My Favorite Movies


  yohanphillips's Rating My Rating
1
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Best Drama ever
2
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
MINDBLOWING !!!! Ten stars for this Masterpiece wow, I bet you I will never forget this movie.
3
Crash 2005,  R)
4
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
# All time boxofice record , superb love story & theme music
5
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Super duper !!! 5 star
6
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
The Curious Case of Benjamin Button
A fiction made so real good story !!!
7
Unfaithful 2002,  R)
Unfaithful
Mind-boggling 2h triller one of my favorites for sure
8
Slumdog Millionaire 2008,  R)
Slumdog Millionaire
Awsome movie ! !!
9
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
Cidade de Deus (City of God)
Yeah this movie is awesome but violant
10
Troy 2004,  R)
Troy
Some fights for Land some fights for glory and some for the power but this fight is for a women (Love) but that isn't the only reason for this war ... this is i called a real human war best war movie i have ever seen
11
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
Wow must see love story
12
Monster 2003,  R)
Monster
Nice one worh for Academy Awards my best in 2004
13
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
Perfume: The Story of a Murderer
Hell of a Perfume
14
Hachi: A Dog's Tale 2009,  G)
Hachi: A Dog's Tale
Good one for all dog lovers (prepare some tissue papers)
15
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Gud one

are we really living in a Matrix?
16
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
We all interconected
17
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
My Best Movie in 2004, a masterpiece.
18
The Blind Side 2009,  PG-13)
The Blind Side
Everybody got talants ..... Emotional, Loving , Christianity ... a good one
19
The Great Debaters 2007,  PG-13)
The Great Debaters
Speak the truth
20
In Hell 2003,  R)
In Hell
My Best Movie of Van Damme - Awesome movie !
21
The Last Song 2010,  PG)
The Last Song
its all about love & forgiveness
22
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
Best Disaster Movie !!
23
Remember the Titans 2000,  PG)
Remember the Titans
Spirit of the game came up at the last moment hell of a coach paved their way to te victory not only in the Game but also inthe game of life
24
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
I don't think that there's anything worse than being ordinary.
25
Black Swan 2010,  R)
Black Swan
Strange movie
26
Man on Fire 2004,  R)
Man on Fire
It is a m kind of a movie .... humans are weak when it comes to the great relationship no matter who you are (Drama, Relationship, Touching ...plus some action as well
27
Gran Torino 2008,  R)
Gran Torino
Clint Eastwood at his best wonderful Drama
28
Freedom Writers 2007,  PG-13)
Freedom Writers
Everyone has their own story ! One true inspiring human being can change others lives

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments