My Favorite Movies


  yodalewis's Rating My Rating
1
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
Wow! The movie captured the essence of life and inner struggles to a T. Every actor was on their game. Every scene was beautifully shot. Great dialogue.
2
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Gosh, I thought this movie would be better with Mel Gibson but Crowe was fantastic in it. The scene where he reveals himself is one of the best in film.
3
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
Kiss Kiss, Bang Bang
One of the funniest movies in a while. Kilmer and Downey Jr. mesh so well. I love how they play off each other.
4
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
One of the best war movies I've ever seen. I saw it 4 times in the theater. Tom Hanks and Matt Damon were flat out amazing. Giovanni Ribisi should get mad props as well.
5
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
I never read the story but I wish I had. Really captures the essence of friendship and reality.
6
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
Yoda = badass. Hayden needs some acting work. This is a Star Wars movie so its awesome. Go JAngo!
7
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
The debut of Vader in full gear. Yoda is still a badass. Hayden was much better here than the 2nd.
8
The Color Purple 1985,  PG-13)
The Color Purple
How this movie didn't win Whoopi an Oscar is beyond me. One of the best books and films ever made.
9
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
I don't need to say much about this.
10
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
:-)
11
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
I sure do love when the eagles come in...Awesome.
12
The Outsiders 1983,  PG)
The Outsiders
The acting talent alone is phenominal. Every young hunk started out this movie it seems. Estevez is great as Two-Bits.
13
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
Might be the best ending a film can have. Great performance by all the actors involved.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments