Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  yomelany's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
2
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
4
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
5
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
6
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
7
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
8
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
9
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
10
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
11
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
12
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
13
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
14
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
15
Pride and Prejudice ,  Unrated)
16
Pride and Prejudice 2005,  PG)
17
Sense and Sensibility 1995,  PG)
18
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
19
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
20
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
21
Back to the Future 1985,  PG)
22
Back to the Future Part II 1989,  PG)
23
Back to the Future Part III 1990,  PG)
24
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
25
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
26
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
27
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
28
Young Sherlock Holmes 1985,  PG-13)
29
Love Actually 2003,  R)
30
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
31
Notting Hill 1999,  PG-13)
32
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
33
You've Got Mail 1998,  PG)
34
Shrek 2001,  PG)
35
Shrek 2 2004,  PG)
36
Shrek the Third 2007,  PG)
37
Beauty and the Beast 1991,  G)
38
Aladdin 1992,  G)
39
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
40
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
41
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader 2010,  PG)
42
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
43
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments