80s girl party movie - and it has gene kelly! actually, this movie is not that good, but it's one i grew up with so it has that nostalgia to it - i still love it
2
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
Snow White and the Seven Dwarfs
my favorite disney movie!! she's adorable, and i want her hair.
3
Pride and Prejudice ,  Unrated)
Pride and Prejudice
love this!!! it's missing a couple things from the book that i'd like it to have, and colin firth is too short, but otherwise - love it!
4
Anne of Green Gables 1985,  G)
5
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
6
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
7
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
8
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
9
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
10
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
11
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
12
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
my favorite musical ever - fabulous music and great dancing...donald o'connor is great.
13
Emma 1996,  PG)
14
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
15
Psycho 1960,  R)
16
Shadow of a Doubt 1943,  PG)
17
Foreign Correspondent 1940,  Unrated)
18
Vertigo 1958,  PG)
Vertigo
wow - this really messed with your mind. what a twist. one of my top hitchcock favorites.
19
Pride and Prejudice 2005,  PG)
20
North & South 2005,  Unrated)
North & South
yes yes yes yes yes yes...love it! sometimes the accent is hard to hear, but this is the only movie that has actually ever made me cry.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments