Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ymanda's Rating My Rating
1
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
i love this film i could watch it over and over again
2
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
this is a great film made me cry at the end. lol
3
8 Mile 2002,  R)
4
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
5
The Italian Job 2003,  PG-13)
6
The Lake House 2006,  PG)
7
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
8
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
9
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
The Fast and the Furious: Tokyo Drift
not as good as the other two
10
The Last Samurai 2003,  R)
11
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
12
Sister Act 1992,  PG)
13
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
14
Blue Streak 1999,  PG-13)
15
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
16
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
17
Honey, I Shrunk the Kids 1989,  PG)
18
Meet the Parents 2000,  PG-13)
19
Mighty Joe Young 1998,  PG)
20
The Lion King 1994,  G)
21
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
very good got the dvd
22
King Kong 2005,  PG-13)
23
Shrek 2001,  PG)
24
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
wasn't as good as the first film.
25
Finding Nemo 2003,  G)
26
Finding Neverland 2004,  PG)
27
Cars 2006,  G)
28
Steel Magnolias 1989,  PG)
29
Men of Honor 2000,  R)
30
Three Men and a Little Lady 1990,  PG)
31
Stop! or My Mom Will Shoot 1992,  PG-13)
32
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
33
The Secret Garden 1993,  PG)
34
Back to the Secret Garden 2000,  G)
Back to the Secret Garden
not as good as the first one
35
The Matrix 1999,  R)
36
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
37
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
38
Antwone Fisher 2002,  PG-13)
39
The Witches 1990,  PG)
40
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
41
The Bodyguard 1992,  R)
42
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
43
The Mask 1994,  PG-13)
44
Practical Magic 1998,  PG-13)
45
School of Rock 2003,  PG-13)
46
The Incredibles 2004,  PG)
47
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
48
The Family Man 2000,  PG-13)
49
City of Angels 1998,  PG-13)
50
The BFG (The Big Friendly Giant) 1989,  G)
51
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
52
Big Momma's House 2000,  PG-13)
53
Brown Sugar 2002,  PG-13)
54
The Horse Whisperer 1998,  PG-13)
55
Free Willy 1993,  PG)
56
Free Willy 2: The Adventure Home 1995,  PG)
57
Free Willy 3: The Rescue 1997,  PG)
58
Matilda 1996,  PG)
59
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)
60
Daddy Day Care 2003,  PG)
61
White Chicks 2004,  PG-13)
62
You Got Served 2004,  PG-13)
63
You've Got Mail 1998,  PG)
64
40 Days and 40 Nights 2002,  R)
65
Mary Poppins 1964,  G)
66
Jumanji 1995,  PG)
67
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
68
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
69
Eight Below 2006,  PG)
70
Madagascar 2005,  PG)
71
Black Beauty 1994,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments