Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. yoda1701
  2. james

movies that were a must have in the DVD collection.

  yoda1701's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
2
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
3
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
i am a starwars fan, how could i not like this movie!
4
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
5
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
6
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
7
Willow 1988,  PG)
8
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
very unusual film but one that i really liked and decided it needed to be in the collection.
9
Serendipity 2001,  PG-13)
Serendipity
this is a film that i adore, the idea of allowing fate to decide on weather you would see someone you love again has a very romantic quality about it.
10
Bulletproof Monk 2003,  PG-13)
11
I, Robot 2004,  PG-13)
12
The Shawshank Redemption 1994,  R)
13
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
14
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
15
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
growing up reading the lord of the rings it has always been my hope to see the books made into a movie series, this was for me done beautifully with these masterpieces of modern cinema. brilliant.
16
Fight Club 1999,  R)
17
Underworld 2003,  R)
18
X-Men 2000,  PG-13)
19
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
20
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
brilliant movie with enough going on to keep you guessing and wondering how it will end
21
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
great sequal to the first movie, brilliently done
22
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) 1987,  PG)
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby)
wonderfull story about three bachalours thrown into the role of father hood when an ex girlfriend drops off a baby girl
23
Three Men and a Little Lady 1990,  PG)
Three Men and a Little Lady
wonderfull continuation of the first movie
24
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
your friendly nieghbourhood spiderman, the comics have been the favourite of countless generations, it is good to see he is still as awesome as when stan lee first penned him, again i've been a fan of the arachnid since child hood and he has beenbrought to life perfectly here.
25
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
not as good as the first i dont think but still a great move
26
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
an absolute gem of a movie, this has endless charm and can be watched over and over again without ever getting tiresome, the 'supers' are so perfectly done, they are heros but they are human with their own faults and failings, one movie that i had to have in my dvd collection.
27
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
I'm scottish need i say more :)
28
Saw 2004,  R)
29
Saw II 2005,  R)
Saw II
i can really relate to the protagonist in the saw, great movie.
30
Shrek 2001,  PG)
31
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
i liked this movie, it was different but very nicely done
32
Pitch Black 2000,  R)
33
A Few Good Men 1992,  R)
A Few Good Men
not even tom cruise could ruin this movie which is surprising, great movie
34
Of Mice and Men 1992,  PG-13)
35
The Island 2005,  PG-13)
The Island
i wanted to see this so bought it but have not yet got round to seeing it.
36
The Evil That Men Do 1984,  R)
37
Transformers 2007,  PG-13)
38
Brother Bear 2003,  G)
39
The Sword in the Stone 1963,  G)
40
Robin Hood 1973,  G)
41
The Fox and the Hound 1981,  G)
42
Tarzan 1999,  G)
43
Sleeping Beauty 1959,  G)
44
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
Ice Age 2: The Meltdown
not as good as the first in my opinion but still a good movie
45
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
46
Blade 1998,  R)
47
Cool Runnings 1993,  PG)
48
Twins 1988,  PG)
Twins
danny and arnie are perfectly "matched" in this riot of a movie, one of my favourites
49
Enter the Dragon 1973,  R)
50
The Princess Bride 1987,  PG)
51
The Green Mile 1999,  R)
52
Mary Poppins 1964,  G)
53
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
54
Cars 2006,  G)
55
Back to the Future Part II 1989,  PG)
56
Ice Age 2002,  PG)
57
Toy Story 1995,  G)
58
Toy Story 2 1999,  G)
59
Monsters, Inc. 2001,  G)
60
The Lion King 1994,  G)
61
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
how far would a parent go to save their child? in this movie we see a little clown fish who shows the world what love can accomplish, a wonderfull movie.
62
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
63
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
the second movie in the series that adds to the first one brilliantly
64
Peter Pan 1999,  Unrated)
65
The Secret of NIMH 1982,  G)
66
The Goonies 1985,  PG)
67
Tomorrow Never Dies 1997,  PG-13)
68
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
69
Legally Blonde 2001,  PG-13)
70
Total Recall 1990,  R)
71
Jerry Maguire 1996,  R)
72
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
73
The Terminator 1984,  R)
74
Jaws 1975,  PG)
75
Highlander 1986,  R)
76
The Silence of the Lambs 1991,  R)
77
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
78
Balto 1996,  G)
79
Spawn 1997,  PG-13)
80
Ghost in the Shell 1996,  R)
81
Small Soldiers 1998,  PG-13)
82
The Strangers 2008,  R)
The Strangers
this was incredibly good started off a little wierd and just played on the nerves well done and apparently based on a true story (which makes it all the more interesting)
83
Stand by Me 1986,  R)
84
Saving Private Ryan 1998,  R)
85
Kindergarten Cop 1990,  PG-13)
86
The Lost Boys 1987,  R)
87
Demolition Man 1993,  R)
88
Predator 1987,  R)
89
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
90
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
91
13 Ghosts 1960,  Unrated)
92
Final Destination 2000,  R)
93
Batman 1989,  PG-13)
94
Batman Begins 2005,  PG-13)
95
The Hunt for Red October 1990,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments